Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

 Programują roboty, projektują i drukują w 3D. „W pogoni za wiedzą” w gminie Strzegowo


W szkołach na terenie gminy Strzegowo korzystają już z najnowszych technologii. Uczniowie opanowują podstawy programowania i robotyki oraz druku 3D. Korzystają z dodatkowych zajęć z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, nauki języków obcych oraz terapii metodą biofeedbacku. Swoje umiejętności podnoszą też nauczyciele. Na realizację projektu gmina pozyskała ponad 1,6 mln. zł.


W listopadzie 2019 roku na terenie gminy Strzegowo ruszył projekt edukacyjny „W pogoni za wiedzą”. Realizowany jest w trzech szkołach podstawowych: w Strzegowie, Dąbrowie i Niedzborzu. Obejmuje on swoim działaniem 80% uczniów klas 4 – 8 szkoły podstawowej. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w czterech 40-to godzinnych modułach dotyczących nauki języków obcych, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, efektywnej nauki oraz zajęcia informatyczne. Dodatkowo każdy uczeń objęty jest pięciogodzinnym blokiem zajęć z biofeedbacku.

Zajęcia informatyczne podzielone są na dwa moduły po 20 godzin każdy. Pierwszy dotyczy druku 3D. Na zajęciach dzieci mają okazję zapoznać się z nową technologią druku. Pozwala ona na drukowanie fizycznych przedmiotów z PLA, czyli biodegradowalnego tworzywa przypominającego wyglądem plastik. Druk jest to etap finalny prac, które polegają na zaprojektowaniu modelu trójwymiarowego w programie komputerowym. Dzieci mają również możliwość zapoznania się ze skanerem 3D, czyli urządzeniem przekształcającym fizyczne obiekty na cyfrowe modele. Do dyspozycji uczniów jest również pisak 3D pozwalający na odręczne tworzenie przedmiotów z PLA.

Druga część zajęć dotyczy programowania robotów. Szkoła w ramach projektu otrzymała dwa rodzaje zestawów klocków do budowania robotów dla uczniów. Uczniowie klas 4-6 budują roboty przy użyciu klocków Lego WeDo, a starsi używają Lego Mindstorms. Po zbudowaniu modelu robota uczniowie programują jego zachowanie w dedykowanych aplikacjach. W wyniku tych działań roboty samodzielnie jeżdżą, wydają dźwięki, reagują na otoczenie, wykorzystując dostarczone z zestawami czujniki. Potrafią bardziej zaawansowane zestawy potrafią rozpoznawać kolory, odległość od obiektu, stopień pochylenia i na podstawie zebranych informacji podejmować decyzje co do wykonania wcześniej zaprogramowanych działań.

W ramach wyposażenie szkoły, oprócz wcześniej wspomnianych zestawów do robotyki, drukarki 3D, skanera oraz długopisu 3D, szkoła otrzymała wyposażenie mobilnej pracowni multimedialnej składającej się z 12 laptopów dla uczniów oraz dwóch tablic interaktywnych wraz z laptopami. Bogato zostały wyposażone pracownie: przyrodnicza, fizyczna oraz chemiczna. Dzięki udziałowi w projekcie wzbogaciły się one o różnego rodzaje mierników: wilgotności, natężenia światła, dźwięku, przepływu powietrza, natężenia i napięcia prądu, PH, ciśnienia, pomiaru sił, pomiaru mocy, temperatur. Dodatkowo o mikroskopy, wagi, szkło laboratoryjne, zestawy do preparacji oraz odczynników chemicznych.

– Projekt powstał dzięki dobrej współpracy z gminą i szczególnemu zaangażowaniu pani Bożeny Robakiewicz. Gmina szczególną uwagę przykłada do pozyskiwania środków finansowych z zewnątrz, przeznaczonych na doposażenie i rozwój kompetencji kluczowych – mówi Wiesław Popek, dyrektor Zespołu Szkół w Strzegowie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x