Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nowe użytki ekologiczne w naszym mieście


Jak żartobliwie sygnalizują czytelnicy w naszym mieście mamy kilka nowych użytków ekologicznych. Na pewno do nich można zaliczyć odcinek rzeki Seracz biegnący przez samo centrum miasta.

Już od kilku tygodni pozostaje zarośnięty i nieskoszony, a wybujałe trawy i rośliny cieszą zielenią oko zarówno miejscowych jak i przejezdnych, co zresztą widać na nadesłanych fotografiach. Podobnie wygląda przystanek MKM koło cmentarza, sygnalizują również czytelnicy. To zapewne tylko kilka wybranych przykładów takich użytków w naszym pięknym mieście.

Jak podaje Wikipedia, użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt, i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania. I wszystko się zgadza, brakuje tylko tablicy informacyjnej.

Do tych różnych braków można też dopisać brak miłości do Mławy. Skąd ten wniosek?  Otóż, choć niektórzy uważają go za tandetny i niezgodny z ustawą o języku polskim to chyba już przyjął się napis angielski napis z sercem na skarpie naprzeciw dworca PKS. I chyba rzeczywiście ktoś już nie kocha Mławy, bo zawsze obsadzony kwiatami i kwitnący, tym razem straszy brunatnością gołej ziemi.  Pojawiły się za to nowe nasadzenia wokół ratusza, może po prostu już na obsadzenie napisu nie starczyło?

red.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

30
KOMENTARZE

avatar
1500
unia
Gość
unia

Za tereny zielone jest większa dopłata unijna-tak,że jesteście w błędzie. Pan burmistrz w ten sposób pozyskuje poważne środki zewnętrzne.

widz
Gość
widz

w pierwszej kadencji burmistrz zobligował AGROSAN sadzić cebulki tulipanów, żeby było ładnie, nawet chciał zasadzić przy Szkole Muzycznej. Tulipany prawie wyginęły przy św. Wojciechu, na rondzie ul. Grzebskiego (pojedyńcze egzemplarze). Dokument strategia jest najważniejszy niż czystość miasta. Władza wypalona zawodowo. Ten obraz dobrze wpisuje się do osób, które przyjechały ze wschodu i śmiecą.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Widz. Przestań pisac te bzdury, ze ludzie przyjezdni ze wschodu, smieca i robia ten bałagan. GORSZEJ PISANEJ GŁUPOTY, NA TYM PORTALU NIE CZUTALEM jak twoja wypocina.

Pola
Gość
Pola

Doskonale wpisujemy się w trend ochrony terenów zielonych polegający na niekoszeniu w miastach trawników. Rośliny zatrzymują wodę z opadów, której coraz mniej, nie mówiąc już o dobrodziejstwie dla owadów. Widziałam w Anglii naturalne trawniki ze stokrotkami, chabrami i makami. Cudne. Dla malkontentów fińskie przysłowie ” Dla człowieka szczęśliwego każdy chwast jest kwiatem, a dla cierpiącego każdy kwiat to chwast. „

every
Gość
every

O czym Ty kobieto piszesz.
Niekoszenie w miastach trawników na zachodzie wygląda zupełnie inaczej. Sieje się dzikie kwitnące rośliny, które faktycznie wyglądają pięknie. Niestety zarośla nad Seraczem czy na chodnikach lub ścieżkach rowerowych nie należą do estetycznych i nigdy takimi nie będą. To jest zwykłe niechlujstwo, zaniedbanie.
Trawniki na zachodzie wyglądają mniej więcej tak:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=448181752663635&set=a.117585725723241&type=3&theater
i to jest faktycznie piękne.

Gość
Gość
Gość

I to rozumiem – przepięknie 🙂

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Szanowna every jest jedno małe, ale w tym przykładzie, ze tam pracują i rządzą LUDZIE którzy myślą,.o tym jak upiekszyc, SWOJE miasto A U NAS, BRAK JEST TEGO MYSLENIA. I to jest nasza największa bolaczka. Pozdrawiam Pania.

