Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sklepy wyrzucają żywność do śmietników. Od dziś to zabronione


Zmieniają się przepisy dotycząca marnowania żywności. Od 1 marca sklepy muszą oddawać jedzenie organizacjom, zamiast je wyrzucać. W przypadku stwierdzenia takich praktyk, czeka je kara.


Nowe przepisy,  mające zapobiegać marnowaniu żywności wchodzą w życie. Czy zmieni to powszechną praktykę wystawiania przeterminowanych, z kończącym się terminem czy uszkodzonych produktów żywnościowych do śmietników?

Zgodnie z literą nowego prawa, sklepy i sieci handlowe mają obowiązek zawarcia umów z organizacjami pozarządowymi, którym wspomniana żywność  będą przekazywana nieodpłatnie. Dotyczy to, które produktów nadających się do spożycia, czyli na przykład zwiędniętych warzyw, produkty z uszkodzonych opakowań (jeśli to nie wpływa na jakość i przydatność do spożycia) czy też te, którym zbliża się koniec terminu ważności

Jeśli sklep mimo to wyrzuci taką żywność, będzie musiał zapłacić karę na rzecz organizacji, z którą ma podpisaną umowę. Wysokość kary? 10 groszy za każdy kilogram zmarnowanego jedzenia.

Gdyby sklep nie zawarł umowy z żadną organizacją, zapłaci 5 tys. zł kary oraz również 10 gr za każdy kilogram. Jednak w tym przypadku pieniądze nie powędrują do organizacji, a na konto miejscowo wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nad tym, czy sklepy wywiązują się z nowego obowiązku, czuwać będą inspektorzy ochrony środowiska.

źródło:Wiadomości Handlowe

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ramzes
Ramzes
1 rok temu

Niech to powiedzą piekarzowi który za przekazywanie niesprzedanego pieczywa zbankrutował przez państwowych urzędasów

Wow
Wow
1 rok temu

Nareszcie

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x