Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jubileusz Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej


Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w tym roku obchodzi jubileusz 5 – lecia swojej działalności. W tym czasie dało się poznać społeczności Mławy dzięki organizacji licznych wystaw czy konkursów  oraz działalności wydawniczej. Uroczyste spotkanie z tej okazji odbyło się w sobotę 16 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie. Towarzyszyła mu promocja kolejnej książki wydanej staraniem Towarzystwa poświęconej Sarze Lipskiej, której autorką jest Barbara Zaborowska.

Stowarzyszenie założone zostało w maju 2012 roku, a formalnie działalność rozpoczęło z momentem rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym we wrześniu 2012 r. Członków stowarzyszenia zafascynowała postać urodzonej w Mławie kompozytorki i pianistki Tekli Bądarzewskiej – Baranowskiej, która stała się patronką stowarzyszenia. To właśnie z inicjatywy Towarzystwa estrada w mławskim parku nosi imię Tekli Bądarzewskiej.

Kolejne działania to odświeżanie w społecznej świadomości Mławy postaci takich jak malarka Hanna Rudzka – Cybisowa, pierwsza Polka z dyplomem lekarza  Anna Tomaszewicz – Dobrska, malarka Sara Lipska, malarz i reżyser Józef Skrobiński oraz prof. Tadeusz Korzybski. Wsólnym mianownikiem wszystkich tych osób są ich mławskie korzenie. Te właśnie postaci inspirowały Towarzystwo do organizacji wystaw. Pierwsza z nich poświęcona była Hannie Rudzkiej – Cybisowej, kolejna przedstawiała malarstwo Józefa Skrobińskiego, a ostatnia to wystawa grafik prof. Tadeusza Korzybskiego.

Wśród działań Towarzystwa należy wspomnieć o realizacji projektów o zasięgu krajowym , jak prezentacja wystawy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, czy projekt „Otwórzmy drzwi synagogi” mający na celu działania na rzecz ratowania synagogi w Radzanowie. Z jego inicjatywy  od pięciu lat Mława ma patrona roku, są to właśnie te pochodzące z naszego miasta osoby, o których pamięć chce pielęgnować stowarzyszenie. Ich postacie i dorobek przybliżają wydane staraniem  Towarzystwa publikacje. Najnowszym pomysłem stowarzyszenia na promocję i popularyzację ich patronki jest oparte o naturalne, najczęściej stosowane do pieczenia produkty ciastko Tekli. Po raz pierwszy mogli go spróbować goście obecni na jubileuszu.Jeżeli przypadnie go gustu naszym mieszkańcom, ma szansę być kolejnym znakiem rozpoznawczym Mławy.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments