Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miecz sprzed ponad dwóch tysięcy lat wyorał rolnik z Bońkowa Kościelnego


Do zbiorów Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie trafiło rzadko spotykane znalezisko, a mianowicie dość dobrze zachowany starożytny miecz sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Do muzeum przyniósł go rolnik z Bońkowa Kościelnego, który znalazł go na swoim polu podczas orki. W zbiorach muzeum to trzeci taki eksponat, obok dwóch mieczy znalezionych podczas prac archeologicznych w Stupsku.

Sprzedam Piec


– We wtorek 19 września przyszedł pan Edward Wojtaś, rolnik z Bońkowa Kościelnego, przyniósł ten miecz, powiedział, że go znalazł i czy nam się przyda. Dopytałem, jak został znaleziony. Powiedział, że prowadził prace orne, potem wysiadł z traktora i pochodził po polu. I zobaczył, że z boku coś leży. Wyglądało to na starożytną rzecz, która może być związana z historią tej ziemi – na marginesie dodam, że pan Edward interesuje się historią. Znalezisko to miecz należący do kultury przeworskiej, może być to nawet pierwszy wiek przed Chrystusem. Największe znaleziska z kultury przeworskiej posiadamy w muzeum z badań archeologicznych prowadzonych w Modle, a potem w Stupsku. Podobne dwa miecze mamy w zbiorach z prac w  Stupsku, z  tym, że jeden jest gorzej zachowany. Możemy przypuszczać, że w okolicach miejsca, gdzie wyorany został miecz mogą znajdować się jeszcze inne przedmioty. Na przykład w Stupsku był to tzw. grób ciałopalny wojownika pełno-zbrojnego. Znaleźliśmy tam  miecz, tarczę i oszczep, co się rzadko zdarza w takim zestawie. Zwykle wojownik do grobu dostawał jeden lub dwa oszczepy. Ktoś kto posiadał miecz, był znaczną osobą, np. lokalnym przywódcą, naczelnikiem grupy osadniczej. Na pewno wybierzemy się w teren i sprawdzimy go przynajmniej powierzchniowo, czy nie zachowały się inne rzeczy, np. okucie pochwy miecza, elementy tarczy czy grot oszczepu, naczynia gliniane z tego okresu – opowiada o znalezisku Andrzej Grzymkowski, archeolog z mławskiego muzeum.

– Przy najbliższej okazji podziękujemy panu Edwardowi Wojtasiowi w sposób bardziej uroczysty. Na pewno zaprosimy go na planowaną wystawę poświęconą 45 – leciu badań archeologicznych. We wszystkich publikacjach wymieniamy darczyńców z imienia i nazwiska. Zawsze też prosimy rolników, żeby zgłaszali znaleziska. Czasami nie mają dużej wartości materialnej, ale zawsze mają ogromną dla historii tych terenów. Przy bardzo cennych znaleziskach, możemy występować o nagrodę dla znalazcy – dodaje Andrzej Grzymkowski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kura
kura
3 lata temu

Gratulacje dla Pana Edwarda.Godna pochwały postawa społeczna.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x