Maksymalny okres trwania umowy na czas określony i jego konsekwencje
— 08/09/2019Zgodnie z obecnie obowiązującym Kodeksem Pracy zasadniczo umowę o pracę można zawrzeć na okres próbny, na czas nieokreślony albo na…
W tym roku profesor Ryszard Juszkiewicz obchodzi podwójny jubileusz: 50 – lecia działalności naukowej, który zbiegł się z 90 – tą rocznicę jego urodzin. Z tej okazji w poniedziałek 26 lutego w auli PWSZ w Mławie miała miejsce okolicznościowa uroczystość. Nie zabrakło na niej momentów podniosłych, a także wzruszeń i emocji. Gratulować profesorowi przyszli zarówno goście oficjalni, jak też rodzina, znajomi i przyjaciele.
Laudację na cześć jubilata wygłosił jego wieloletni przyjaciel,ks. prof. Michał Grzybowski z Płocka.
– Praca historyka to spowiadanie dziejów. W większości wiemy na czym polega spowiedź. Jedna strona u historyka to przedstawianie źródeł, dokumentów, materiałów. Druga strona to rozeznanie tego wszystkiego i wydanie właściwego sądu. I wiemy, że ten osąd nie zawsze jest łatwy. Trzeba tutaj wielkiej biegłości, znajomości warsztatu pracy, potrzebny jest profesjonalizm, ale trzeba też wielkiej roztropności i opanowania by ulegać emocjom ale umiłować prawdę, potrafić odkryć ją i jeśli trzeba jej bronić. U naszego jubilata tej prawdy było bardzo wiele. Mówię tutaj jedynie o pracach historycznych, bo na tych jako tako się znam. A były one różne: były prace monograficzne, osobowe czy też prace opisujące jakieś struktury – mówił ks. prof. Grzybowski.
Użył również porównania pracy jubilata do owoców pracy wybitnego historyka czasów I Rzeczypospolitej biskupa Adama Naruszewicza, który gromadząc materiały do Historii Narodu Polskiego zebrał je w tzw. „Tekach”.
– Taki potencjał, albo podobny zgromadził prof. Ryszard Juszkiewicz, dzisiejszy nasz bohater i jubilat. Wielu z tych materiałów będzie mogło korzystać. W ten sposób szanowny profesorze pozostaniesz w w nauce i pamięci i polskiej i mazowieckiej. Cieszę się, że tak jak w tej ogólnopolskiej historii możemy cytować Teki Naruszewicza, tak tutaj na Mazowszu będzie można cytować Teki Juszkiewicza – dodał laudator.
Po laudacji, w oficjalnych przemówieniach gratulacje jubilatowi złożyli senator Jan Maria Jackowski, który również odczytał list od marszałka Senatu RP., poseł Anna Cicholska, burmistrz Sławomir Kowalewski, wicestarosta Barbara Gutowska, członek Konwentu PWSZ Mirosław Koźlakiewicz, prof. Radosław Lolo z Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz prof. Benon Dymek. Tych gratulacji i ciepłych słów wyraźnie wzruszony jubilat otrzymał znacznie więcej. Ustawiła się bowiem do niego długa kolejka przyjaciół, znajomych oraz reprezentantów różnych organizacji i instytucji, a wszyscy przyszli z dobrym słowem, kwiatami i upominkami. Artystycznym akcentem tej uroczystości był występ Marty i Pawła Stawińskich, którzy starannie dobranymi lub sparafrazowanymi tekstami wiązanki piosenek, muzycznie opowiedzieli o tym co w życiu profesora Juszkiewicza było istotne i ważne. Nie zabrakło też odśpiewanego dla jubilata „Sto lat”.
JK
Prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz
Urodził się 1 stycznia 1928 r. w Janowie nad Orzycem. Prawnik, historyk, badacz dziejów północnego Mazowsza. W 1952 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (I stopnia), a w 1959 r. studia prawnicze II stopnia. W tym samym roku ukończył także studia na Wydziale Historii UW. Za rozprawę „Mławskie Mazowsze w latach 1939 – 1945, napisaną pod kierunkiem profesora Stanisława Herbsta, uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Pracę habilitacyjną zatytułowaną „Wrzesień 1939 na Mazowszu Północnym” obronił w 1992 r. na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Opublikował blisko 30 książek i około 400 artykułów, recenzji oraz biogramów o treści historycznej. W latach 1989 0 1993 sprawował mandat senatora I i II kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, reprezentując województwo ciechanowskie. Przez cztery lata pełnił funkcję dyrektora Głównej Komisji do Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Był prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i w Mławie, współorganizatorem i inicjatorem powstania Instytutu Filologiczno – Historycznego w Mławie, Stacji Naukowej im. Prof. Stanisława Herbsta, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Armii Krajowej. (za Studia Mazowieckie 2018)
Zgodnie z obecnie obowiązującym Kodeksem Pracy zasadniczo umowę o pracę można zawrzeć na okres próbny, na czas nieokreślony albo na…
Z nastaniem lata, coraz częściej w Polsce mamy do czynienia z falami tropikalnego powietrza powodującego bardzo wysokie, tropikalne temperatury przekraczające…
Ochotnicze straże pożarne należą do najstarszych organizacji działających nieprzerwanie do dzisiaj. Równocześnie należą do najbardziej zasłużonych tak dla lokalnych społeczności…
Według policyjnych statystyk Mława jest miastem bezpiecznym. Co prawda corocznie wzrasta liczba zdarzeń kryminalnych, ale wzrasta też stopień ich wykrywalności….
Redakcja portalu Codziennik Mławski zastrzega sobie wszelkie prawa do publikowanych treści. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego //codziennikmlawski.pl wyłącznie do niekomercyjnego użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie lub sprzedaż zawartości portalu Codziennik Mławski są zabronione bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji i będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
KOMENTARZE