Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zatrzymać koronawirusa! Zgromadzenia do dwóch osób, dla obrzędów religijnych co najwyżej 5


Od jutra będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.


Poniżej treść komunikatu opublikowanego na stronie Ministerstwa Zdrowia.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

– dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

– Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

– załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

źródło: MZ

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
1 rok temu

Ograniczenia do 5 osób. A w LG od poniedziałku ile będzie osób ? 1000 ? To jest kpina ze strony tego zakładu że tworzą takie zagrożenie. Na co komu telewizor w czasie pandemi . Powinno byc to zamknięte. Z resztą niby mają teraz przestój a z tego co wiem i tak ludzie pracują tam . Wystarczy podjechać na parking i zobaczyć ile samochodów stoi miedzy 6 a 14 . W Mławie sa potwierdzone juz zarażenia a LG takue skupisko ludzi na produkcji . Przeciez to lada dzień będzie epidemia w Mławie . Brawo za głupotę dla LG

mławianka
mławianka
1 rok temu

Lekarstwa nie ma, szczepionki nie ma.
Albo przechorujemy i się uodpornimy, albo…

„Maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony trafią wkrótce do państw UE. Poza Polską. „W tym konkretnym przetargu Polska nie brała udziału” – powiedział we wtorek PAP rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.

Nasz kraj zbyt późno się zgłosił.”

aminokwas
aminokwas
1 rok temu
Reply to  mławianka

Niestety wirus w obecnej formie nie daje odporności, więc po przechorowaniu można zachorować drugi raz, a drugie zachorowanie może mieć gorszy przebieg – tak zasłyszałem, zaczytałem. Z tego też powodu ciężko będzie ze szczepionką, w dodatku on szybko mutuje. Są przypuszczenia, że może powodować bezpłodność u mężczyzn nawet po przejściu bezobjawowym. Nadzieja, że nadejdzie naprawdę ciepłe lato i emisja wirusa się spowolni, może zatrzyma.

aminokwas
aminokwas
1 rok temu
Reply to  aminokwas

Polecam wypowiedź polskiego wirusologa https://www.youtube.com/watch?v=zbyfgKPC5pQ&feature=emb_logo

Działkowiec
Działkowiec
1 rok temu

A na dzialke mozna isc ?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Działkowiec

Jeśli masz psa – tak 🙂

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Działkowiec

„Będziesz mógł się przemieszczać po niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa – polski rząd zaostrza przepisy w czasie epidemii koronawirusa.”
O działkach rekreacyjnych ani słowa.

Ella
Ella
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

do Anonimowo
Wyłącz fejsbuczka i włącz mózg. Nie szukaj żadnego przycisku musisz się sam wysilić. Rada dla cb i wskazówki. Poszukaj ustawy, przeczytaj ich kilka, bo w jednej nie dojdziesz do tego. Dowiesz się, że w normalnych warunkach nikt ci prawnie z domu nie może zakazać wyjść. Jeśli rządzący oglaszaja i proszą cię to możesz się dostosować. Na spacer możesz wyjść ale tylko z członkiem rodziny. Obce sobie osoby mogą iść w grupie tylko i wyłącznie dwóch osób. Z pozostałymi pozostawiaj w dystansie 2m. Radzę wszystkim. Wyłącz tv i fejsbuczka. Włącz myślenie. Pozdrawiam.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Ella

A ty już na żartach się nie znasz? Wyluzuj kobieto. Nie bądź taka poważna.
Chyba sama siedzisz non stop na tym swoim fejsbuczku.

metro
metro
1 rok temu
Reply to  Działkowiec

można na krótki zdrowotny spacer albo sport zachowując odległość i max dwie osoby, chyba że rodzina co z sobą mieszka i tak https://noizz.pl/spoleczenstwo/koronawirus-czy-mozna-biegac-lub-jezdzic-na-rowerze-w-pojedynke/2nt18qy

Ella
Ella
1 rok temu
Reply to  metro

Brawo metro. Pierwszy myślący spotkany tu .

Jimy to Ja
Jimy to Ja
1 rok temu

Kierowcy tirów- transport międzynarodowy nie poddają się kwarantannie, ani ich najbliżsi.
Więc kwestią czasu jest dalszy rozwój zachorowań…

Kierowca
Kierowca
1 rok temu
Reply to  Jimy to Ja

Masz rację, niech siedzą na 14 dniowej kwarantannie a po tygodniu staną fabryki a w sklepach nie będzie towaru. Do tej pory żaden nie zachorował a osoby ze służby zdrowia już tak i ich też nikt nie poddaje kwarantannie po każdym dyżurze, Ty też po każdej wizycie w markecie, powrocie z pracy nie siedzisz 14 dni w domu a zapewne masz styczność z większą liczbą osób niż kierowca przez tydzień w trasie. Tylko najlepiej zrzucać odpowiedzialność na wszystkich wkoło Ukraińców, kierowców a nie widzieć samemu co się robi. Możesz być pewien że żaden z kierowców nie będzie ryzykować zdrowia swojej rodziny gdyby miał jakieś podejrzenia co do choroby.

Ella
Ella
1 rok temu
Reply to  Jimy to Ja

No i umrzesz. No i trudno.

SHIBUYA COMMUNITY NEWS
SHIBUYA COMMUNITY NEWS
1 rok temu

a my sobie radzimy , zapraszam na YT

NadOjciec Tadeusz
NadOjciec Tadeusz
1 rok temu

Jeśli tylko 5 osób będzie na mszach to z czego i czyjej tacy będą żyć księża? 🙁

Czytelniczka
Czytelniczka
1 rok temu

Ksiądz, organista, Trójca Święta i dla wiernych już nie ma miejsca 🙁

Paweł
Paweł
1 rok temu

Bardziej nas zniszczy i wykończył panika Niż ten syf. Nikt o tym nie mówi Ale podobno wzrosła liczba zawalow depresji.
Ciekawy jestem czy po tym wszystkim będziemy mieli gdzie wrócić… chodzi mi o pracę.
Wzrośnie liczba kradzieży rozbojów.
Szkoda że wypuścili nasz rodaków z samolotów. Zamiast ich od razu zamknąć w akademikach internetach… tu jest problem. Nie w nas co siedzimy an 4 literaci. Większości chorych to ludzi którzy przyjechali , wrócili.
Przecież ten syf nie ustąpi po 2 tygodniach będzie trwał bardzo długo aż nie będzie lekarstwa albo wszyscy się uodpornimy

Polak
Polak
1 rok temu
Reply to  Paweł

Jak cie popadnie inaczej będziesz myślał

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  Polak

Ja nie mówię że się nie boję. Ale trzeba każdy aspekt rozpatrzec A nie tylko wszystko zamykać. Jeśli ktoś da gwarancję że za 2 tygodnie wszystko ustąpi to można wprowadzić nawet godzinę policyjną jestem za. Ale takiej nie ma. Więc trzeba patrzeć bardzo szeroko

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x