Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wykonawca kanalizacji na Wólce zrywa umowę z miastem, ale wygrywa kolejny przetarg


To zła wiadomość dla tych, którzy na Wólce czekają na możliwość podłączenia się do kanalizacji sanitarnej. Dotychczasowy wykonawca robót w obszarze A6 obejmującym ulice: Brukową, Kościelną, Krajewskiego, Mickiewicza, Przyrynek, Rynkową, Kapliczną, Al. Piłsudskiego (część), Bracką i Graniczną ostatecznie zerwał z miastem umowę. Ten sam wykonawca wygrywa jednak przetarg na kolejne zadanie zlecone przez urząd miasta: budowę kanalizacji deszczowej.

Umowa podpisana pomiędzy wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą robót – Zakładem Usług Wod-Kan. C.O. Gazu i Zaopatrzenia Wsi w Wodę,Wiesława Kuczalskiego przewidywała wykonanie kanalizacji sanitarnej w obszarze A6 w terminie od 1 lutego  do 30 września. Koszt wykonania tej inwestycji to ponad 1,5 mln zł. Dużo wcześniej już jednak było wiadomo, że termin określony w umowie nie będzie dotrzymany. Miasto twierdzi, że to wina wykonawcy, wykonawca zaś, że to skutek źle opracowanej dokumentacji projektowej, którą otrzymał od miasta. W podpisanej przez strony umowie są zapisy pozwalające na odstąpienie od niej w szczególnych przypadkach. Jednym z takich przypadków są właśnie nieterminowość wykonania prac. Miasto jednak umowy z wykonawcą nie rozwiązało.  Dopiero na ostatnie sesji rady miasta burmistrz Sławomir Kowalewski poinformował o fakcie odstąpienia przed kilkoma dniami od umowy przez wykonawcę i ostatecznego zaniechania prac.

W międzyczasie urząd miasta ogłasza kolejne przetargi na wykonanie kolejnych zadań inwestycyjnych. I właśnie w sierpniu br. jeden z nich, budowę kanalizacji deszczowej w ulicach Dzierzgowskiej, Reja i Zacisze wygrywa Zakład Usług Wod-Kan. C.O. Gazu i Zaopatrzenia Wsi w Wodę.  W przetargu oferty złożyły trzy firmy, ta oferta była jednak najtańsza.

– Czy to jest sytuacja normalna, że tu rezygnuje a tu wygrywa? – pytał o tę sprawę radny Marian Wilamowski.

Odpowiadając na pytanie radnego burmistrz Kowalewski poinformował, że w związku z brakiem realizacji w tym roku zadania w obszarze A6 miasto nie straci dotacji, a wykorzysta ją w roku następnym. Wyjaśnił też, że nie ma przeciwwskazań aby Zakład Usług Wod-Kan. C.O. Gazu i Zaopatrzenia Wsi w Wodę uczestniczył w przetargach.

– Wykonawcy, który zszedł z jednej inwestycji nie można zabronić przystąpienia do innego przetargu. Pan Kuczalski złożył najkorzystniejszą ofertę, po jej analizie uznaliśmy, że jest najlepsza i kompletna i w związku z tym można podpisać umowę na wykonanie. Po konsultacji z wydziałem inwestycji, po konsultacji z prawnikami został podpisana umowa, a pracownicy firmy przystąpili do realizacji tego zadania – mówił burmistrz Kowalewski.

Jak zakończy się  spór pomiędzy urzędem miasta a Zakładem Usług Wod-Kan. C.O. Gazu i Zaopatrzenia Wsi w Wodę dotyczącym zerwania umowy na razie nie wiadomo. Z zapisu umowy wynika, że musiałby zapłacić miastu karę umowną w wysokości ponad 300 tys. zł.

JK

zobacz także:

Kto jest winien, że prace nad kanalizacją na Wólce posuwają się zbyt wolno?

