Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Świętowali setną rocznicę tego wielkiego historycznego wydarzeniaOdzyskanie przez Polskę niepodległości jesienią 1918 r. było spełnieniem marzeń wielu pokoleń Polaków. Wyczekiwana, upragniona, wymodlona wolność – nadeszła! Setną rocznicę tego wielkiego historycznego wydarzenia celebrowała też społeczność ZS nr 4.

O godzinie 11.11 rozbrzmiały słowa hymnu narodowego, śpiewane w tym samym momencie w innych szkołach w Polsce i na świecie. Tym samym Ekonomik włączył się w projekt Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży „Razem dla Niepodległej”, zachęcający do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

W trakcie uroczystości nastąpiło  rozstrzygnięcie konkursu ortograficznego dla uczniów – „Dyktando Niepodległości”. 38 uczestników konkursu „zmagało” się z fragmentem tekstu historyka Normana Davisa pt. „Serce Europy”, przygotowanym i opracowanym na potrzeby dyktanda  przez p. Joannę Jarzębską i p. Annę Kołodziejską.

Zaproszeni goście – Dyrektor Wydziału Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Mławie – Pani Bożena Tomkiel, przedstawiciele Rady Rodziców, grono pedagogiczne i uczniowie wzięli również udział w pięknym, wzruszającym widowisku pod nazwą „Niepodległa”, przygotowanym przez panów A. Burchackiego i P.Olczaka.

Spektakl, a właściwie mozaika słów, poezji, muzyki i światła, w wykonaniu uczniów ZS nr 4 odsłonił przed widzami karty polskiej historii –od potęgi państwa Piastów, poprzez rozbiory, wojny, zrywy narodowościowe aż po rok 1989, kiedy na dobre zatrzasnęliśmy „drzwi komunizmu”.Sala gimnastyczna zamieniła się w scenę dziejów, na której artyści – młodzi, utalentowani ludzie – pokazali, że daru wolności, wywalczonego i ofiarowanego nam przez przodków należy strzec jak najcenniejszego skarbu. Feeria narodowych barw: bieli i czerwieni, siła poezji, aktorski kunszt występujących uczyniły opowieść o triumfie Polski nad ciemiężcami nadzwyczajną lekcją patriotyzmu.

Ojczyzna to my. Niech więc słowa piosenki, przywołane przez uczniów Ekonomika, staną się wyznaniem umiłowania, poświęcenia i oddania OJCZYŹNIE:

Kocham Cię, Polsko, za Twą przeszłość sławną,

 […]

   Za chrobre dzieje, co minęły dawno.

[…]

  Kocham Cię , Polsko, za wiek sztuki złoty, […]

  Za miasta stare, […] których czas nie zmienia.

  Kocham Cię, Polsko, za przyszłość Twą jasną.

 […]

  Za to, co trwałe, i to, co się zmienia.

  Kocham Cię, Polsko!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x