Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Są głosy przeciwne podziałowi Mazowsza na dwa województwa


Zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotycząca wydzielenia z dzisiejszego województwa mazowieckiego aglomeracji warszawskiej spotkała się ze sprzeciwem marszałka Adama Struzika i popierających go radnych sejmiku. 10 września na prasowym briefingu skrytykowali oni pomysł podziału Mazowsza.


– Przy każdych wyborach pojawia się hasło podziału województwa mazowieckiego. Mieszkańcom miast spoza Warszawy roztacza się wizję raju po odcięciu stolicy. Jaka przyszłość naprawdę ich czeka, gdyby doszło do administracyjnego wyodrębnienia stolicy i powiatów ją okalających? Liczby mówią same za siebie. Nowe województwo wokół Warszawy powierzchniowo nie straciłoby wiele. Problem w tym, że pozostałoby w nim tylko 30 proc. z obecnych firm, a dochody z podatku CIT spadłyby o ok. 87 proc.! Kalkulacja jest prosta – nie będzie możliwości rozwoju. Jak za 13 proc. dotychczasowych wpływów z CIT utrzymać region? Odpowiedzi na to pytanie nie udzielają pomysłodawcy podziału województwa – podnoszą przeciwnicy zapowiedzianego podziału.

– PiS gra tym przed każdymi wyborami. Obiecują utworzenie nowych województw, bazują na resentymentach i obiecują górę pieniędzy nie wiadomo skąd. Temat wraca przy każdych wyborach i nawet ci, którzy go regularnie używają, przyznali wcześniej rację, że rozwiązaniem jest podział statystyczny, który już nastąpił, a który niczego administracyjnie nie zmienia i nie generuje żadnych kosztów. Politycy PiS dalej mówią jednak o konieczności podziału administracyjnego. O co w tym wszystkim chodzi, skoro PiS nie przedstawia ani argumentów, ani analiz? Na pewno nie o dobro regionu – zauważa marszałek Adam Struzik.

Przeciwnicy podziału podnoszą następujące argumenty:

Wyłączenie administracyjne tego terenu sprawi, że nowe województwo mazowieckie będzie miało podobną powierzchnię (86 proc. dotychczasowej). Diametralnie spadną jednak dochody. Najważniejszy dochód województwa czyli CIT wyniesie zaledwie 13 proc. obecnych wpływów z tego tytułu. Budżet nowego województwa mazowieckiego byłby zatem tak niski, że nie miałoby ono środków na swoje podstawowe zadania, a także na wkład własny do wielu projektów unijnych, które powinno zrealizować, by poprawić jakość życia mieszkańców Mazowsza.

Taka zmiana oznaczałaby dla Warszawy jeszcze większe „janosikowe”. Nie ma mowy o zrównoważonym rozwoju, gdy chce się utworzyć bardzo bogate województwo stołeczne, które za chwilę płaciłoby potrójne „janosikowe”, i drugie województwo wokół stolicy, które pozbawione byłoby dochodów. Administracyjny podział to generowanie nowych kosztów, a przede wszystkim problemów rozwojowych.

Za tak drastycznym spadkiem dochodów nie idzie jednak analogiczna redukcja zadań i obowiązków. Mazowsze miałoby do utrzymania 76 proc. kilometrów obecnie nadzorowanych dróg, blisko 50 proc. szpitali i instytucji kultury. W sumie ze 117 wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek (szpitale, spółki,  instytucje kultury) 45 związanych jest bezpośrednio ze stolicą, 58 z resztą województwa, a 14 ma charakter ogólnowojewódzki, co oznacza, że przy hipotetycznym podziale województwa instytucje te będą musiały zostać podwojone.

oprac. red

źródło: UMWM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ypson
Ypson
3 lata temu

To nawet nie o to chodzi, że marszałek woj. prawdopodobnie straciłby posadę, którą ma nieprzerwanie od dziesięcioleci. A tak być nie powinno. Tu chodzi, że przy okazji modyfikacji granic jest ryzyko, że Mławę dołączono by do warmińsko – mazurskiego lub kujawsko – pomorskiego. Oczywiście w takiej sytuacji tylko by nas „doili” jak za czasów kiedy Ciechanów był stolicą województwa. Poza tym nie zyskalibyśmy na funduszach UE ponieważ i tak Mława nie potrafi o nie ubiegać się skutecznie.

Hemi
Hemi
3 lata temu
Reply to  Ypson

Mława jest historycznie, geograficznie i funkcjonalnie związana z Mazowszem i nie ma możliwości, żeby ni stąd ni zowąd wylądowała na Mazurach.

Poza tym, nowa ustawa dotyczyłaby wyłącznie podziału woj. Mazowieckiego bez ruszania warmińsko -mazurskiego .

Co do Marszałka województwa, to on nie jest wybierany bezpośrednio i może „polecieć” choćby np. w przypadku zmiany układu politycznego między radnymi.

dzidek
dzidek
3 lata temu
Reply to  Hemi

Czekam na zmianę układu politycznego, aby wreszcie mógł”polecieć’ Hemi. i przestał zaśmiecać tym swoimi komentarzami ze wskazniem.

Gang
Gang
3 lata temu
Reply to  Hemi

W polityce wszystko jest możliwe. Warmia jest za biedna i chętnie Mławę wchłonie. Poza tym Mława i fabryki koreańskie są w wolnej warmińsko-mazurskiej strefie ekonomiczne. Lepszej okazji nie będą jak teraz aby sięgnąć po Mławę. Jednakże jest też coś pozytywnego. Przy okazji reformy administracyjne Rada miasta powinna wreszcie wystąpić z wnioskiem o przyłączenie Łomi do Mławy. A odnośnie marszałka województwa, to są takie układy, że aż strach jeśli ktoś przejmie po nim władzę. To jest hermetyczne środowisko wzorowane na modelu sycylijskim.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x