Wycięli asfalt, potem zalali. Zostawili i ulicę i ludzi, a nas nikt o niczym nie informuje

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

19
KOMENTARZE

avatar
1500
kaktus
Gość
kaktus

Zamawiający ma obowiązek wykluczyć takiego oferenta z postępowania przetargowego. Umożliwia mu to ustawa Pzp, a mianowicie art. 24 aa ust. 1, zgodnie z przesłankami art.24. Na mocy prawa zamawiający zobowiązany jest wykluczyć z postępowania podmiot, z którym wcześniej rozwiązał umowę albo ją wypowiedział, albo od niej odstąpił z winy wykonawcy, a wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła co najmniej 5% umowy. Regulacja ta ma służyć niedopuszczeniu niesolidnych wykonawców do kolejnych przetargów zanim zapadnie ewentualne orzeczenie sądu o ich winie. A zatem zamawiający ma obecnie możliwość wykluczenia z postępowania takich podmiotów już na etapie sprawdzania ofert czy wniosków. O co w tym bajzlu… Czytaj więcej »

milo
Gość
milo

Zamawiający ma taki obowiązek jeśli to z jego strony rozwiązano umowę z winy wykonawcy np. z uwagi na niedotrzymanie założeń harmonogramu robót. Tutaj sytuacja wygląda na odwrotną ponieważ to wykonawca wypowiedział umowę z uwagi na błędy projektu przekazanego przez zamawiającego do realizacji przez wykonawcę. Jeśli w trakcie realizacji zadania okazuje się, że w projekcie są błędy tozamawiający powinien je usunąć lub sprostować lub opracować projekt zastępczy i to są obowiązki zamawiającego. Można też dokonać drobnych poprawek w trakcie realizacji ale tylko w porozumieniu z inspektorem nadzoru i autorem projektu. Wydaje mi się, że jeśli w projekcie z dofinansowaniem trzeba dokonać… Czytaj więcej »

Robson
Gość
Robson

Zauważcie, że tylko Marek Kiełbiński prowadzi prawdziwie samorządową kampanię. Bez wrzasku, bez przerostu formy nad treścią. prawdziwy samorządowiec.

Maria
Gość
Maria

Zgłosiłsię??

mławianka
Gość
mławianka

A co ten pan proponuje, jaki ma program? – nie słyszałam, nie widziałam, a tego pana nie znam, skąd on?

Obiektywny
Gość
Obiektywny

To ten, co zakładał PO w Mławie.

Niko
Gość
Niko

Zakładał w Mławie PO, teraz jest w PIS, człowiek chorągiewka.

Marian
Gość
Marian

Pamiętajcie! Tylko Kiełbiński.

Maria
Gość
Maria

Kurka a Burmistrz tak się stara w tym roku a tu taki klops, no i klika tysięcy głosów mniej, szkoda…

Niko
Gość
Niko

Dobrze powiedziane W TYM ROKU!

Mieszkaniec OKM
Gość
Mieszkaniec OKM

Niczym WÓJT i WIĘCŁAWSKI z popularnego serialu tv. A wiadomo jakie tam relacje były pokazane.

Smutny
Gość
Smutny

E tam. Tężnie to dopiero cyrk. One nie powstaną nigdy, bo wnioskodawca źle przepisał warszawski projekt. Tam chodziło o jedną tężnię a u nas na bogato zapisali dwie tylko zapomnieli koszty razy dwa pomnożyć 😉 I właśnie tak się zniechęca ludzi do aktywności społecznej. Mieszkańcy głosowali wybrali i nici z tego. Jednym słowem nabici w butelkę.

Troglo
Gość
Troglo

Pan Tężnia chce się dorady najeść

mławianka
Gość
mławianka

nie tylko do rady, jemu marzą się miękkie fotele.

milo
Gość
milo

czy ta sytuacja nie potwierdza wersji wykonawcy o błędnej dokumentacji projektowej? wydz. inwestycji miał problem jak z tego wybrnąć i wyszło jak wyszło.Fachowcy w ratuszu do wymiany z głównym na czele!!

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Dostał nagrodę za zerwanie umowy – tak, to cyrk, tylko że ten cyrk dzieje się na terenie miasta, a nie na prywatnym folwarku burmistrza w Trzcińcu.
Oj, panie burmistrzu coraz więcej wpadek pan zalicza, te wszystkie występy tu i tam i jeszcze tam wcale panu nie pomogą, bo jedna wpadka goni drugą, a sprzątanie lasu też panu nie wyszło jak widać. W tym wieku trzeba okularki zakładać, ale nie przeciwsłoneczne.

Troglo
Gość
Troglo

Czas ze sceny zejść niepokonanym

jarek
Gość
jarek

denna firma nie dopuszczać do drugiej roboty nałożyć karę o ile taka była w umowie i skreślić na zawsze

Ramzes
Gość
Ramzes

Co za cyrk..