Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mieszkańcy Szreńska nie są zainteresowani prawami miejskimi?


W gminie Szreńsk w sposób  nieoczekiwany kończą się konsultacje prowadzone wśród mieszkańców w sprawie nadania praw miejskich stolicy gminy. Właściwie we wszystkich sołectwach liczba osób zainteresowanych wypełnieniem ankiety – oględnie mówiąc – była nie najwyższa. Rzecz jednak w tym, że tematem nie byli zainteresowani mieszkańcy samego Szreńska. Na zebranie w tej sprawie przyszło tylko 46 osób i nikt nie wypełnił ankiety. Czy to oznacza, że temat umarł?


Podjęte w styczniu tego roku jeszcze przez radę gminy  poprzedniej kadencji uchwały (dodajmy, że niejedno głośnie) wszczęły procedurę ubiegania się o prawa miejskie. To już druga próba przebicia się z taką inicjatywą – pierwsza miała miejsce ponad dekadę temu. Oprócz wypełnienia wniosku kierowanego do wojewody, a od niego dalej, do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ważne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych. W tych jednak obecnie prowadzonych mieszkańcy wypowiadają się na „nie”.

W marcu, przy okazji zebrań związanych z wyborami sołtysów konsultacje prowadzone były we wszystkich z wyjątkiem Szreńska sołectwach.

Wynik?  Na 3416 uprawnionych do głosowania 568 (22,7 proc.) wypełniło ankiety, w których mogli opowiedzieć się „za”, „przeciw” lub wstrzymać się od głosu. Za nadaniem praw miejskich Szreńskowi opowiedziało się 165 osób, przeciw – 343, wstrzymało się – 58, dwa głosy były nieważne. W Szreńsku na 915 uprawnionych na zebranie stawiło się 46 osób i jak już wspominaliśmy, żadna z nich nie wypełniła ankiety. Wszyscy uznali, że są zbyt nieliczną reprezentacją stolicy gminy, by wypowiadać się w imieniu wszystkich mieszkańców.

– Konsultacje będą przeprowadzone, a raczej dokończone – zapowiada wiceprzewodniczący Rady Gminy Szreńsk Piotr Olewnik.

– Czekamy teraz na opinię prawną, czy rada musi podjąć nową uchwałę, czy zmienić starą. Być może ta sytuacja w Szreńsku wynikła z niedoinformowania. Chcemy wydać broszurę informacyjną, a także ustawić urnę do ankiet w Gminnym Ośrodku Kultury w Szreńsku na tydzień – dodaje wiceprzewodniczący Piotr Olewnik.

Tak więc na całkowite zakończenie konsultacji trzeba jeszcze trochę poczekać.

JK

 Szreńsk był miastem prywatnym, prawa miejskie uzyskał 7 września 1383 roku, przy okazji potwierdzenia nadania go przez księcia Siemowita III Stanisławowi Gradowi, dziedzicowi Kowalewa, późniejszemu wojewodzie płockiemu. W 1869 roku władze carskie odbierają Szreńskowi prawa miejskie. Jest to kara za patriotyczną postawę i udział w powstaniu styczniowym. Śladem dawnej świetności pozostają ruiny zamku obronnego, ale także inne zabytki – odrestaurowany kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a także rewitalizowany ostatnio szreński rynek.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Halina
Halina
4 lata temu

Ta rewitalizacja rynku to średnio wyszła…

Szreńszczanka
Szreńszczanka
4 lata temu

A właśnie Szreńsk będzie MIASTEM!!!!

Mohammed
Mohammed
4 lata temu
Reply to  Szreńszczanka

Prima aprilis był 1 kwietnia daj spokój żarty się ciebie trzymają do tej pory wróć na ziemię Szreńsk miastem żenada

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x