Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Do 30 września. Wystawa fotograficzna „Mławski Wrzesień 1939″ ze zbiorów Jarosława Janiszewskiego


Galeria „13″ mieszcząca się w Centrum Medycznym w Mławie przy ul. Żwirki 26 zaprasza do obejrzenia ciekawej wystawy fotograficznej pt. „Mławski Wrzesień 1939″ ze zbiorów Jarosława Janiszewskiego znanego w naszym mieście kolekcjonera i znawcy zabytków historii Mławy.

Wystawa z okazji 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej i obejmuje 80 czarno-białych fotogramów robionych przeważnie przez niemieckich żołnierzy w czasie pierwszych tygodni okupacji Mławy. Materiał zdjęciowy podzielony jest jak kilka części, który tworzy obraz zbombardowanego i spalonego miasta. Pierwsze fotografie przedstawiają panoramę zniszczonego miasta z lotu ptaka, zrobione ze zwiadowczych samolotów nieprzyjaciela. Następne ukazują wjazd niemieckich wojsk i sprzętu wojskowego do Mławy, patrole niemieckich żołnierzy spacerujących po zgliszczach i ruinach ulic, uśmiechniętych niemieckich żołnierzy fotografujących się nawzajem i ukraińskich żołdaków szukających w gruzach polskiego dobytku. Dalsza część zdjęć przedstawia próbę przetrwania ludności cywilnej np. pokątny handel. Największe wrażenie jednak robią fotografie, które ukazują fale zniszczeń miasta w pierwszych dniach wojny. Ruiny, gruzy, kikuty powypalanych ścian domów, kamienic , zniszczone lejami ulice itp. Ostatnia część obejmuje miejsca, które przetrwały lub zostały częściowo zniszczone np. ratusz, kościół, niektóre kamieniczki w rynku…

Jarosław Janiszewski ur. w Mławie w 1967, z zawodu technik budowlany. Obecnie pracuje jako pracownik firmy przewozowej w Olsztynie. Pasjonat historii Mławy. Kolekcjoner zdjęć, pocztówek, dokumentów, gazet, map, spisów, książek itp., związanych z historią naszego miasta i regionu. Współzałożyciel nieformalnej grupy Mława – Miasto Zabytkowe. Współorganizator i pomysłodawca wielu plenerowych wystaw i pokazów filmów dokumentalnych dotyczących historii Mławy. Darczyńca materiałów archiwalnych (zdjęć ,pocztówek itp.) do tych przedsięwzięć np. „Mława, której nie ma”, „Mława 100 lat temu”, czy „Autorska Mława w latach okupacji niemieckiej”. Założyciel i prowadzący stronę internetową (Janis 67 pl tl ) dotyczący wielu aspektów historii naszego miasta.

W 2002 r. zbudował makietę z zapałek ratusza z sukiennicami – wygląd z 1939, którą można obejrzeć w mławskim muzeum. Drugą pasją Jarka jest sport. Od prawie 40 lat uprawia czynnie tenis ziemny.

Organizatorzy liczą na zainteresowanie nauczycieli, dzieci i młodzieży. Kontakt na lekcję z historią: 608 165 162.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia przychodni do końca września 2017 r.

Nie przegap tego to warto zobaczyć.

Poleca Janusz Dębski opiekun Galerii „13″.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments