Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Proszę o zablokowanie komentarzy pod sprawą skarbnika


Na pewno wszyscy znamy obiegową opinię, że przez internet przelewa się fala hejtu. Na świecie, w Polsce i w Mławie. Hejtu czyli nienawiści (bo określenie pochodzi od angielskiego „hate”=nienawidzieć), złości i agresji. To zjawisko uzewnętrzniło się wraz z wolnym internetem, ale powiedziałbym, że w historii ludzkości nie jest niczym nowym. Dlaczego?

KSP Mława nabór

Zapewne to już ułomność ludzkiej natury, że jeden drugiemu lubi obrobić ..pę. Bo czymże w swej istocie różni się złośliwy wpis na forum od plotek rozsiewanych wśród bliższych i dalszych znajomych? Chyba jedynie skalą zasięgu, bo któż ma tylu znajomych co Internet. A jednak gdy nasz znajomy opowiada nam niestworzone historie nie nazwiemy go hejterem.

Czy jednak każdy niepochlebny wobec osób czy sytuacji wpis jest hejtem? Dla tych, których dotyczy zapewne tak. Każdy przecież woli, żeby go pochwalić a nie zganić. I w tym momencie dochodzimy do pojęcia „krytyka”. Czy jest jakaś różnica między hejtem a krytyką?

Krytyka to jest coś, co pcha ten świat do przodu, co każe rewidować swoje poglądy, co łączy ludzi i prowokuje do dyskusji. Jej intencją jest właśnie chęć zmiany konkretnej sytuacji czy postawy, a nie jedynie wytarcia na gościu butów. Czy krytyka jest słuszna i kto ma rację , w pewnych  sytuacjach naprawdę trudno rozsądzić. Czy jest to jednak powód, żeby taką krytykę „w czambuł” tłumić i kasować? Krytyka to krytyka. Może być kulturalna lub niekulturalna, może być mądra lub głupia, mniej lub bardziej opierać się na faktach. Można się z nią zgadzać (dajemy plusiki) lub nie (minusujemy ile wlezie!).

Na hejt i krytykę z reguły narażone są osoby publiczne,  choć czasem rykoszetem oberwać może też ktoś postronny. Każdy, kto pełni funkcję publiczną lub w sferze publicznej działa, liczyć się jednak musi z tym, że wcześniej czy później, ktoś ich postawy czy działania (lub brak działań) skomentuje.

Jak w kontekst powyższych rozważań wpisuje się tytułowy apel radnej powiatowej Sylwii Skowrońskiej, o zablokowanie komentarzy pod artykułami dotyczącymi konfliktu pomiędzy lokalnymi politykami: burmistrzem Kowalewskim i skarbnikiem Antczakiem?

Pani radna uważa, że o konflikcie stało się tak głośno dzięki publikacjom medialnym i komentarzom (z czym trudno się nie zgodzić). Tylko, że komentarze są nieładne i niesmaczne i nie da się tego czytać, a wpisy psują wizerunek miasta i powiatu.

Czy pani radna naprawdę uważa, że jeżeli o czymś nie mówimy głośno (lub nie piszemy) to znaczy, że zjawisko nie istnieje? Może właśnie ta zaistniała sytuacja jest dla czytelników nieładna i niesmaczna, stąd takie a nie inne wpisy? I dlaczego według pani redakcje mają wprowadzić cenzurę i zablokować wszystkie komentarze (może pojawią się pochlebne)?

Zresztą podobny tok myślenia i podobnego zdania co pani radna był w ostatnim czasie dyrektor szpitala Jacek Białobłocki. Napisał, że szpital zalała fala hejtu i nienawiści. Winą za ten stan obciążył niektóre, choć nie wymienione z nazwy media. Nie przeczytał, lub wygodniej mu było pominąć krytyczne komentarze opisujące konkretne przypadki traktowania pacjentów przez szpital. Wszystkie razem wrzucił do jednego wora, przewiązał polityczną wstążeczką, krzyknął, że to hejt i wara wam krytykować jego i szpital.

To nie tak proszę państwa. Nie bronię hejtu, ale zmieńcie swoje postępowanie i działania tak, aby nie dawać powodu do krytyki i hejtowania. W imię jakiejś poprawności politycznej chcecie przerzucić winę za „brzydkie uczynki” z ich autorów na media, czy komentujących takie zdarzenia?

