Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Od 30 maja kolejne złagodzenie. Maseczki nie będą konieczne na dworze, otwarte kina i siłownie


Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.


Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwujemy także sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. Na tej podstawie podejmujemy odpowiedzialne decyzje. Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

ZNOSIMY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lol
Lol
2 lata temu

Co z 70 ha ziemi pod Olsztynem o wartości około 56 mln zł, którą za rządów PiS kilka warmińskich parafii i tamtejszy Caritas dostały od państwa?
Miały tam powstać gospodarstwa rolne, Kościół zbuduje jednak 4-gwiazdkowy hotel 😀
Tak to PIS robi wałki w Polsce.
To też insynuacje gwiazd POKO?
Hemi, kradniecie, kłamiecie i się wszystkiego wypieracie. Jak tak można? tacy niby wierzący ludzie, niby prawdziwi katolicy, a jednak obłudnicy.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Lol

PiS nie robi żadnych wałków, to jest pomówienie.

Jakaś nieuczciwa osoba zawsze może się zdarzyć, ale PiS zwalcza zerowanie na majątku państwa.

Po to zostało stworzone CBA, żeby zwalczać łapówkarstwo.

To, co wygaduje totalna opozycja i sterujące nią media, to jest wystrojenie się wilków w owcze skóry, im o nic innego nie chodzi jak o dorwanie się do koryta po 5 latach postu.

Lewicowa prasa robi burze w szklance wody, tylko NIGDY nie wspomni o porządkach, jakie zaprowadził PiS. Weźmy makroregion mazowiecki i płocką spółkę paliwową, co zastała dyrekcja spółki gdy nastała Dobra Zmiana – spółka publiczna otoczona nieprzejrzystym wianuszkiem jakichś spółek zewnętrznych, do których wypływały liczne zlecenia i których usługi polegały na jakimś mglistym consultingu.

Ich rola była żadna i nowa dyrekcja zrobiła z tym porządek.

Dowiesz się o tym z tej swojej niebieskiej telewizji? Nie sądzę. Tam jest gra do jednej bramki – byle odkręcić kota ogonem, byle zrobić z czarnego białe.

PiS w bezprzykładny sposób poprawił zarządzanie majątkiem państwowym i takie są fakty.

W konfrontacji z faktami genialny Borysław I Zrzędliwy czmychnął z posiedzenia komisji sejmowej gdy minister Sasin przedstawiał osiągnięcia ministerstwa aktywów państwowych.

Szybko też wyszło, że cały ten wniosek o wotum nieufności to jest jakiś kolaż, wyklejanka wycinków prasowych, bzdura bzdurę poganiająca. Wielki prawnik, co to nie potrafi poprawnie wniosku zredagować i jakimiś wyklejankami z gazet się posiłkuje

Lol
Lol
2 lata temu
Reply to  Hemi

Tia, tia…
Teraz to jakaś nieuczciwa osoba. Tak, w waszej telewizji to nawet na Saharze trawa jest zielona, szumią drzewa i świergolą ptaszki.

Gra do jednej bramki to jest w waszej telewizji za nasze pieniądze. Ta wasza propagandowa telewizja to nie ma nic wspólnego z telewizją publiczną oprócz kasy która na nią płynie z budżetu, a jak wiadomo kasa w budżecie to jest od nas wszystkich Polaków, dlatego choć minimalnie winna być ona obiektywna, a nie tylko samo chwalenie się, a pod stołem, po cichu wałki jak z rodziną Szumowskich czy innymi od burdeli czy od 2 wież w warszawie albo z ziemią i to nie tylko na Warmii ale np. Morawieckiego itp.itd.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Lol

Oglądasz media publiczne?

Czy tylko powtarzasz zasłyszane opowiastki?

We wszystkich programach publicystycznych biorą udział, w każdym razie są zapraszani, przedstawiciele opozycji. Mogą tam tłumaczyć swój punkt widzenia, program (którego nie mają), poglądy. Ale im mało jest, chcą mieć taką klakę jak w prywatnej niebieskiej TV. No sorry.

Kiedy PiS był w opozycji, PO i jej satelici kontrolowali wszystkie telewizje oprócz TV Republika i większość portali internetowych. W publicznej TV produkowali się tacy płomienni szermierze obiektywizmu i bezstronności politycznej jak Lis czy ten jego funfel z twittera.