Jan
Gość
Jan

Tu nie chodzi o naszego Burmistrza tylko tak po prostu jest jest, że po pewnym czasie następuje, tzw. wypalenie zawodowe, dotyczy ono wszystkich stanowisk i każdego szczebla. Czas na zmiany, czas na młodość, wierzę głęboko, że już za 4 lata, czas szybko leci…

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Jan podobno wiara czyni CUDA.

Mieszko
Gość
Mieszko

Ludzie chwasty w parku wam oczy kolo, a psie gówna to już nie.

krzak
Gość
krzak

Ludzkie w mławskim parku niestety też się zdarzają…

karamba
Gość
karamba

przynajmniej pszczoły mają pożytek większy niż z begonii 🙂

Anonim
Gość
Anonim

Z chwastów w parku pszczoły mają tyle samo pożytku co z begonii, gdyby tam rosły stokrotki, chabry, maki, mniszek i inne kwitnące rośliny, to owszem pszczoły miałyby radochę.

Piotr
Gość
Piotr

Mlawa chyba nigdy nie byla tak zaniedbana jak teraz.Nasz burmistrz polozyl na wszystko…..i ma to gdzies.Licza sie tylko drogi i chodniki dla deweloperow.Aleja Marszalkowska zarosnoeta po pas,droga wjazdowa do miasta.Park zachwaszczony,Seracz na calej dlugosci zarosniety,teraz cos wycinali przy stadionie.Nie chce sie patrzeć na to miasto.Wrecz wymiotowac sie chce.Burmistrzu siadaj na rower i przejedz sie po tym zasyfialym miescie.Smieci przy handlowcu walaja sie,trawa za kostki,kosze pelne.Burmistrz potrafi sie smiac tylko jak cos chce,wali te swoje usmieszki i udaje ze go cos obchodzi.

koniczyna
Gość
koniczyna

Zarośnięty Seracz, chwasty w parku to choć trochę zieleni, której w Mławie zaczyna bardzo brakować. W wielu miastach tworzy się zielone skwerki, zielone wyspy, sadzi drzewa, dba o każdy kawałek zieleni, a w Mławie ciągła wycinka i beton, beton, beton, czasem bratek…Płakać się chce przechodząc betonowym placem koło „Handlowca”, parku już prawie nie ma…Użytki ekologiczne byłyby świetnym pomysłem. Brak miłości do Mławy, a co chyba jeszcze gorsze brak miłości do zieleni i przyrody…

olek
Gość
olek

ta rzeczka / a raczej ciek wodny / miała i ma nazwę SERECZ, bardzo proszę to sprawdzić. SerAcz to jest nazwa prześmiewcza, pochodzi prawdopodobnie z czasów programu rozrywkowego „bank miast”. W mowie potocznej można to jeszcze zaakceptować, ale u dziennikarza taka pomyłka jest niedopuszczalna !!

mławianka
Gość
mławianka

Ciekawe. Może kiedyś tak było, ja odkąd pamiętam, a będzie to już ze 30 lat, rzeczkę znam pod nazwą „Seracz” http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/hydronimy1.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Seracz

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Olek nie plec bzdur, nazwa Seracz, nie wywodzi się z programu Banku Miast, juz ta nazwa istniej od dawien dawna.

AntyKo
Gość
AntyKo

Zestawienie przystanku autobusowego z Seraczem jest bez sensu. Co Wam przeszkadza niekoszona roślinność na jego burtach ? Tak, miejsca takie są siedliskiem wielu organizmów, które na terenach zurbanizowanych mają, delikatnie mówiąc, coraz bardziej ograniczany dostęp do takich środowisk.
A może chodzi o to, że prowincjusze z Mławy uwielbiają styl iglaczkowo – trawnikowy, jako wymarzony wzór estetyczny. Wykosić, wybetonować burty, będzie zadbane, będzie pięknie !

