Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Coraz trudniej znaleźć wykonawcę na miejskie inwestycje


Coraz trudniej znaleźć wykonawcę na miejskie inwestycje. Przetargi są powtarzane, bo albo nie wpływa żadna ważna oferta, częściej jednak ceny w ofertach złożonych przekraczają środki jakie w budżecie zaplanowano na wykonanie zadania. Najbardziej wymownym przykładem jest ogłaszany przez miasto po raz trzeci przetarg na budowę sieci wodociągowej w ul. Kryształowej.

KSP Mława nabór

Zwykle samorządy starają się ogłaszać przetargi na zadania inwestycyjne zaraz na początku roku. Wtedy jeszcze firmy wykonawcze zbierają portfel zamówień i walczą o zlecenia. Im później ogłaszane są przetargi tym trudniej znaleźć wykonawcę, bowiem firmy po skompletowaniu zamówień stosownie do posiadanego potencjału, albo nie są zainteresowane albo windują ceny.

Właśnie z takich przyczyn miasto powtórzyć musi kilka postępowań przetargowych, jak choćby na przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie Starego Rynku, budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do budynku wielorodzinnego przy ul. Abpa Nowowiejskiego, wspomnianą już sieć wodociągową w ulicy Kryształowej czy przetarg na budowę placu zabaw w parku miejskim.

Nie jest to jednak problem tylko naszego miasta. Jak podaje PAP powołując się na raport firmy badawczej PMR  od jesieni zeszłego roku było już w Polsce 20 dużych przetargów budowlanych, w których oferty znacznie przekraczały budżet inwestora.
PMR wskazuje, że od kilkunastu miesięcy obserwujemy narastający problem z rozstrzyganiem przetargów, w których nawet najniższa cena ofertowa przewyższa założony budżet. Jako przyczyny wymienia drastycznie rosnące ceny materiałów budowlanych, małą liczbę firm podwykonawczych oraz brak rąk do pracy w budownictwie.

Tylko od początku ostatniego kwartału zeszłego roku PMR zarejestrowało około 20 przetargów z budżetami powyżej 20 mln zł, w których najtańsza oferta przewyższała oczekiwania zamawiających. Jednym z przykładów Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. Pod koniec stycznia, po otwarciu ofert, okazało się, że najniższa zaproponowana cena netto była o 17 proc. (ok. 66 mln zł) wyższa niż przyjęty budżet (393 mln zł).
Podobna sytuacja wystąpiła w przypadku przetargów na budowę obwodnicy Niemodlina (budżet: 181 mln zł; najniższa oferta: 215 mln zł; przekroczenie budżetu o 19 proc.) i jednej z linii tramwajowych we Wrocławiu (koszty odpowiednio: 148 mln zł, 193 mln zł, 30 proc.).

Rekordową różnicę między „najkorzystniejszą” ofertą a przyjętym budżetem odnotowano w Kielcach. Tam oferent zaproponował wykonanie rozbudowy dworca autobusowego za dwukrotnie wyższą sumę niż zakładało miasto (ok. 64 mln zł wobec 32 mln zł). Ponad 50-procentowe przekroczenie przewidywanych wydatków zarejestrowano również w przypadku rozbudowy Teatru Powszechnego i przebudowy pl. Wolności w Łodzi, prac budowlanych dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, budowy komendy Policji w Sosnowcu i przebudowy jednej z linii tramwajowych w Gdańsku.

Łączna suma zaplanowanych przez zamawiających budżetów w przetargach o wartości powyżej 20 mln zł i unieważnionych od początku 2018 r. sięga prawie pół miliarda złotych.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz