Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nowe oblicze MKM, a od 1 października nowa linia


Już w najbliższy poniedziałek 1 października rusza nowa linia MKM oznaczona numerem 2. Obsługiwać ją będzie nie tak jak pozostałe linie Mobilis, ale Mławskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe, które przygotowuje się do przejęcia całości miejskiej komunikacji od  stycznia 2019 r.

W piątek 28 września nowy autobus i trasę jego przejazdu władze miasta zaprezentowały lokalnym mediom podczas specjalnej konferencji prasowej. Pierwszy pojazd we flocie MPDM to Scania z 27. miejscami siedzącymi, mogąca przewozić łącznie 96 pasażerów. Autobus pomalowany jest w sposób nieco odmienny niż kursujące dzisiaj MKM-ki, ale zachowane są oznaczenia i kolorystyka. Trasa linii nr 2 będzie wiodła ulicami: Żuromińską, Kościelną, Graniczną, Napoleońską, Piłsudskiego, Żwirki, Stary Rynek, Długą, Płocką, Andersa, Banku Miast, Podmiejską do pętli na ulicy Szreńskiej. Połączy ona ulicę Żwirową (odnoga od Żuromińskiej) z ulicą Szreńską. Do końca roku kursy będą odbywać się w dni robocze, od poniedziałku do piątku. Na konferencji prasowej burmistrz, ani prezes MPDM nie potrafili podać częstotliwości kursowania na nowej linii.

Jak przypomniał burmistrz Sławomir Kowalewski, korzystanie z Mławskiej Komunikacji Miejskiej pozostaje bezpłatne dla posiadaczy Karty Mławiaka, a więc to miasto zapłaci za te przejazdy z własnego budżetu kwotę ok. 1 mln zł rocznie (w ubiegłych latach miasto płaciło Mobilis niecałe 700 tys. zł rocznie). Aby prowadzić komunikację miejską od nowego roku spółka MPDM planuje nabyć w drodze leasingu łącznie 5 autobusów marki Scania o różnej wielkości.

Jak to robią inni?

Nie jest zmartwieniem zwykłego mieszkańca skąd władze miasta wezmą pieniądze na funkcjonowanie komunikacji. Po deklaracji burmistrza wiadomo, że będą to środki własne, zapisane w budżecie skąd trafią do spółki MPDM. Tak więc przynajmniej 1 mln zł rocznie zamiast na inne wydatki, np. remonty dróg musi pokryć wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem komunikacji, w tym spłatę rat za autobusy.

Inne samorządy szukają korzystniejszych rozwiązań. Pisaliśmy już o sąsiednim Ciechanowie, który ze środków unijnych zakupił nowy elektrobus Solaris Urbino a także niskoemisyjny autobus klasy MINI – Iveco-MMI 72C Urby spełniający najwyższą normę emisji spalin Euro 6. Miasto kupiło je w ramach projektu unijnego, na który pozyskało w ubiegłym roku 90% dofinansowania.

Innym ciekawym przykładem jest Andrychów w powiecie wadowickim. Tam władze miasta nie dość że pozyskały środki unijne na zakup 14 nowych autobusów komunikacji miejskiej, ale też zmodernizują zajezdnie, pobudują nowe wiaty przystankowe, zatoki i utworzą system monitoringu. W ramach tego samego projektu powstaną ścieżki dla pieszych, ścieżki rowerowe i 600 nowych punktów oświetleniowych. Andrychów pozyskał na ten cel ponad 16 mln zł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

26
KOMENTARZE

avatar
1500
Leszek Nowak
Gość
Leszek Nowak

Świetna sprawa. Będzie można wracać od mechanika na Płockiej, jak się u niego samochód zostawi. Nie będę musiał nikogo fatygować z podrzuceniem mnie.

znawca tematu
Gość
znawca tematu

Ciemny lud to ten, który kupuje propagandę PSL tworzoną przez parę z Handlowca.
Negatywna kampania jaką prowadzą za kasę z powiatu i od Struzika obróci się przeciwko nim.

