Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rzymski szyfr Cezara, tajemnice Enigmy i „Dworskie sprawunki” – to wszystko matematyka


31 sierpnia w Przasnyszu upłynął pod znakiem matematyki. W tym dniu Muzeum Historyczne w Przasnyszu, w godz. 12.00 – 16.00, zaprosiło na Piknik Matematyczny wszystkich wielbicieli królowej nauk oraz tych, którym dotychczas z matematyką było „nie po drodze”.


Wydarzenie odbyło się na przasnyskim rynku, a przewodnikiem po tajnikach matematyki był Daniel Sukniewicz. Była to doskonała okazja do poznania spartańskich skytali, rzymskiego szyfru Cezara i historii najsłynniejszej maszyny szyfrującej – Enigmy. Uczestnicy dowiedzieli się, jak skutecznie ukryć przed niepowołanymi osobami to, co chcemy przekazać w sekrecie. Naukowy plac zabaw pomógł rozwijać wyobraźnię przestrzenną oraz nauczyć się ciągów przyczynowo – skutkowych, a w mobilnym planetarium mogliśmy spojrzeć na gwiazdy.

Dzięki Federacji Ruch Organizacji na rzecz Społecznej Aktywności ROSA uczestnicy pikniku łączyli geometrię z ekonomią wykonując skarbonki w formie brył geometrycznych. Miejska Biblioteka Publiczna wprowadziła nas w świat programowania, a Biblioteka Pedagogiczna zaprezentowała najnowsze wydawnictwa dotyczące matematyki i innych nauk ścisłych.

Małym i dużym wielbicielom robotów z pewnością przypadło do gustu stanowisko Akademii Nauki Ciechanów, na którym można się było zapoznać z podstawami robotyki. Na rozruszanie szarych komórek w zaciszu domowym można było znaleźć sposób na stanowisku Simlicatus Research and Development, gdzie sympatyczny Norweg Vegar prezentował Karty Matematyczne – SimplyClever Cards, dzięki którym nauka matematyki będzie nie tylko przyjemna, ale również niezwykle efektywna.

Podczas Pikniku premierę miała autorska gra wielkoformatowa „Dworskie sprawunki”, przygotowana specjalnie przez firmę Projekt Rekreator. Fabuła rozgrywki została osnuta wokół historii znajomości Kazimierza Żorawskiego i Marii Skłodowskiej. Gracze mieli za zadanie pomóc Kazimierzowi w wielu domowych obowiązkach, o które został poproszony przez swoich rodziców i innych domowników. Dzięki temu w tym samym czasie mógł on spotkać się ze swoją ukochaną Marią. Obowiązki domowe (i gospodarcze) opracowane zostały na wzór zadań matematycznych. Podczas poruszania się po planszy gracze trafiali także na zadania innego typu, wymagające od nich sprytu, refleksu, pomysłowości czy szczęścia.

Piknik odbył się w ramach zadania „Nie bój się matematyki” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019. W jego realizację włączyli się animatorzy – Daniel Sukniewicz, wystawcy oraz Urząd Miasta Przasnysz, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Przasnyszu, Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu, Biblioteka Pedagogiczna w Przasnyszu, Akademia Nauki Ciechanów, Heweliusz Nauki, Park Interakcje, ModraSovie (planetarium mobilne), Federacja ROSA, Simplicatus Research and Development.

źródło i fot: infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x