Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Będzie kontrola wykorzystania „korkowego” przez MDK. Nie wszyscy radni jej chcieli


Radni zdecydowaną większością głosów przyjęli wniosek złożony przez Henryka Kacprzaka o skontrolowanie przez komisję rewizyjną sposobu wykorzystania dotacji pochodzącej z opłat właścicieli sklepów za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, tzw. „korkowego”. Jako jedyny przeciw temu wnioskowi zagłosował Ryszard Prusinowski, przewodniczący komisji rewizyjnej, której zlecona zostanie ta kontrola.

Radny Kacprzak składając na wczorajszej sesji rady miasta wniosek o przeprowadzenie kontroli, uzasadniał, że nieprawidłowe wykorzystanie tych środków stwierdziła Komisja Rodziny i Spraw Społecznych w roku 2017, a taki fakt rodzi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych i zachodzi potrzeba kontroli wykorzystania tej dotacji od momentu, od którego MDK ją otrzymywał. Według radnego MDK otrzymywał taką dotację od 2012 roku.

Być może właśnie sformułowanie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych wzbudziło wśród radnych wątpliwości. Wyraził je radny Janusz Wiśniewski twierdzeniem, że od stwierdzania naruszenia dyscypliny są inne organy np. Regionalna Izba Obrachunkowa.

Z kolei stanowiska wnioskodawcy bronił radny Jerzy Rakowski, podnosząc, że rolą komisji rewizyjnej nie jest orzekanie o naruszeniu dyscypliny, a jedynie kontrola wydatków i w tym przypadku należy ją zlecić.

Ostateczny wynik głosowania był dla wnioskodawcy pomyślny, choć okazało się, że nie wszyscy radni uznali za słuszne skontrolować wydatki MDK. 13 radnych zagłosowało za wnioskiem o zlecenie komisji rewizyjnej kontroli. Jako jedyny przeciw wnioskowi zagłosował przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Ryszard Prusinowski, który wcześniej jednak nie wyraził swoich zastrzeżeń. 3 radnych wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, podczas posiedzeń komisji Rodziny i Spraw Społecznych zakwestionowana została prawidłowość wykorzystania dotacji udzielonej w roku 2017, a Miejski Dom Kultury musi zwrócić do budżetu miasta ponad 33 tys. zł.

JK

Zobacz także:

MDK źle wykorzystał „korkowe”. Musi zwrócić ponad 33 tys. zł

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapoznaj się ze szczegółami TUTAJ