Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Żołnierze pamiętają o bohaterach Powstania Warszawskiego


Fot. DWOT


„Żołnierska Pamięć” – to nazwa cyklicznych inicjatyw związanych z upamiętnieniem bohaterów walk o wolną i niepodległą Polskę. Za każdym razem kiedy kalendarz przypomina o ważnych historycznych rocznicach dla naszego kraju, żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dbają by bohaterskie czyny naszych poprzedników nie uległy zapomnieniu. Wyrazem ich szacunku i oddania hołdu są prace porządkowe w miejscach pamięci i przy mogiłach.

W przededniu 76 rocznicy Powstania Warszawskiego żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, tradycyjnie spotkali się w miejscach upamiętniających bohaterów warszawskich, by uporządkować teren wokół oraz zapalić symboliczny znicz. Prace prowadzono w rejonach odpowiedzialności wszystkich batalionów brygady.

Szczególnego wymiaru nabrała inicjatywa zrealizowana przez żołnierzy 54 blp z Zegrza,  do których dołączył minister obrony narodowej Pan Mariusz Błaszczak oraz Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialej płk Mieczysław Gurgielewicz.

30 lipca terytorialsi z Zegrza akcję „Żołnierska Pamięć” rozpoczęli od porządków na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W ramach prac wysprzątano kilkadziesiąt kwater powstańców oraz kilka pomników upamiętniających oddziały walczące w Powstaniu Warszawskim.

– Powstańcy dali świadectwo niezłomności i bohaterstwa. Ich ofiara oraz niewyobrażalne poświęcenie są wartościami, które leżą u podstaw współczesnej polskości. Oddanie hołdu i opieka nad powstańcami jest naszym obowiązkiem, są oni świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii… – mówił minister podczas spotkania z żołnierzami na warszawskich Powązkach.

 Głównym punktem była kwatera Batalionu „Odwet”, którego środowisko 31 lipca odbierze sztandar, poddany renowacji ufundowanej przez żołnierzy 54 blp 5MBOT. Przygotowano do obchodów również grób dowódcy sił powstańczych Warszawy, gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter”. Kolejnym ważny punktem na mapie był grób Pułkownika Jerzego Majkowskiego, wielkiego przyjaciela Wojsk Obrony Terytorialnej, prezesa warszawskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Żołnierze wraz z ministrem Błaszczakiem złożyli także symboliczne biało- czerwone róże oraz zapalili  znicze na grobach powstańców.

Terytorialsi tego samego dnia uporządkowali również kilka innych miejsc pamięci na terenie Warszawy, m.in. przy ulicy Brackiej 5, gdzie dziś podczas oficjalnych uroczystości zorganizowanych ku czci żołnierzy Batalionu  „Sokół”, zostanie zaprezentowany odrestaurowany Sztandar Batalionu „Odwet”

– Dzisiejsza akcja była połączona z lekcją historii. Jednym z miejsc naszych działań była dzielnica Praga-Północ, rejon odpowiedzialności zegrzyńskiego batalionu. Tam dziś odbywały się główne uroczystości związane z wybuchem Powstania Warszawskiego w prawobrzeżnej Warszawie. Na ulicy Brzeskiej, w miejscu filii PASTy, gdzie toczyły się najcięższe walki, kombatanci oraz władze dzielnicy uczcili pamięć bohaterów tamtych walk, a nasi żołnierze z 54 batalionu wystawili posterunek honorowy pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia­ – mówi kpr. Przemysław Łuszczki, żołnierz 54 blp, koordynator wczorajszych prac.

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x