A jeżeli uważacie państwo, że wpisy naruszają czyjeś dobra lub są karalne, przecież można pociągnąć ich autorów do odpowiedzialności karnej. Pewnie wtedy dopiero byśmy się mogli zadziwić, zdarzały się bowiem przypadki, że oprócz przysłowiowych „Kowalskich” wśród hejterów trafiali się też urzędnicy, piszący komentarze w godzinach pracy.

ZygZak

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

36 - liczba komentarzy w artykule "Proszę o zablokowanie komentarzy pod sprawą skarbnika"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
mlawaik
Gość

Przed wyborami uważa Pani radna,że krytyka osób zajmujących stanowiska w samorządach, powinna zejść na bok!!!. To jest ten okres w którym oceniamy naszych radnych z ich pracy. Pani radna widocznie dostała wytyczne od swego „prezesa”,żałosne i śmieszne jej stanowisko.

Agata Zamachowska
Gość

Jak tu łatwo się wszystkich krytykuje. …Bravo dla tej pani ze powiedziała co myślała publicznie a nie ukrywała się pod anonimowym wpisami…niestety nie każdego na to stać ,dlatego tyle krytycznych komentarzy pod artykułem. ..

Irek
Gość

A co to znowu za odwaga???? – bez przesady

dzidek
Gość

Pani Agato, bardzo trafny komentarz, ale do tych którzy piszą nawet nie wiedząc sami, o czym piszą, i tak to nie dotrze, ONI ANONIMOWI WIEDZĄ WSZYSTKO LEPIEJ. TO JEST EFEKT TEJ DOBREJ ZMIANY…

Trol
Gość

O juz widac dzidek Pani agata ktorej niema mieszkaniec to ta sama osoba moze bohater ka artykułu ?

dzidek
Gość

A po czym tych wszystkich których wymieniłeś poznałeś, chyba po węchu, ale z taką cechą winieneś zgłosić się do POLICJI, tam potrzebują takich specjalistów, mając tak dobry węch na pewno im się przydasz, i jeszcze parę groszy ci wpadnie.

Radek Niezamachowski
Gość

Pani radna jest radną właśnie, więc z założenia powinna występować raczej pod nazwiskiem i mieć większą odwagę do wystąpień niż zwykły Kowalski. A na sesji chyba nie będzie anonimowo występować. Co innego czytelnicy portalu – tu jest taka forma komentarzy, że można anonimowo. Tu jest to normą. Taki jest internet. Natomiast jak ktoś kogoś obrazi to nie będzie anonimowy, bo prokuratura i sąd znajdą go po numerze IP. Proste? A tu to nawet i pani radna może anonimowo pisać 🙂 Może się podpisać np. jako Zamachowska.

Observer
Gość

Przepraszam… nazwisko i imię fikcyjne… i co to ma być? Brak anonimowości?

Mieszkaniec
Gość

Wolność słowa,
Mądra mowa,
Knebel prawdy
Nie zachowa.
Głos na forum
Dać się godzi,
Głupcom wszelkim
Zawsze szkodzi.
Ważyć słowa,
Wielka cecha
i mądrością
Jest człowieka.

Milka
Gość

Bardzo trafny wiersz. Mądre komentarze wnoszące coś w sprawę są domeną człowieka rozumnego

Parmenides
Gość

Jak ma pani coś moądrzejszego do powiedzenia to słuchamy, jeśli nie to proszę usiąść bo wstydu pani nie ogarnie za chwilę.

Parmenides
Gość

Pani Radna z całą pewnością ma dobre zamiary i to wielka wartość wobec Skarbnika ale chcąc odebrać ocenę wyborcom chce im odebrać prawo wolnego demokratycznego głosu w sprawie być może ich przedstawiciela. A to już nie jest demokratycze tylko autokratyczne. Stąd oburzenie internautów.

Magda M
Gość

Ona jest w radzie dzieki Cerynowi, ktory zrezygnowal z funkcji radnego. Kto normalny na taka osobe by zaglosowal. Ta pani jest w radzie tylko dla wlasnych korzysci.

Wojciech
Gość

Wyobraź sobie, ze ja głosowałem i będę głosował. Nie obrażaj mnie bo z Twojej wypowiedzi wynika ze jestem nienormalny! I właśnie w tym momencie powinny otworzyć się oczy tym, którzy tak lekko komentują obrażając innych bo wydaje im się ze są anonimowi. Może trochę Wam się rozjaśni w głowach

wpDiscuz