Nieśmiały
Gość
Nieśmiały

Autobus i nowa linia to strzał w 10kę. Bardzo potrzebna jest kominikacja MKM. Niestety muszę sie zgodzić z przedmówcą ze znawcą tematu. Tych 2 panów zmanipulowało już grono seniorow, którzy moim zdaniem są wykorzystywani przez nich. Jeszcze żaden burmistrz nie zzrobił w Mławie dla starszych ludzi co pan Kowalewski. A nasza Mława jak sie pięknie rozwija. Ludzie mają jednak krótką pamięć. Szkoda bo namaszczony przez Antczaka młodzieniec nigdy wczesniej Mławą sie nie interesowal. Nic dla miasta nie zrobił. Sądzę, że sie Państwo przejada na karierowiczu.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Och, jaki nieśmiały jesteś, aż strach – karierowicz, celebryta, szaman jest jeden, to KOWALEWSKI SŁAWOMIR jakby ktoś nie wiedział.
Prawie 4 lata nie można było zrobić ul. Srebrnej, obiecywana była z roku na rok, ostatni termin opiewał już na przyszły rok, no i proszę:
fokus-pokus
i jest zrobiona przed wyborami, 17mln (a może więcej) obligacji robi swoje. Tylko te 17 mln wraz z odsetkami my będziemy spłacać.
W Ciechanowie też mieli takiego śmiałka, który zadłużał miasto, to go pozbawili fotela 4 lata temu, a więc wniosek jest jeden dla Mławy:
zdecydowane NIE dla Kowalewskiego!!!!!!

cdn....
Gość
cdn....

Tzw znawco tematu: Po pierwsze: nie obrażaj mieszkańców Mławy. Po drugie:kasę Ci ludzie płaca z własnej kieszeni, nikt im nie daje. Po trzecie kłamiesz jak Złotousty. Widać, jaka szkołę masz, żałosne jest to co napisałeś. Uważaj bo można ustalić, kto taką informacje kłamliwą podał a w tej chwili pomówiłeś ludzi. Kiepski z ciebie znawca…

Mariusz
Gość
Mariusz

nasz burmistrz jest lepszy niż PIS. KOMUNIKACJA BEZPŁATNA to naprawdę wspaniała sprawa. Za dużo jest samochodów w mieście. Pan Kowalewski dał ludziom dużo i nie obiecuje bez pokrycia.

Pajacu
Gość
Pajacu

Co?

cdn....
Gość
cdn....

yhy, za nasze pieniadze.

Magnus
Gość
Magnus

Teraz przed wyboramy uruchamili nową linnię a jak mieszkańcy pisali pisma i prośby to petycje były olewane. Mieszkańcy Mławy nie dajcie się nabrać na obiecanki kowalewskiego!

Ciemny
Gość
Ciemny

Bo to, musi być decyzja Kowalewskiego, tylko on jest na tyle światły i wie, co komu i kiedy jest potrzebne. Mieszkańcy przecież to cimny lód i on sam nie wie co jest dobre.

cdn....
Gość
cdn....

Normalnie, Brucce wszechmogący….

Andrzej
Gość
Andrzej

tak, bo to wszystko takie łatwe, jedno pismo i bach juz autobus jedzie na żądanie mieszkańca1 albo 3. Już zaplanowane którędy, wszelkie formalności, zgody, przystanki, autobus itd. JUZ NIE BĘDĘ WCHODZIĆ NA TE PORTALE BO TAM PISZĄ SAMI BEZROBOTNI, żyjący z socjala i sami rozmaici kandydaci, którzy nie mają pojęcia o prowadzeniu biznesu, o życiu i o polskim prawodawstwie.

Antek
Gość
Antek

No tak…. A na mojej ulicy dziura na dziurze, strach autem przejechać. Latarnie też częściej nie świecą niż świecą. Czy to miasto naprawdę nie ma ważniejszych wydatków?!

do Marudy
Gość
do Marudy

Przeprowadź się na aleje św Dewelopwera i będziesz miał ładną oświetloną ulice, przestań lamentować, posłuchaj filmików Kowalewskiego i zobaczysz jak jest pięknie, a Ty tu rzeczywistość brzydzisz.

Mlawka
Gość
Mlawka

Kiedy się wreszcie wezmą za królewiczów z pksow w Mławie?????

