Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wątpliwości co do liczby ujawnianych zgonów z powodu koronawirusa. Jest oświadczenie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzki Inspektora Sanitarnego


W przestrzeni publicznej pojawiają się nadal różne wątpliwości i podejrzenia, że w statystykach ukrywane są przypadki zgonów związanych z koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z tym Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie wydał specjalne oświadczenie.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Poniżej publikujemy jego pełną treść.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej podejrzeniami o ukrywaniu przypadków zgonów w codziennej statystyce przedstawiającej sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19 Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oświadcza, co następuje:

Informacje o zgonach i potwierdzonych przypadkach przekazywane są na poziom wojewódzki i centralny przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych właściwych terenowo dla obszaru działania na podstawie zgłoszeń przekazanych przez lekarzy stwierdzających zgon. Art. 27 ust 1 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stanowi, że lekarz lub felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Ustęp 4 tego artykułu mówi, że zgłoszenie zgonu musi zawierać rozpoznanie kliniczne zakażenia lub choroby zakaźnej, charakterystykę podstawowych objawów klinicznych, okoliczności wystąpienia zakażenia, zachorowania lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka, charakterystyki biologicznego czynnika zakaźnego oraz inne informacje niezbędne do sprawowania nadzoru epidemiologicznego, zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy medycznej. Zgon jest opisywany na specjalnym formularzu (ZLK-5 formularz zgłoszenia podejrzenia lub rozpoznania zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej) i przekazany musi zostać do Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Jeśli WSSE otrzyma w meldunku epidemiologicznym wykazany przez PPIS przypadek jako związany z COVID19 i zostanie to potwierdzone na podstawie informacji przekazanych do WSSE, wtedy zgon zostanie uwzględniony w statystykach. Konsultacje dotyczące przypadków, o których informują media, nie skutkowały dotychczas wykazaniem tych przypadków w meldunkach epidemiologicznych na stronach www. Nadal trwa ich weryfikacja.

WSSE opiera się na codziennych meldunkach z PSSE przekazywanych do godziny 13.00. Następnie informacje zbiorcze przekazywane są z województwa do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Ministerstwa Zdrowia.

Do tej pory oficjalnie potwierdzono na terenie województwa 1 przypadek zgonu. Dotyczył mężczyzny z powiatu białobrzeskiego.

źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Edi
Edi
1 rok temu

A od kiedy to mamy w Polsce felczerów? Przecież to było w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Skąd ta ustawa? Od Gomułki?

Do Edi
Do Edi
1 rok temu
Reply to  Edi

Właśnie sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. Oni jeszcze pracują. Jest ich niewielu ale są.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x