I PiS wygrał mimo to, mimo olbrzymiej przewagi PO w mediach.

A dziś PO płacze wniebogłosy bo media publiczne, bo już im nie przyklaskują jak kiedyś.

Złej tanecznicy przeszkadza rąbek u spódnicy.

Lol
Lol
2 lata temu
Reply to  Hemi

Od czasu do czasu jak potrzebuję jakiejś rozrywki, bo jest mi smutno to włączam wiadomości TVP albo TVP Info i zaśmiewam się do łez – to najlepszy kabaret. Przyznaję za długo tego oglądać się nie da, ale na krótką metę przy dobrym piwie…

Kim
Kim
2 lata temu
Reply to  Hemi

Hemi jedno pytanie kto i w jakimi więzieni odbywa karę za przekręty Wat które PiS tak zwalcza he

Kim
Kim
2 lata temu
Reply to  Kim

Hemi a jeszcze jedno facet dzień wcześniej założył firmę a minister zdrowia podpisał z nim umowę na duże pieniądze i to z datą przelewu jeden dzień jak to możliwe …. Bo ja i takim przelewie nie słyszałem w państwowych organizacjach

Lol
Lol
2 lata temu
Reply to  Kim

PIS ma prokuraturę, PIS ogarnął sąd i jak ktoś może iść siedzieć?

Poczekajmy, tylko władzę stracicie, to was wszystkich rozliczą następcy, Banasia, Szumowskiego, Morawieckiego, Dudę i pozostałych.

Teraz jesteście nietykalni, opanowaliście cały wymiar sprawiedliwości
i tak wy
jak i księża-pedofile
wszyscy jesteście pod szczególną ochroną.

Dzban dopóty wodę nosi, dopóki się ucho nie urwie, a rysa już jest, bardzo poważna rysa.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Lol

Odgrażanie się i miotanie różnych gróźb – to jest zdaje się wasz opozycyjny sposób na odzyskanie władzy.

Konkretnie, nie macie nic do zaproponowania ludziom poza nadymaniem różnych śmiesznych pseudo-afer, od których w waszych szeregach opozycyjnych zatrzęsienie.

Najbardziej jesteście „wiarygodni” w atakach na ministra Szumowskiego, któremu żadnego przekroczenia uprawnień nikt nie udowodnił, natomiast przechodzicie do porządku dziennego nad sprawami tego waszego nadętego Copperfielda, przeciw któremu ileś tam osób imiennie złożyło zawiadomienia.

Mentalność Kalego w najczystszej postaci.

Lol
Lol
2 lata temu
Reply to  Kim

Kim, przepraszam, niue doczytałem, myślałem, że to hemi pyta, kto z ich bandy odbywa karę więzienia, czyli uprzedziłem pytanie Hemiego 😀

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Rodzina Szumowskiego już pozbyła się wszystkich trefnych maseczek, to i złagodzenie mamy w końcu.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Prof. Szumowski jest na tyle wybitnym lekarzem kardiologiem, że z pracy własnych rąk ma robotę zagwarantowaną do końca życia.

To jest takie niskie insynuowanie komuś interesowności, w czym celują różne gwiazdy POKO, podczas gdy sami nic w sprawie walki z pandemią nie zrobili i widać to w Senacie, gdzie tylko i wyłącznie piach w tryby, złośliwe, małostkowe, wredne przeszkadzanie, obstrukcja, przeciąganie czego się da i wsadzanie kija w szprychy.

Co to ma wspólnego z troską o Polskę??

Lol
Lol
2 lata temu
Reply to  Hemi

Tak, trefne maseczki rząd PIS za pośrednictwem Szumowskiego rząd kupuje bez żadnego przetargu i po zawyżonej cenie od górala, który na tę okoliczność założył firmę, żeby bez wysiłku zarobić koło 5mln zl.
Resort zdrowia kupił około 1000 respiratorów po średniej cenie 160 tys.zł za sztukę od handlarza bronią, gdy średnia cena jest na ogół o połowę niższa.

No cóż – tak to resort zdrowia pod wodzą Szumowskiego trwoni nasze pieniądze.
A co ze spółką Necor sp. z o.o., panie Hemi, w której to Szumowski miał udziały? co z wielomilionowymi dotacjami, które sam sobie przyznawał?