Piotr
Gość
Piotr

Antyko Ty ze wsi jestes?co masz do iglakow i trawnikow.Moze niech krowy chodza po ulicach i niech sraja.Nie porównuj chwastow do roslinnosci.Jak to wyglada.Sa miejsca gdzie chwasty moga rosnac,to jest miejsce publiczne,centrum miasta.

AntyKo
Gość
AntyKo

Tak, jestem ze wsi. A Ty tak bardzo starasz się wymazać z pamięci widok srających krów ?
Nie przejmuj się, Twoje wnuki już będą miastowe.

Piotr
Gość
Piotr

Pamietam widok srajacych krow jak jezdzilem do dziadkow na wies.Nie mam nic przeciwko temu,tylko jest na to miejsce tak jak i na te chwasty.Przestrzen publiczna powinna byc estetyczna,ladna ,kolorowa,a nie z chwastami po pas.Mozna zadbac o to zeby bylo kolorowo tak jak np w Holandi.Sa kwiaty,roznego rodzaju zioła.Jest kolorowo i pszczolki maja gdzie bytowac.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Piotrz twego pisania wynika że jednak pamiętasz czasy kiedy całą szerokością, jezdni bylo pedzone o stado krów no i pozostawialo po sobie takie miny.

Piotr
Gość
Piotr

Dziadzius pamietam ten widok.Mam dziadkow pochodzacych ze wsi.Nie wstydze sie tego.Nie mam nic przeciwko ludziom ze wsi,chyba ze chca wies robi w miescie.Na wszystko jest miejsce.Wiec te chwasty pasują bardziej na wiejskie drogi,rowy.A nie na przystanek w centrum miasta.Tyle dziadku w temacie

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Piotr. Szanuj dziadków, i nie tylko ich, miej zawsze szacunek do eszystkich ludzi czy to ze wsi czt to z.miasta. Ja synku mieszkam na takiej ulicy, którą kiedys pastuch o imieniu Maniek pedzil stado krów rolników, z tej ulicy, na pastwisko, i ulica ZAWSZE byla zaslana takimi minami, a DZIŚ ta ulicą na krotkim odcinku od Dobrej do Torfa malolaci w swych maszynach pędzą ponad setke, z rykiem i wyciem silników, nie dajac spokoju jej mieszkancom / sam się zastanawiam czy w tym mieście jest jeszcze Policja, ktora by ukrucila ye rajdy./

Ekolog
Gość
Ekolog

Nad Seraczem, jest wysoka trawa, gdyż buszuje tam taki płochliwy szopek praczek naszych kieszeni z łac. kowalusbrutallus oszukallus. Nikt go nie widzi, nikt go nie słyszy, tylko WIELKIE BOBY po sobie zostawia potomnym na przyszłość.

Jan Winnicki
Gość
Jan Winnicki

Taaak… Ja się z Państwem całkowicie zgadzam. To są ukartowane działania określonych kół… Więcej terenów zielony = więcej mandatów wystawionych przez straż miejską i dziura budżetowa maleje…

Były
Gość
Były

Całe miasto jest kompletnie zarośnięte, brak jakiejkolwiek dbałości o tereny zielone, za to zieleń przerasta w wielu miejscach asfalt na jezdniach, kostkę na chodnikach, pełno wysokich dzikich odrostów przy drzewach! Nikt nad tym nie panuje u Burmistrza , a najgorsze, że nikogo to nie razi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aaa
Gość
Aaa

Ale przecież wokół ratusza jest ok i kwiaty zmieniane co 3 tygodnie

mławianka
Gość
mławianka

Święta prawda.
Park miejski to też użytek ekologiczny. Tak zarośniętego chwatami parku to już dawno nie było. Na niektórych klombach rośnie tylko i wyłącznie zielsko. Na wielu rabatach chwasty przerosły już wieloletnie rośliny, które tam kiedyś zostały nasadzone.
Te minusy to chyba dają Ci ratuszowi spece bardzo spolegliwi burmistrzowi.
Mława jest zarośnięta chwastami nawet przy samym ratuszu.