GnOm
Gość
GnOm

W koło Macieju 2014 z komunalnego w prywatne 2018 odwrotnie trzeba miec jakas koncepcję jak to ma działać nie od sciany do sciany

Gość
Gość
Gość

W 2014 komunikacja była komunalna?
A która spółka miejska ją prowadziła?
Skoro dysponuje Pan taką wiedzą może się Pan podzieli.

GnOm
Gość
GnOm

Mławska Komunikacja Miejska
Mławska Komunikacja Miejska – zakład budżetowy Urzędu Miasta w Mławie świadczący usługi w zakresie pasażerskiego transportu zbiorowego na terenie miasta Mława. Mławska Komunikacja Miejska działa w tej formie organizacyjnej od 10 października 2014 na podstawie Uchwały Rady Miejskiej Mławy, która dokonała przekształcenia komunalnego zakładu budżetowego o nazwie Mławska Komunikacja Miejska w Mławie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wikipedia MKM Mława

Observer
Gość
Observer

Poczytaj dalej:
„Siedziba firmy PKS Mława należący do grupy Mobilis i zajezdnia autobusowa mieści się w Mławie przy ulicy Stefana Roweckiego „Grota” 12. PKS Mława obsługiwał komunikacje od początku jej istnienia do końca roku 2018. Od 1 stycznia 2019 roku komunikacje przejmie Mławskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe. Jednakże od 1 października 2018 MPDM uruchomi czwartą linię miejską”,
ale pierwsza część jest bardzo ciekawa, może faktycznie była utworzona jakaś spółka z.o.o. do „niby” obsługi MKM-ki , tylko my szaraczki o niczym nie wiemy, a ktoś zgarniał kasiorę nie wiadomo za co.

MrV
Gość
MrV

Przecież rozkład dla nowej linii jest dostępny na stronie mlawa.pl.

mławianka
Gość
mławianka

Inni umieją pozyskiwać środki z funduszy zewnętrznych, ale u nas się nie chce, a ponieważ się nie chce, to powiedzmy STOP!!! tym „niechciejom” – odświeżmy i przewietrzmy Urząd Miasta, bo nie ma co pracować na nierobów, leni, obiboków.
Wybory tuż, tuż!!!

Inny
Gość
Inny

Mławanka udaj się do UM w Mławie i dowiedz się czy Mława pozyskuje środki zewnętrzne. Może nie jest ich tak jak by się chciało ale nie uogólniaj, że „u nas się nie chce”. Troszeczkę poprawności w ustaleniach.

Ninka
Gość
Ninka

No chcieć do chcą, tylko w tych instytucjach rządowych, są wredni ludzie i nie chcą Pani Budzichowskiej powiedzieć o terminach składania, i ona biedna nie wie, że sa terminy składania wniosków.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Jak sama pani Budzichowska powiedziała „mam sztab ludzi, którzy pilnują wszystkich terminów i nic nie przegapią”. Innym razem zaś powiedziała „nie zdążyliśmy złożyć wniosku”. UM w ciągu ostatnich 4 lat pozyskał pieniądze na co? – na aleję Św. Wojciecha, na kanalizację (ale tu nie wiadomo czy nie będą oddawać, bo wykonawcy schodzą z budowy, bo w UM burdel mają) i… nie pamiętam, no może pozyskali z 10 mln zł, ale na pewno nie więcej. Mogli zaś pozyskać środki zewnętrzne na rewitalizację przy Handlowcu, na zapowiadaną rewitalizację Seracza, na plac zabaw w parku, na Popówkę, na MKMkę (to tylko z ostatniego… Czytaj więcej »

mławiak
Gość
mławiak

zadziwia mnie Pani głupota i ograniczenie. proszę napisać z jakich funduszy? z jakiego programu mieli skorzystać? Durnota i ciemnogród.

Marek
Gość
Marek

Chyba nie o to chodzi. W Andrychowie i Ciechanowie nie budują galerii. Może być tak, ze po jej wybudowaniu autobusy z całego miasta bezpłatnie bedą zwozić do niej klientów, bo na jej terenie moze przypadkiem powstanie zajezdnia. Moze poprzednia spółka z powodów finansowych, by się na to nie zgodził ale U.. napewno nie bedzie miał z tym problemów.