Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

500 plus: Aktywność zawodowa młodych kobiet spada


fot. pixabay


Jak pokazują najnowsze dane opublikowane przez GUS dotyczące aktywności zawodowej wśród rodzin pobierających świadczenie Rodzina 500, aktywność zawodowa młodych kobiet w Polsce drastycznie spadła.

Jest to najniższy odnotowany poziom od prawie 20 lat. Analitycy sugerują pilną potrzebę reformy programu i wyrażają obawy, że w obecnej formie 500+ zachęca do bierności zawodowej.

Według danych za III kwartał 2017 r. aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata spadła do najniższego poziomu od 2003 r. (najstarsze dane GUS) i wynosi 74,2 proc. Jednakże wg danych Eurostatu, które obejmują jeszcze szerszy zakres czasu, to najniższe wartości przynajmniej od 1999 r., czyli od blisko 20 lat.

Aktywność zawodowa rodziców w gospodarstwach domowych, gdzie pobierane jest świadczenie na pierwsze i jedyne dziecko, wynosi średnio tylko 69,7 proc. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, gdzie 500+ nie jest otrzymywane (przekroczone kryterium dochodowe), aktywność zawodowa jest nieporównywalnie większa i wynosi 89 proc. Według ostatnich danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) 723 tys. gospodarstw domowych otrzymuje 500 plus na pierwsze oraz jedyne dziecko. Ponad 30-procentowy współczynnik bierności zawodowej wśród tych rodzin może oznaczać, że ok 350-400 tys. dorosłych wychowujących jedno dziecko nie ma pracy oraz jej nie szuka, a dostaje świadczenie 500+. – informuje portal strefabiznesu.pl

Zdaniem specjalistów błędem programu Rodzina Plus jest stosunkowo niskie kryterium dochodowe w przypadku pierwszego dziecka, co zniechęca rodziców do szukania pracy w obawie o utratę świadczenia. W założeniu program miał poprawić sytuację finansową najbiedniejszych gospodarstw, jednak jeśli nic się nie zmieni, osiągnie on przeciwny skutek – alarmują. Wiąże się to m.in. z problemami na rynku pracy i niskimi świadczeniami emerytalnymi w przyszłości.

źródło: strefabiznesu.pl, onet.pl

Zobacz także…

Mławskie placówki z dofinansowaniem z programu „Maluch+”

Od 1 stycznia mniej korzystne warunki dla nowych niań

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x