Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Plastik, świerk, jodła a może sosna?


Dziś już naprawdę ostatnia chwila dla tych, którzy na święta chcą kupić i ustawić w domu prawdziwą choinkę. Dla tych, którzy chcą ustawić sztuczną również. 


ksp Mława
Reklama

Równie gorących zwolenników mają zarówno choinki żywe jak i sztuczne. Chyba mniejszy problem jest w przypadku zakupu choinki sztucznej. Ma się nam po prostu podobać i tyle. No może jeszcze mieć atest. Nieco trudniejszy wybór mają ci, którzy jednak chcą nie tylko ucieszyć oczy widokiem zielonego drzewka, ale poczuć ten niepowtarzalny, świąteczny zapach lasu w swoim domu. W przypadku żywego drzewka najistotniejszy jest jednak czynnik jego trwałości.

 Rynek żywych choinek naprawdę jest ogromny. Markety, targowiska, plantacje – wszędzie tam kupimy drzewko, jakie tylko się nam zamarzy. Choć w pierwszych dwóch przypadkach zawsze jakieś ryzyko istnieje. Markety zwykle zakupują choinki dużo wcześniej przed świętami i trzymają w chłodniach. Wydaje się więc, że najpewniej, choć może nie najwygodniej jest wybrać się na plantację i tam dokonać zakupu drzewka wyciętego na miejscu. Najpopularniejsza w naszych stronach jest oczywiście choinka świerkowa, ale spotkać można też jodłę a nawet sosnę. Ta ostatnia jednak jest najdroższa, w jednym z ciechanowskich punktów pielęgnowana wiele lat sosna bonsai kosztuje 32 tys. zł.

– Uważam, że sosnowe choinki są najpiękniejsze, ale spotkać ładną jest naprawdę trudno. Drzewko musi rosnąć na bardzo słabej ziemi, aby przyrosty były małe, w odsłoniętym miejscu, aby gałązki miała równomiernie rozłożone. Świetnie do niej pasują żółte bombki – opowiada Jacek Szlachta leśniczy leśnictwa Dunaj.

– Do ciepłych pomieszczeń jak np. w blokach polecałbym jodłę, która nawet po wyschnięciu nie gubi igieł, co nie raz na pewno widzieliśmy w przypadku świerku. Nawet ściętą choinkę trzeba wstawić w wodę, to na pewno przedłuży jej żywotność. Choinka potrafi  „wypić”dziennie  nawet 1,5 litra wody – dodaje.

Można też oczywiście nabyć drzewko w doniczce. To rozwiązanie, choć bardziej proekologiczne niż wycinanie drzewek ma też swoje ograniczenia. Nie zawsze drzewko wsadzone po świętach na działce przyjmie się i rośnie. Do Mławy nie dotarła jeszcze moda na wypożyczalnię choinek, ale w wielu miastach Polski taka praktyka jest już na porządku dziennym.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x