Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dyrektor Rybak: nie możemy oddać tych pieniędzy


Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych domaga się od mławskiego szpitala zwrotu ponad 700 tys. zł i odsetek od tej kwoty. Powodem są wyniki przeprowadzonej w styczniu br. kontroli, według której szpital w postępowaniu przetargowym na kompleksową informatyzację szpitala miał naruszyć zasadę zachowania konkurencyjności. Pismo pokontrolne w tej sprawie wpłynęło do szpitala w końcu lutego, jeszcze podczas pełnienia obowiązków dyrektora przez Jacka Białobłockiego.


Jakie są początki tej historii? W czerwcu 2016 roku mławski szpital otrzymał informację, że projekt kompleksowej informatyzacji szpitala w Mławie wraz wdrożeniem e-usług dla pacjentów otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Zakładana wartość projektu wynosiła 5 312 370 zł., a wysokość dofinansowania UE – 80%, tj. 4 249 896 zł. W marcu 2017 roku szpital ogłosił przetarg nieograniczony.

W wymogach Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia znalazł się m.in. wymóg, aby wykonawca wykazał się doświadczeniem poprzez zrealizowanie dla jednostek ochrony zdrowia w okresie ostatnich 5 lat co najmniej dwóch projektów o wartości 1,5 mln zł lub jednego o wartości 3 mln zł. W postępowaniu przetargowym szpital łagodził wymagania stawiane potencjalnym wykonawcom.

Ostatecznie przetarg wygrała firma Comarch Healthcare S.A. z Krakowa, oferując kwotę 3 796 080,28 zł. Zadaniem tej firmy była budowa sieci teletechnicznej, dostawa i instalacja serwerów w części medycznej i administracyjnej, dostawa, instalacja, wdrożenie i serwis sprzętu komputerowego, zakup i wdrożenie oprogramowania części medycznej, rozbudowa i wdrożenie oprogramowania administracyjnego oraz wdrożenie e-usług.

Projekt został już zakończony (choć jak mówi dyrektor szpitala – nie wszystkie możliwości są już wykorzystywane)  i do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych złożone zostały rozliczenia. W ramach audytu w szpitalu w połowie stycznia pojawiła się wspomniana już na wstępie kontrola.

 – Zapoznałem się z ustaleniami kontroli oraz dokumentami i uważam, że wymagania, które szpital postawił w SIWZ były adekwatne do rangi zamówienia, nie można dopuścić do takiego projektu firmy bez doświadczenia. Złożyłem pięciostronicowe odwołanie, czekamy teraz na stanowisko MJWPU. Jeżeli będzie negatywne, pójdziemy do sądu, bo racja leży po naszej stronie. Nie możemy oddać tych pieniędzy, konieczne więc było odwołanie, bo inaczej narazilibyśmy się na zarzut niegospodarności – mówi Waldemar Rybak, dyrektor SP ZOZ w Mławie.

W przypadku projektów o dużej wartości jednostki chcące je realizować zwykle korzystają z usług wyspecjalizowanych firm doradczych, które piszą wnioski oraz nadzorują realizację i rozliczenie projektu. Tak było też w przypadku mławskiego szpitala. Jednak okazuje się, że umowa z firmą doradczą została rozwiązana w ubiegłym roku. – Nie sprostała wymaganiom – krótko wypowiada się w tej sprawie dyrektor Rybak. W tej sytuacji, wszyscy czekamy na ostateczne stanowisko Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zdziwiony
Zdziwiony
3 lata temu

A kto był bezpośrednio odpowiedzialny za ten projekt ze strony szpitala?

Obserwator
Obserwator
3 lata temu

Polityka polityka polityka !!!

Grzegorz
Grzegorz
3 lata temu

Czyli już wszystko jasne, dlaczego ustąpił były dyrektor, temu przetargowi powinno się przyjrzeć może nawet CBA

Olek
Olek
3 lata temu

Dziwne, Mazowiecka jedostwa wdrażania programów unijnych osadzona przez działaczy PSL, podlegla Marszałkowi. Wygrywa w powiecie PiS i nagle pojawiają się kłopoty?

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x