Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Urlop na żądanie


Celem urlopu na żądanie jest zapewnienie pracownikowi możliwości skorzystania z prawa do urlopu bez wcześniejszego uzgadniania jego terminu z pracodawcą. Urlop na żądanie przysługuje 4 razy w roku.

Urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego. Pogląd taki w kilku swoich orzeczeniach prezentował również Sąd Najwyższy. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika urlopu w terminie przez niego wskazanym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Istota urlopu na żądanie wyraża się więc w obowiązku pracodawcy udzielenia na wniosek (żądanie) pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym.Pracownik ma więc prawo zadecydowania o terminie wykorzystania części urlopu wypoczynkowego samodzielnie.

Odnosząc się do terminu zgłoszenia urlopu na żądanie, przyjmuje się, że takie zgłoszenie powinno nastąpić najpóźniej przed momentem rozpoczęcia pracy. W doktrynie wyrażany jednak też jest pogląd, że o udzielenie takiego urlopu pracownik może wystąpić nawet po rozpoczęciu pracy. Jako przykład można by tu wskazać np. nagłą sytuację rodzinną.

Przepisy nie przewidują formy zgłoszenia urlopu na żądanie, zatem zgłoszenie takie może nastąpić również ustnie lub telefonicznie np. bezpośredniemu przełożonemu.

Prawo do urlopu na żądanie jest uprawnieniem każdego pracownika, który nabył już prawo do urlopu. Zgłoszenie żądania o udzielenie tego urlopu może więc nastąpić już z upływem pierwszego miesiąca pracy pracownika, który podjął ją po raz pierwszy.

Co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie w terminie wskazanym przez pracownika. Jeśli więc nie występują żadne szczególne okoliczności, uzasadniające niezaspokojenie przez pracodawcę zgłoszonego żądania, to pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu. Niemniej, może zdarzyć się sytuacja, że ze względu na szczególne interesy pracodawcy, pracodawca odmówi udzielenia urlopu w terminie wskazanym przez pracownika. Należy jednak pamiętać, że będzie to dotyczyło szczególnych sytuacji, a każdą z nich powinno ocenić się indywidualnie.


Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x