Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Skarby bezcenne dla historii Ziemi Zawkrzeńskiej


„Skarby archeologiczne Zawkrza. 45 lat badań Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie” – taki tytuł nosi wystawa otwarta 15 listopada w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Prezentuje ona dorobek 45 lat badań archeologicznych prowadzonych w tej placówce. Organizował je i kierował nimi archeolog Andrzej Grzymkowski.


– Wystawa prezentuje, oczywiście we fragmencie, badania archeologiczne, które prowadziło muzeum przez 45 lat. Główną zasługę należy przypisać Andrzejowi Grzymkowskiemu, który prowadził badania począwszy od tych pierwszych w Szreńsku, Modle, w Stupsku i wielu jeszcze innych miejscowościach – mówił otwierając wystawę Leszek Arent – dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

– Jeśli komuś z państwa wydaje się, że te badania są przyjemne i miłe to myli się, bo te badania prowadzone są w lecie, głównie w słońcu, często w deszczu i na wietrze. Mogę coś o tym powiedzieć bo przez kilkanaście lat uczestnikiem takich badań jako zwykły  kopacz a potem rysownik – dodał dyrektor  Arent.

Zarówno dyrektor Arent jak i Andrzej Grzymkowski podkreślali jak istotna jest współpraca z mieszkańcami naszego terenu. W ten sposób trafiają do muzeum skarby często bezcenne dla historii, które przynoszę do muzeum mieszkańcy – a głównie rolnicy. Tak np. trafił do muzeum cenny miecz z pierwszego wieku p.n.e znaleziony przez pana Edwarda Wojtasia podczas prac polowych.

Potem o prezentowanych na wystawie eksponatach opowiadał Andrzej Grzymkowski. Wśród tych najciekawszych wymienić należy zrekonstruowane miejsce pochówku wojownika z XI-XII wieku, a także stos pogrzebowy, na którym palony był zmarły. Nie zabrakło też eksponatów zachowanych wyrobów rzemieślniczych, biżuterii i broni. Wystawę ubogacają zaprezentowane zdjęcia z prowadzonych przez niemal pół wieku badań archeologicznych na terenie dawnej Ziemi Zawkrzeńskiej.

Wśród przybyłych na otwarcie wystawy znaleźli się goście archeolodzy z Ciechanowa, Legionowa i Płocka, samorządowcy z miasta i powiatu, działacze społeczni i mieszkańcy naszego miasta.

Ci, którzy nie mogli zobaczyć wystawy w dniu jej otwarcia mogą ją jeszcze zwiedzać i oglądać do końca marca 2018 r.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
3 lata temu

Kopalem na polu w Modle w 1977 roku. I wiek naszej ery, kultura przeworska. Praca ciekawa bo zawsze trafialiśmy na jakieś znalezisko. Najczęściej ceramika z prochami pogrzebanych w tamtym miejscu. Pracami kierowali panowie Andrzej Grzymkowski i Andrzej Chyl.

darek
darek
3 lata temu
Reply to  Andrzej

jesteście Ludzmi z pasją robicie wiele dobrego dla przyszłych pokoleń. bardzo chętnie bym się do was przyłączył pomógł podziwiam wasz zapał i zaangażowanie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x