Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Coraz trudniej znaleźć wykonawcę na miejskie inwestycje


Coraz trudniej znaleźć wykonawcę na miejskie inwestycje. Przetargi są powtarzane, bo albo nie wpływa żadna ważna oferta, częściej jednak ceny w ofertach złożonych przekraczają środki jakie w budżecie zaplanowano na wykonanie zadania. Najbardziej wymownym przykładem jest ogłaszany przez miasto po raz trzeci przetarg na budowę sieci wodociągowej w ul. Kryształowej.

Sprzedam Piec


Zwykle samorządy starają się ogłaszać przetargi na zadania inwestycyjne zaraz na początku roku. Wtedy jeszcze firmy wykonawcze zbierają portfel zamówień i walczą o zlecenia. Im później ogłaszane są przetargi tym trudniej znaleźć wykonawcę, bowiem firmy po skompletowaniu zamówień stosownie do posiadanego potencjału, albo nie są zainteresowane albo windują ceny.

Właśnie z takich przyczyn miasto powtórzyć musi kilka postępowań przetargowych, jak choćby na przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie Starego Rynku, budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do budynku wielorodzinnego przy ul. Abpa Nowowiejskiego, wspomnianą już sieć wodociągową w ulicy Kryształowej czy przetarg na budowę placu zabaw w parku miejskim.

Nie jest to jednak problem tylko naszego miasta. Jak podaje PAP powołując się na raport firmy badawczej PMR  od jesieni zeszłego roku było już w Polsce 20 dużych przetargów budowlanych, w których oferty znacznie przekraczały budżet inwestora.
PMR wskazuje, że od kilkunastu miesięcy obserwujemy narastający problem z rozstrzyganiem przetargów, w których nawet najniższa cena ofertowa przewyższa założony budżet. Jako przyczyny wymienia drastycznie rosnące ceny materiałów budowlanych, małą liczbę firm podwykonawczych oraz brak rąk do pracy w budownictwie.

Tylko od początku ostatniego kwartału zeszłego roku PMR zarejestrowało około 20 przetargów z budżetami powyżej 20 mln zł, w których najtańsza oferta przewyższała oczekiwania zamawiających. Jednym z przykładów Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. Pod koniec stycznia, po otwarciu ofert, okazało się, że najniższa zaproponowana cena netto była o 17 proc. (ok. 66 mln zł) wyższa niż przyjęty budżet (393 mln zł).
Podobna sytuacja wystąpiła w przypadku przetargów na budowę obwodnicy Niemodlina (budżet: 181 mln zł; najniższa oferta: 215 mln zł; przekroczenie budżetu o 19 proc.) i jednej z linii tramwajowych we Wrocławiu (koszty odpowiednio: 148 mln zł, 193 mln zł, 30 proc.).

Rekordową różnicę między „najkorzystniejszą” ofertą a przyjętym budżetem odnotowano w Kielcach. Tam oferent zaproponował wykonanie rozbudowy dworca autobusowego za dwukrotnie wyższą sumę niż zakładało miasto (ok. 64 mln zł wobec 32 mln zł). Ponad 50-procentowe przekroczenie przewidywanych wydatków zarejestrowano również w przypadku rozbudowy Teatru Powszechnego i przebudowy pl. Wolności w Łodzi, prac budowlanych dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, budowy komendy Policji w Sosnowcu i przebudowy jednej z linii tramwajowych w Gdańsku.

Łączna suma zaplanowanych przez zamawiających budżetów w przetargach o wartości powyżej 20 mln zł i unieważnionych od początku 2018 r. sięga prawie pół miliarda złotych.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x