Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej ma już 60 lat


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej, nazywane pierwotnie Towarzystwem Miłośników Ziemi Mławskiej obchodziło 60. rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji dr Przemysław Miecznik – obecny prezes oraz prof. Ryszard Juszkiewicz – jego poprzednik, otrzymali medale „Pro Masovia”, nadane im  przez marszałka województwa  Adama Struzika.   


 Na uroczystościach jubileuszowych, które odbyły się w ubiegły piątek w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej zebrali się członkowie i sympatycy TPZM, jak też zaproszeni goście, a wśród nich władze miasta oraz prezesi regionalnych stowarzyszeń z miast ościennych.

Nie sposób tu wymienić wszystkie inicjatywy i działania jakie TPZM podejmowało w przeciągu 60 lat swojego istnienia. Wśród tych najważniejszych należy wymienić budowę  Kopca Powstańców Styczniowych,  Mauzoleum Zamordowanych  na Kalkówce, Mauzoleum Żołnierzy Września i Pomnik Piechura w Uniszkach Zawadzkich czy Pomnik Żydów Mławskich Zamordowanych Podczas Zagłady, a także wmurowanie wielu tablic pamiątkowych. Szczególnym ważną inicjatywą były zjazdy żołnierzy Armii „Modlin” – obrońców Mławy, które odbywały się do 2004 r.

Wśród wspomnień o historii TPZM przywołane zostały osoby poprzednich, już nie żyjących  prezesów: Stanisława Bieńkowskiego i Kazimierza Tańskiego.

 Prezes Przemysław Miecznik wyróżnił społeczną działalność członków i współpracowników, dziękując im i przekazując okolicznościowe dyplomy.

Z kolei władze miasta przyznały prezesowi Miecznikowi medal „Zasłużony   dla Miasta Mława”. Podczas tych uroczystości  zaplanowane było wręczenie Ryszardowi Juszkiewiczowi dyplomu honorowego obywatela, tak jednak się nie stało, gdyż  profesor nie mógł się pojawić z przyczyn osobistych.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x