Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Złożono sześć projektów do budżetu obywatelskiego. Trwa ich weryfikacja


W przewidzianym czasie na złożenie wniosków do Mławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok wpłynęło 6 propozycji projektów. Rozpoczynamy sprawdzanie wniosków pod względem formalno-prawnym, merytorycznym i finansowym oraz przekażemy wnioskodawcom informację dotyczącą konieczności ewentualnego uzupełnienia braków w złożonych projektach.


ksp Mława
Reklama

Zgodnie z harmonogramem budżetu obywatelskiego weryfikacja projektów potrwa od 22 maja do 22 czerwca 2018 r.

Weryfikowane jest między innymi czy proponowane zadanie jest zgodne z dokumentami dotyczącymi planowania przestrzennego, czy nieruchomość na której ma być realizowane proponowane zadanie stanowi własność Miasta Mława, czy nie jest przeznaczona na inny cel, czy realizacja proponowanego zadania stanowi przeszkodę w realizacji innych zadań realizowanych lub planowanych do realizacji przez Miasto, czy projekt jest ogólnie dostępny dla wszystkich mieszkańców. Przy analizie kosztorysu weryfikowane jest właściwe oszacowanie kosztów, czy projekt będzie generował na przyszłe lata koszty związane z utrzymaniem, konserwacją itp. i czy nie są one niewspółmiernie wysokie w stosunku do jego efektywności. Wnioskodawcom zostanie przekazana informacja dotycząca konieczności ewentualnego uzupełnienia braków w złożonych projektach.

W poniedziałek 25 czerwca 2018 r. ogłoszona zostanie lista propozycji projektów zakwalifikowanych do Mławskiego Budżetu Obywatelskiego na stronie www.mlawa.pl.

Poniżej informacja na temat złożonych projektów wraz z szacunkowym kosztem ich realizacji:

1. Lodowisko całoroczne – sztuczne i bezkosztowe na terenie MOSiR w Mławie

Projekt zakłada budowę sztucznego lodowiska na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Kopernika 38. Koszty przewidują: zakup płyty lodowiska, bandy lodowiska, podłoże wraz z aparaturą.
Szacunkowy koszt realizacji – 300 000 zł

2. Park solankowy „KOMORA”, ul. Dworcowa  (działka 1576/95)

Projekt przewiduje początkowo wykarczowanie samosiewów, drzew, krzewów, usunięcie zanieczyszczeń. Wytyczenie alejek spacerowych o nawierzchni ulepszonej, lokalizację ławek parkowych i oświetlenia. W centralnej części parku zlokalizowana zostanie scena, mały zbiornik retencyjny z funkcją edukacyjną oraz niewielka fontanna. Projekt przewiduje pozostawienie wiekowego drzewostanu.
Szacunkowy koszt realizacji – 300 000 zł

3. Mława – miasto z twarzą

Projekt obejmuje wykonanie na ścianach pięciu budynków z zasobu komunalnego miasta murali – portretów ważnych osób związanych z Mławą i regionem, które wpływały na kształt dziejów, kultury i nauki w Polsce i na świecie (Tadeusza Wacława Korzybskiego, Józefa Longina Ostaszewskiego, legendarna Muława, Wilhelma Lawicz – Liszki, Tekli Bądarzewskiej – Baranowskiej, Józefa Opatoszu).
Szacunkowy koszt realizacji – 45 000 zł

4. Całoroczna Mławska Grota/Jaskinia Solankowa na terenie MOSiR w Mławie

Projekt zakłada budowę całorocznej groty/jaskini solankowej, której przeznaczeniem jest pomoc w dolegliwościach dróg oddechowych, dermatologicznych i innych. Grota solna to wyłożona bryłami soli, wyposażona w naturalne oświetlenie (lampy solne), światło żarowe drewniana konstrukcja w skład której wchodzą: bryły solne, płycina rzeźbiona, instalacja elektryczna,  nagłośnienie, sufit gipsowy o jaskiniowych kształtach, lampy solne, leżaki, tężnia solankowa, granulat solny na podłogę, generator jodowo – solankowy.
Szacunkowy koszt realizacji – 300 000 zł

5. Psie zakątki

Przedmiotem projektu jest utworzenie na terenie miasta czterech stref przeznaczonych dla mławskich psów, w których będą mogły spędzić czas podczas codziennych spacerów z opiekunem, w tym w szczególności załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Na terenie stref ustawione zostaną elementy małej architektury ułatwiającej zadbanie o czystość. Teren stref powinien być ogrodzony przy użyciu niskich ażurowych ogrodzeń oraz wyposażony w ławki.
Szacunkowy koszt realizacji – 140 000 zł

6. Czujniki zanieczyszczenia powietrza przy każdej szkole i nie tylko

Projekt zakłada zakup elementów systemu monitorującego jakość powietrza w Mławie. Polega na zamontowaniu na budynkach szkół, miejskim ratuszu i pozostałych budynkach jednostek organizacyjnych miasta 14 czujników wraz z aplikacją oraz zakup 2 mobilnych czujników. Urządzenia będą informować o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Dodatkowo każdy mieszkaniec będzie miał możliwość sprawdzenia tych danych w aplikacji w telefonie.
Szacunkowy koszt realizacji – 50 000 zł

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
16 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
milo
milo
4 lata temu

moim zdaniem po kolei:lodowisko całoroczne-byłem na takim,można pochodzić na łyżwach bo „poślizgać” raczej się nie da.Lepszym pomysłem byłaby ślizgawka przy basenie kiedyś już lansowana z systemem schładzania lodu i jednocześnie podgrzewania wody w basenie.Park solankowy na Wólce-wszak tężnie mają tam powstać w tym roku więc pozostaje uporządkować nowo nabytą przez ratusz działkę zanim zostanie sprzedana na bloki. Murale- bardzo fajny pomysł promocyjny.Grota solna-już w wydz. inwestycji wymyślili zamianę na kabinowe toytoye – podobno to nowość bo tak twierdzi naczelnik. Mosir może to zrobić w ramach uatrakcyjnienia oferty. Psie zakątki-jeśli to mają być psie toalety to będzie porażka, jeśli strefy do zabawy z psami z torami sprawnościowymi także dla właścicieli to OK. Czujniki „smogu”-powinny być na wyposażeniu sanepidu i straży miejskiej a zakupione przez urząd. Czujniki stacjonarne tylko pokażą problem, który wszyscy widzą, powietrza nie poprawią i nie ukarzą trucicieli. Raczej byłbym za dofinansowaniem rachunków za gaz to i chętnych na wymianę pieców przybędzie.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  milo

Odnośnie lodowiska syntetycznego masz 100% racji, właśnie sobie poczytałem o zaletach i wadach.
Warto przeczytać: „Lodowiska syntetyczne -czy warto z nich korzystać?”
http://www.kieruneklod.pl/68/
czyli suma summarum słabiutkie te projekty w tym roku, czyli chyba zostaje projekt nr 2, tylko czemu w jego nazwie jest „park solankowy” jeśli nigdzie nie widać tam nic na temat solanek.

spidy
spidy
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

ja to widzę znaczy się nazwę Park Solankowy jako kontynuację projektu tężni w tym miejscu i to by uzasadniało nazwę…

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  spidy

Tak, też tak myślę, tylko to powinno być zaznaczone, że to kontynuacja projektu, który utknął burmistrzowi w gardle, bo na pierwszy rzut oka…
To ma sens

Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lata temu

Jedyne sensowne pomysły to czujniki powietrza (przyjdzie zima to w końcu będziemy mogli się dowiedzieć, jak wielki jest u nas smog). Takie czujniki działają w wielu polskich miastach, jak to działa, można sprawdzić wyszukując Airly. Na zdrowiu nie można oszczędzać i trochę przykre, że Ratusz nie podjął w tym kierunku żadnych działań (mających na celu informowanie mieszkańców o zagrożeniach).
Drugim dobrym pomysłem jest lodowisko, to śmieszne, że dotąd musieliśmy jeździć do Strzegowa czy Ciechanowa żeby się poruszać. Choć osobiście zastanawiam się nad sensem całorocznego działania takiego obiektu, ale skoro ma być, to może niech faktycznie działa cały rok. I zarabia na siebie.

