Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

15 lat w UE. Czy w powiecie mławskim jesteśmy na plusie?W tym roku mija 15 lat od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. To okazja do podsumowań i oceny, co udało się dzięki środkom unijnym zmienić w naszym powiecie, mieście i gminach. Problem jednak w tym, że w powiecie mławskim taka okazja przeszła jakoś bez echa.

Żaden z naszych samorządów nie publikował specjalnych zestawień z tej okazji, nie ma więc prostej informacji dla mieszkańców ile środków udało się samorządom pozyskać w ramach projektów dofinansowanych z UE.

Zresztą warto tu też zauważyć, że samorządy raczej nie przykładają zbyt dużej wagi do publikacji takich informacji na swoich stronach internetowych. Są tu jednak wyjątki. Zakładkę z listą zadań inwestycyjnych dofinansowanych z UE publikują na głównej  stronie internetowej urzędu gminy Strzegowo, Wieczfnia Kościelna i Lipowiec Kościelny. Urząd Miasta Mława takie projekty wymienia w zakładce BIP. W pozostałych samorządach takich informacji nie znajdziemy na stronie internetowej.

Lepiej z tą informacją jest w samorządzie wojewódzkim, któremu podlega Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Stąd wiadomo, że do subregionu ciechanowskiego w ciągu 15 lat trafiło 1,4 mld zł. Pieniądze te trafiły na inwestycje infrastrukturalne, budowy dróg, obiektów, modernizacje czy rewitalizacje, jak i na projekty miękkie, społeczne. Wsparcie unijne pochodziło z programów ZPORR 2004-2006, RPO WM 2007-13, PROW 2007-13, a także RPO WM 2014-20 i PROW 2014-20.

W obecnej perspektywie RPO WM 2014-2020 największą aktywnością i skutecznością na rzecz subregionu ciechanowskiego wykazali się samorządowcy. W ramach obecnej perspektywy podpisali już 140 umów na ok. 412 mln zł dofinansowania z UE. Jeśli chodzi o przedsiębiorców – uzyskali prawie 48 mln zł na 93 projekty. Najwięcej umów dotyczyło wsparcia przedsiębiorczości i innowacyjności – w sumie 19 mln zł. Sektor biznesu chętnie sięga także po dotacje na projekty dotyczące edukacji dzieci, młodzieży oraz doskonalenie zawodowe dorosłych, a także aktywizację społeczno-zawodową osób wykluczonych.

Wśród największych projektów z subregionu ciechanowskiego wspartych środkami unijnymi w ramach obecnej perspektywy wymienić można:

– rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 541 (powiat żuromiński) – 104 mln zł;

– budowa ścieżek rowerowych (powiat płoński) – 50 mln zł;

– budowa węzła przesiadkowego wraz z przebudową ul. Sienkiewicza w Ciechanowie – 33 mln zł;

–  przebudowa drogi powiatowej nr 2347W DK 7 – Dąbek – Konopki wraz z remontem mostu na rzece Dunajczyk w m. Konopki (powiat mławski) – 9,3 mln

–  rewitalizacja części obszaru dzielnicy ,,BLOKI” w Ciechanowie – 6,4 mln zł;

– rewaloryzacja zabytkowej kamienicy i wieży ciśnień w Ciechanowie – 5,5 mln zł;

–  zakup sprzętu i aparatury medycznej dla szpitala w Płońsku – 5,4 mln zł.

 PROW 2014-2020

W obecnej perspektywie w ramach PROW 2014-2020 do beneficjentów z subregionu ciechanowskiego trafiło już ponad 28 mln zł, z czego ponad 14,9 mln zł do powiatu płońskiego, 7,6 mln zł – żuromińskiego, ponad 3,5 mln zł – ciechanowskiego oraz ponad 2,2 mln zł do mławskiego. Podpisanych zostało 121 umów. Najwięcej, bo aż 96 dotyczyło wsparcia w ramach obszaru LEADER. 14 umów dotyczyło budowy bądź modernizacji dróg, 4 – gospodarki wodno-ściekowej, 4 odnowy wsi, 2 – budowy targowisk i 1 scalania gruntów rolnych.

Poprzednia perspektywa RPO 2007-2013

W ramach RPO 2007-2013 do subregionu ciechanowskiego trafił ponad 670 mln zł z UE. Zrealizowanych zostało w sumie 158 projektów.

Wśród największych zrealizowanych wymienić można:

– budowa pętli łączącej drogi krajowe nr 50 i 60, drogi wojewódzkie nr 617 i 615 oraz siedem dróg powiatowych w Ciechanowie – 116 mln zł;

– rozbudowa systemu wodociągów i kanalizacji – Glinojeck – 37,4 mln zł;

– budowa obwodnicy w Płońsku – 14 mln zł;

– budowa drogi dojazdowej do dzielnicy przemysłowej w Mławie – etap II – 11 mln zł;

– stworzenie Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze etap I – 9,2 mln zł;

– przebudowę obiektu Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku przy ulicy Płockiej Nr 50 – 9,3 mln zł;

– rewitalizacja infrastruktury drogowej Płońska i Powiatu Płońskiego – 8,6 mln zł;

– rewitalizacja Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie (etap I) – 8,3 mln zł;

– budowa Oranżerii na terenie Zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – II etap – 8,2 mln zł;

– poprawa stanu i wyposażenia infrastruktury edukacyjnej i socjalno-bytowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ciechanowie – 6,8 mln zł;

– budowa instalacji kolektorów słonecznych dla Pływalni Miejskiej, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, oraz mieszkańców Gminy Pułtusk – 6,3 mln zł;

 PROW 2007-2013

W latach 2007-2013 w ramach PROW zrealizowanych zostało 576 projektów. Środki unijne na ten cel to ponad 156 mln zł. W ramach tego programu wybudowanych zostało 91 km sieci wodociągowych, 210 km sieci kanalizacyjnych, powstały 4529 kanalizacje zagrodowe, 11 oczyszczalni ścieków i 3 targowisko.

ZPORR 2004-2006

W latach 2004-2006 w subregionie ciechanowskim zrealizowanych zostało 56 projektów. Kwota unijnego wsparcia wyniosła ponad 92 mln zł. Wśród największych projektów wymienić można:

– rozbudowa bazy dydaktycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie – 13,9 mln zł;

– poprawa jakości świadczeń medycznych Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie – 7,9 mln zł;

– dokończenie budowy Zespołu Szkół Zawodowych w Raciążu – 7 mln zł;

– przebudowa dróg w powiecie płońskim – 6,5 mln zł;

– budowa drogi dla potrzeb obsługi dzielnicy przemysłowej w Mławie – 5,4 mln zł;

– rozbudowa i modernizacja kanalizacji osiedla Zachód w Ciechanowie – 4,6 mln zł;

– przebudowa dwóch stacji uzdatniania wody w Mławie – 4,4 mln zł;

– budowa Krytej Pływalni w Mławie – 3,8 mln zł;

–  rozbudowa budynku gimnazjum i budowa hali sportowej w Dzierżeninie, gm. Pokrzywnica – 2,9 mln zł;

– budowa kanalizacji sanitarnej dla miejscowości: Czarnocin, Czarnocinek, Łebki, Mdzewko, Syberia (gm. Strzegowo) – 2,3 mln zł.

Jak widać nawet z pobieżnej analizy wyszczególnionych inwestycji, największym wartościowo ich beneficjentem pozostaje Ciechanów.

źródło: UMWM

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bob
Bob
4 lata temu

W Mławie nic się nie dzieje

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x