Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak nabyć własność nieruchomości przez zasiedzenie


Zasiedzenie jest sposobem nabycia określonego prawa (zwykle własności) wskutek upływu czasu. W kodeksie Cywilnym jako dwa podstawowe przedmioty zasiedzenia wyróżnia się ruchomości (rzeczy, przedmioty) i nieruchomości.


Posiadacz rzeczy ruchomej nabywa jej własność z upływem nieprzerwanego okresu 3 lat, o ile posiada rzecz w dobrej wierze (jest przekonany, że ta rzecz mu przysługuje). Rzeczy ruchomej nie można zasiedzieć w złej wierze (mieć wiedzę, że dana rzecz mi nie przysługuje).

Jeśli chodzi zaś o zasiedzenie nieruchomości, to zgodnie z art. 172 Kodeksu Cywilnego posiadacz niebędący jej właścicielem nabywa jej własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie przez lat 20 jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. W przeciwieństwie do zasiedzenia ruchomości, nieruchomość może być zasiedziana również w złej wierze, jednak w tym przypadku niezbędny jest upływ 30 lat samoistnego posiadania.

Mając na uwadze ochronę osób małoletnich, ustawodawca przewidział zapis zgodnie z którym jeżeli właścicielem nieruchomości jest osoba, która nie ukończyła 18 lat, termin zasiedzenia biegnący przeciwko tej osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania pełnoletniości przez tą osobę.

Pewnym ułatwieniem jest okoliczność, że jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania (np. po śmierci ojca w domu zamieszkuje syn), obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.

Mając na uwadze powyższą treść, w celu zasiedzenia nieruchomości muszą być spełnione 2 podstawowe przesłanki – nieprzerwane posiadanie samoistne i upływ określonego czasu (20 lub 30 lat).

O ile przesłanka upływu określonego czasu nie wymaga szerszych wyjaśnień, o tyle pewne wątpliwości może nasuwać rozumienie pojęcia posiadania samoistnego. Własność rzeczy w trybie zasiedzenia może uzyskać wyłącznie osoba, która nie jest jej właścicielem, jednak faktycznie włada rzeczą jak właściciel (zajmuje się nieruchomością, dba o nie pogorszenie jej stanu, płaci podatki za nieruchomość itp.). Jest to wymóg całkowicie naturalny bowiem istotą zasiedzenia jest doprowadzenie do usunięcia niezgodności między istniejącym stanem faktycznym (posiadaniem samoistnym) a prawnym w zakresie prawa własności rzeczy. Niezgodność taka zachodzi natomiast tylko wtedy, gdy jak właściciel zachowuje się osoba, która właścicielem nie jest.

Za posiadanie samoistne nie można natomiast uznać posiadania, które wynika z np. umowy najmu, dzierżawy czy użyczenia. Jest to tzw. posiadanie zależne i nie prowadzi ono do zasiedzenia.

Reasumując, istota zasiedzenia sprowadza się do tego, że dana osoba wskutek posiadania danej nieruchomości przez określony czas, wykonując te władztwo w taki sposób jak by była właścicielem mimo, że właścicielem nie jest, może uzyskać własność tej nieruchomości. Wskutek zasiedzenia nabywa się własność nieruchomości, dla której nie możliwe bądź trudne jest ustalenie właściciela lub nabywa się własność nieruchomości, która należała wcześniej do innej osoby (w tym przypadku ta druga osoba traci własność).

Wniosek o zasiedzenie kieruje się do Sądu Rejonowego właściwego dla położenia danej nieruchomości. Obecnie opłata sądowa od wniosku o zasiedzenie wynosi 2.000 zł

Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki– Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x