To wszystko insynuacje POKO?

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Lol

Po czasie to każdy jest mądry.

Gdy koronawirus pojawił się z siejąc śmierć w Europie, nastąpiła panika, ponieważ państwa nie miały ani maseczek, ani respiratorów, ani odzieży ochronnej dla personelu medycznego w wystarczającej ilości.

Niemal wszystkie państwa ustanowiły zakaz eksportu, a dostępne na rynku maseczki, odzież ochronna i respiratory były rozchwytywane, bo każdy chciał mieć zapas.

Gdybyśmy nie mieli zapasów, a zasięg epidemii byłby większy, byłoby gadanie że inni kupili sprzęt i respiratory a Polska nie.

Był czas, trzeba było działać samemu ściągnąć te maski i respiratory, zarobiłbyś pieniądze i przestał marudzić.

Lol
Lol
2 lata temu
Reply to  Hemi

Co już nie zaprzeczasz?
Już wszystko się zgadza?
Każdy winny się tłumaczy.
Mnie by nie dopuścili, do takich interesów dopuszczali tylko swoich, bo sami chcieli zarobić.
Średniej klasy respirator kosztuje 50-60 tys.zł, a resort płacił lekką rączką ponad 150 tys.zł, no z budżetu wszystko można, toż to nie z własnej kieszeni.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Lol

Zaprzeczam wszystkim twierdzeniom, które nie zostały wyraźnie przyznane.

Jest coś takiego, jak prawo podaży i prawo popytu, jeśli ktoś tego nie rozumie to polecam propedeutykę ekonomii.

Puszka coli w sklepie kosztuje złotówkę, a na plaży 5 złotych.

Przed pandemią maseczki chirurgiczne były dostępne po 18 gr sztuka, w trakcie pandemii wielokrotnie drożej. Podobnie respiratory.

Morawiecki wprowadził zakaz sprzedaży maseczek na allegro, który został uchylony dopiero wtedy, gdy dzięki rozkręceniu polskiej produkcji (projekt publiczny Polskie Szwalnie) sytuacja na rynku ustabilizowała się i maski można było kupić po rozsądnych cenach.

Mimo to wprowadzono ceny regulowane maseczek.

Niemniej, niedługo pewnie pojawią się spiskowe teorie, że Szumowski z Morawieckim wywołali pandemię żeby zarobić na dostawach sprzętu.

Nie ma takiej bzdury, którą nie posłużyłby się anty-PiS żeby dyskredytować rząd.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Lol

Jednym słowem
SZUMOWSKI „SANTA SUBITO”.

GAKA
GAKA
2 lata temu
Reply to  Hemi

ty tak poważnie???? Mam wrażenie że piszesz tylko po to żeby wywołać dyskusję ale jeżeli myślisz to co piszesz to smutne

Mławianka
Mławianka
2 lata temu
Reply to  GAKA

Każdy ma prawo do własnego zdania. Dla mnie to inny punkt widzenia. A dlaczego smutny ?

Lol
Lol
2 lata temu
Reply to  GAKA

Piszę, bo takie są fakty, a nie dlatego, że tak myślę. PIS wszystkich oskarża o przekręty, ale jak się okazuje to ośmiorniczki, czy jakiś tam zegarek nie zgłoszony w oświadczeniu majątkowym to małe małe piwo przy tym co się dzieje przez ostatnie 5 lat. Czas by Polacy się obudzili z tego letargu i wyłączyli telewizory, a włączyli myślenie.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Lol

Właśnie, potrzebne jest myślenie i nieoddawanie Polski najbardziej beznadziejnej opozycji w całej Europie.

Euro-parlamentarzyści nie tylko z PiS są zszokowanie faktem, że opozycja z POKO i jej satelitów jako jedyna w całej Europie regularnie kabluje do Brukseli, oczernia własny kraj i domaga się obcej interwencji w polskie sprawy (!).

Tego nie robi opozycja z żadnego innego kraju.

Brudy pierze się u siebie, nie wywleka ich na cały świat, wstyd!

To jest miara upadku totalnej opozycji, która zasługuje na jedno – czerwoną kartkę.

Kim
Kim
2 lata temu
Reply to  Hemi

Z pracy w ministerstwie ma chyba zagwarantowane pełne konto

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x