Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zasiłek opiekuńczy. Na ile i dla kogo?


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia placówki w związku z koronawirusem. Wnioski można składać od 9 marca.


Ubezpieczeni rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego, 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Jest to możliwew przypadku zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoływ związku z epidemią koronawirusa. Świadczenie zostało wprowadzone w marcu rządową specustawą i wydłużone o kolejne 14 dni na mocy tzw. tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy dały również prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

Do tej pory w całej Polsce w sprawie wypłaty świadczenia wpłynęło już 235 tys. wniosków, z czego ponad 33 tys. w województwie mazowieckim. Najwięcej, bo aż 20 tys., złożyli klienci trzech warszawskich oddziałów ZUS. Z kolei ponad 7,7 tys. to rodzice z północnej części regionu (płocki oddział), 3.3 tys. ze wschodniej (siedlecki oddział), a 2,3 tys. z południowej (radomski oddział).

Od 26 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Tak jak w przypadku dzieci do lat 8 jest on wypłaconyw związku zzamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu zagrożenia zakażenia koronawirusem. Ubezpieczeni rodzice mają do niego prawo, gdy:

  • dziecko jest w wieku do 16 lat i ma orzeczenie o niepełnosprawności,
  • dziecko jest w wieku do 18 lat i ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nowe przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa  placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez Internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, a jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x