Cieszy, że w tym roku jest para sensownych pomysłów, pominę milczeniem solanki.

Rodzic
Rodzic
4 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Zgadzam się z „Mieszkańcem”. To chyba jedyny sensowny pomysł. Jak będziemy mieli smog to na cóż nam inne „atrakcje”. Istotne jest też to, że jakość powietrza zależy od nas samych, zatem zadbajmy o to – zróbmy to dla naszych dzieci!

vision
vision
4 lata temu
Reply to  Rodzic

Przecież każdy wie, że w Mławie podczas sezonu grzewczego powietrze jest złej jakości i nie trzeba do tego żadnych czujników, lepiej te pieniądze przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła w gospodarstwach domowych.

obiektywna
obiektywna
4 lata temu
Reply to  Rodzic

Przepraszam, mieszkanko, ale czy czujniki zlikwidują smog? – nie sądzę. Na co nam ta wiedza jeśli nic z nią nie zrobimy. Solanek też za dużo, a co za dużo to niezdrowo.
Jedyny sensowny pomysł to: LODOWISKO

Tom
Tom
4 lata temu
Reply to  obiektywna

Lodowisko za 300 tys. ? A na co to starczy? A co z utrzymaniem? W Działdowie maja klopot to moze chce taniek sprzedać….

spidy
spidy
4 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Informacje o zagrożeniach nie likwidują zagrożeń. Wiemy wszyscy ,że w Mławie jest problem z jakością powietrza a powody są w samym mieście i poza miastem. Wysypisko, oczyszczalnia, kominy, piece miałowe i „kopciuchy” ale i kurz przy zamiataniu ulic na sucho sytuacji nie poprawia.

Ala
Ala
4 lata temu

Czy to jeszcze Mława?! Czy może Ciechocinek lub kopalnia w Wieliczce?!

Misiek
Misiek
4 lata temu
Reply to  Ala

hahahaah – dobre. Tężnie, groty, ludzie – co to jest?

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

Ja rozumiem, że Wólka to zaniedbana przez miasto dzielnica Mławy, ale czy nie za dużo projektów rok po roku dla Wólki, a z tymi solankami to już chyba przesada i w ogóle czy zamiast projektu tężni solankowych z ubiegłego roku nie mogła być od razu grota solankowa. Trochę za dużo tych solanek jak na Mławę i co z ludźmi którzy mają nadczynność tarczycy? czy mają się wyprowadzić z Mławy?
Psie zakątki, to już w ogóle bezsensowny projekt, kto tam będzie chodził na spacery z pieskami? – tylko Ci co będą mieli do tego miejsca kilka kroków. Ponadto bardzo dużo mławian nie ma psów, a w ogóle po co tu dużo tłumaczyć, to po prostu poroniony pomysł

Do Jarząbka hehe
Do Jarząbka hehe
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Jarząbku, okropny z Ciebie typ jest. Nic nie zrobiłeś dla Mławy. Krytykujesz burmistrza, krytykujesz pomysly w Budzecie Obywatelskim, krytykujesz wszystko.
Proszę Cię- zamknij się, bo mławianie mają dość twojego jadu.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

Nie musisz czytać krytykancie wszystkich komentujących, nic nie wnosząc do dyskusji na jakikolwiek temat.

obiektywna
obiektywna
4 lata temu

Henhe, a ja wolę czytać komentarze Jarząbka niż twoje hehe.
Nie po to płacimy podatki, żeby być ślepym na to, na co idą nasze pieniądze. Krytyka musi być, bo krytyka jest konstruktywna, a twoje posty są takie jakby ich nie było, bo co to znaczy he he? – Zamknij sie lepiej waść i wstydu oszczędź. Płacąc podatki mamy prawo do krytyki tego co nam sie nie podoba czxy chcesz tego czy nie.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x