Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Podwójny jubileusz profesora Juszkiewicza


W tym roku profesor Ryszard Juszkiewicz obchodzi podwójny jubileusz: 50 – lecia działalności naukowej, który zbiegł się z 90 – tą rocznicę jego urodzin. Z tej okazji w poniedziałek 26 lutego w auli PWSZ w Mławie miała miejsce okolicznościowa uroczystość. Nie zabrakło na niej momentów podniosłych, a także wzruszeń i emocji. Gratulować profesorowi przyszli zarówno goście oficjalni, jak też rodzina, znajomi i przyjaciele.


Laudację na cześć jubilata wygłosił jego wieloletni przyjaciel,ks. prof. Michał Grzybowski z Płocka.

– Praca historyka to spowiadanie dziejów. W większości wiemy na czym polega spowiedź. Jedna strona u historyka to przedstawianie źródeł, dokumentów, materiałów. Druga strona to rozeznanie tego wszystkiego i wydanie właściwego sądu. I wiemy, że ten osąd nie zawsze jest łatwy. Trzeba tutaj wielkiej biegłości, znajomości warsztatu pracy, potrzebny jest profesjonalizm, ale trzeba też wielkiej roztropności i opanowania by ulegać emocjom ale umiłować prawdę, potrafić odkryć ją i jeśli trzeba jej bronić. U naszego jubilata tej prawdy było bardzo wiele. Mówię tutaj jedynie o pracach historycznych, bo na tych jako tako się znam. A były one różne:  były prace monograficzne, osobowe czy też prace opisujące jakieś struktury – mówił ks. prof. Grzybowski.

Użył również porównania pracy jubilata do owoców pracy wybitnego historyka czasów I Rzeczypospolitej biskupa Adama Naruszewicza, który gromadząc materiały do Historii Narodu Polskiego zebrał je w tzw. „Tekach”.

– Taki potencjał, albo podobny zgromadził prof. Ryszard Juszkiewicz, dzisiejszy nasz bohater i jubilat. Wielu z tych materiałów będzie mogło korzystać.  W ten sposób szanowny profesorze pozostaniesz w w nauce i pamięci i polskiej i mazowieckiej. Cieszę się, że tak jak w tej ogólnopolskiej historii możemy cytować  Teki Naruszewicza, tak tutaj na Mazowszu będzie można cytować Teki Juszkiewicza – dodał laudator.

Po laudacji, w oficjalnych przemówieniach gratulacje jubilatowi złożyli senator Jan Maria Jackowski, który również odczytał list od marszałka Senatu RP., poseł Anna Cicholska, burmistrz Sławomir Kowalewski, wicestarosta Barbara Gutowska, członek Konwentu PWSZ Mirosław Koźlakiewicz, prof. Radosław Lolo z Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz prof. Benon Dymek. Tych gratulacji i ciepłych słów wyraźnie wzruszony jubilat otrzymał znacznie więcej. Ustawiła się bowiem do niego długa kolejka przyjaciół, znajomych oraz reprezentantów różnych organizacji i instytucji, a wszyscy przyszli z dobrym słowem, kwiatami i upominkami.  Artystycznym akcentem tej uroczystości był występ Marty i Pawła Stawińskich, którzy starannie dobranymi lub sparafrazowanymi tekstami wiązanki piosenek, muzycznie opowiedzieli o tym co w życiu profesora Juszkiewicza było istotne i ważne. Nie zabrakło też odśpiewanego dla jubilata „Sto lat”.

JK

Prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz

Urodził się 1 stycznia 1928 r. w Janowie nad Orzycem. Prawnik, historyk, badacz dziejów północnego Mazowsza. W 1952 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (I stopnia), a w 1959 r. studia prawnicze II stopnia. W tym samym roku ukończył także studia na Wydziale Historii UW. Za rozprawę „Mławskie Mazowsze w latach 1939 – 1945, napisaną pod kierunkiem profesora Stanisława Herbsta, uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Pracę habilitacyjną zatytułowaną „Wrzesień 1939 na Mazowszu Północnym” obronił w 1992 r. na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Opublikował blisko 30 książek i około 400 artykułów, recenzji oraz biogramów o treści historycznej.  W latach 1989 0 1993 sprawował mandat senatora I i II kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, reprezentując województwo ciechanowskie. Przez cztery lata pełnił funkcję dyrektora Głównej Komisji do Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Był prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i w Mławie, współorganizatorem i inicjatorem powstania Instytutu Filologiczno – Historycznego w Mławie, Stacji Naukowej im. Prof. Stanisława Herbsta, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Armii Krajowej. (za Studia Mazowieckie 2018)

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x