Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

170 tys. wniosków z tarczy antykryzysowej w mazowieckich oddziałach ZUS


Przez pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania „tarczy antykryzysowej” do mazowieckich oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło aż 170 tys. wniosków o wsparcie. Najwięcej z nich, bo aż 134 tys., dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek.


W ramach „tarczy antykryzysowej” klienci ZUS mogą skorzystać ze wsparcia, które pomoże im przetrwać trudności finansowe związane z epidemią koronawirusa. Wśród rozwiązań mających zapobiec negatywnym skutkom COVID-19 jest zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące oraz odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej. Przepisy wprowadziły także nowe świadczenia postojowe dla samozatrudnionych oraz pracowników na umowach cywilnoprawnych.

Największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie z opłacania składek. O taką formę pomocy stara się ponad 134 tys. mieszkańców województwa mazowieckiego. Skorzystają z niej firmy, które do ubezpieczeń społecznych zgłosiły nie więcej niż 9 pracowników oraz samozatrudnieni, których przychód nie przekroczył 15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia). Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.

W naszym regionie o świadczenie postojowe stara się 29,7 tys. samozatrudnionych i niemal 3 tys. osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Kwota takiego świadczenia to maksymalnie 2080 zł, przy czym jest ona nieoskładkowana i nieopodatkowana. Aby ją otrzymać zawarcie umowy cywilnoprawnej bądź założenie firmy musiało nastąpić przed 1 lutego 2020 r. Przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może przekraczać 15 681 zł. Poza tym w przypadku samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Z ulgi w formie odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej planuje skorzystać przeszło 3 tys. przedsiębiorców. Ulga dotyczy wszystkich składek –  zarówno opłacanych za przedsiębiorcę jak i jego pracowników. Nie ma tu znaczenia wielkość firmy. Ze wsparcia mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Wnioski w regionach

Wyłączając obszar aglomeracji warszawskiej to mieszkańcy północnej części województwa mazowieckiego wydają się być najbardziej zainteresowani tarczą antykryzysową. Płocki oddział ZUS, który obsługuje ten teren, przyjął już ponad 26 tys. wniosków, z czego 20,7 tys. dot. zwolnienia z opłacania składek. W regionie radomskim i siedleckim klienci złożyli w tym czasie odpowiednio 14,4 tys. i 13,6 tys. wniosków, przy czym obie jednostki zarejestrowały ponad 11 tys. formularzy o zwolnienie z opłacania składek.

Wnioski dot. „tarczy antykryzysowej” są dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.  Można je złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”. 64% klientów mazowieckich oddziałów ZUS zdecydowało się wykorzystać w tym celu Platformę Usług Elektronicznych.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x