Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sklepy wyrzucają żywność do śmietników. Od dziś to zabronione


Zmieniają się przepisy dotycząca marnowania żywności. Od 1 marca sklepy muszą oddawać jedzenie organizacjom, zamiast je wyrzucać. W przypadku stwierdzenia takich praktyk, czeka je kara.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Nowe przepisy,  mające zapobiegać marnowaniu żywności wchodzą w życie. Czy zmieni to powszechną praktykę wystawiania przeterminowanych, z kończącym się terminem czy uszkodzonych produktów żywnościowych do śmietników?

Zgodnie z literą nowego prawa, sklepy i sieci handlowe mają obowiązek zawarcia umów z organizacjami pozarządowymi, którym wspomniana żywność  będą przekazywana nieodpłatnie. Dotyczy to, które produktów nadających się do spożycia, czyli na przykład zwiędniętych warzyw, produkty z uszkodzonych opakowań (jeśli to nie wpływa na jakość i przydatność do spożycia) czy też te, którym zbliża się koniec terminu ważności

Jeśli sklep mimo to wyrzuci taką żywność, będzie musiał zapłacić karę na rzecz organizacji, z którą ma podpisaną umowę. Wysokość kary? 10 groszy za każdy kilogram zmarnowanego jedzenia.

Gdyby sklep nie zawarł umowy z żadną organizacją, zapłaci 5 tys. zł kary oraz również 10 gr za każdy kilogram. Jednak w tym przypadku pieniądze nie powędrują do organizacji, a na konto miejscowo wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nad tym, czy sklepy wywiązują się z nowego obowiązku, czuwać będą inspektorzy ochrony środowiska.

źródło:Wiadomości Handlowe

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ramzes
Ramzes
11 miesięcy temu

Niech to powiedzą piekarzowi który za przekazywanie niesprzedanego pieczywa zbankrutował przez państwowych urzędasów

Wow
Wow
11 miesięcy temu

Nareszcie

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x