Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Odrzucenie spadku przez małoletniego


Odrzucenie spadku po spadkodawcy, który pozostawił po sobie jedynie długi nie zawsze zamyka dla nas sprawę. W przypadku posiadania dzieci zwykle to one są w następnej kolejności powołane do spadku, a więc dziedziczą również długi spadkowe.


Ponieważ małoletnie dzieci samodzielnie nie mogą odrzucić spadku, konieczne jest w tym zakresie działanie rodziców w ich imieniu. W tym celu niezbędne jest złożenie przez rodzica do Sądu wniosku o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Właściwym w tej sprawie jest Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich w którego obrębie ma miejsce zamieszkania małoletnie dziecko. Wniosek taki powinien być złożony w odpowiednim terminie. Zwykle na złożenie takiego wniosku rodzic ma 6 miesięcy od momentu w którym sam złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powinien być odpowiednio umotywowany. Należy w nim wykazać, że spadek jest zadłużony i że rodzic już go odrzucił. Można to zrobić przedstawiając wezwania do zapłaty do zmarłego, umowy kredytowe, dokumentację komornika itp.

Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego wyrażającego zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, rodzic powinien jak najszybciej złożyć przed Sądem lub u notariusza oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego. Ze względów praktycznych, a w szczególności mając na szybkość załatwienia sprawy, preferuje się złożenie takiego oświadczenia przed notariuszem. 

Przepisy prawa nie regulują jednoznacznie terminu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego po uzyskaniu na to zgody Sądu. Zarówno w orzecznictwie sądów jak i w doktrynie prezentowane są różne poglądy co do terminu na złożenia takiego oświadczenia. Z tego względu zasadne jest, aby oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego zostało złożone niezwłocznie po uzyskaniu prawomocnego postanowienia Sądu wyrażającego zgodę na złożenie takiego oświadczenia. 

Na koniec warto zwrócić uwagę, że wyżej opisane zagadnienie odnosi się również do dziecka poczętego, ale jeszcze nienarodzonego. Otóż dziecko już poczęte, ale jeszcze nienarodzone dziedziczy po zmarłym, jeśli urodzi się żywe. Rozpoczęcie w tej sytuacji terminu do przyjęcia lub odrzucenia spadku jest liczone od chwili, kiedy dziecko urodziło się żywe.

Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x