Urlop na żądanie
— 28/06/2020Celem urlopu na żądanie jest zapewnienie pracownikowi możliwości skorzystania z prawa do urlopu bez wcześniejszego uzgadniania jego terminu z pracodawcą….
W dniach 29 i 30 października 2018 roku do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stupsku przyjeżdża Naukobus z Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Tym samym Stupsk znalazł się w gronie 140 miejscowości, które Naukobusy odwiedzą w tym roku. Idea, która przyświeca inicjatywie to „Uczenie przez eksperymentowanie”.
Każda wizyta trwa 2 dni. W tym czasie eksponaty są rozstawione w szkole, a uczniowie, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a nasi edukatorzy dodatkowo objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymują także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu. Nauczycieli natomiast zaprosimy na warsztaty „Eksponaty i eksperymenty”, które inspirują do wykorzystania potencjału eksponatów w nauczaniu.
Naukobus to jednak nie tylko wystawa, ale także edukatorzy i badacze. Ci ostatni sprawdzają, jakie eksponaty i warsztaty najlepiej przyczyniają się do rozwoju kapitału naukowego.
Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”. Program „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 29 grudnia 2017 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2018. W ramach Programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus”.
red.