Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Niebieskie „koperty” przyjazne dla niepełnosprawnych


Do 30 czerwca 2017 r. miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością powinny mieć niebieskie tło. Wiadomo o tym od niemal dwóch lat. Zarządcy dróg w Mławie nie dali rady dostosować się do nowych przepisów  w tym terminie. Do dziś duża część dotychczasowych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych pozostaje nieoznakowana zgodnie z przepisami.


Minister Infrastruktury i Rozwoju w rozporządzeniu z 3 lipca 2015 r. zmienił przepisy w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czytamy  tam m.in. taki zapisy:

W przypadku znaku P-18, stosowanego w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk, „stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię barwy niebieskiej”. W przypadku znaku P-24, stosowanego do oznakowania stanowiska postojowego dla osób z niepełnosprawnością, posiadających kartę parkingową, umieszcza się go „na nawierzchni barwy niebieskiej”.

Wielokrotnie już pisząc przy różnych okazjach o drogach, zwracaliśmy uwagę, że na terenie miasta drogi różnych kategorii mają różnych właścicieli i zarządców. Kwestie oznakowania miejsc parkingowych w mieście dotyczyć będą dróg wojewódzkich, powiatowych, miejskich oraz dróg i parkingów wewnętrznych.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w ustawowym terminie pomalował stanowiska parkingowe dla osób niepełnosprawnych, m.in. na ulicach Stary Rynek, czy Żwirki – Piłsudskiego. Do dziś nieoznakowanych pozostaje duża część dróg powiatowych (którymi w obrębie miasta na mocy porozumienia ze starostą zarządza burmistrz), miejskich i wewnętrznych. Tam gdzie oznakowanie się pojawiło, uwidoczniło się też inne podejście do interpretacji litery rozporządzenia. MZDW pomalował całą powierzchnię koperty na niebiesko. Miasto przyjęło stanowisko, że wystarczy na miejscu parkingowym, na niewielkiej części niebieskiego prostokąta umieścić znak P-24 (osoba na wózku) i takie oznakowania pojawiły się w już w różnych miejscach przy drogach miejskich. Czemu miasto nie oznakowało na czas miejsc parkingowych?

– W okresie tuż przed wejściem w życie przepisów rozporządzenia trudno na rynku kupić niebieską farbę. Będziemy sukcesywnie oznakowywać miejsca postojowe na zlecenie urzędu miasta – mówi Jan Wysocki prezes Mławskiego Przedsiębiorstwa Drogowo – Mostowego.

Inną kwestią jest często wydzielenie miejsca parkingowego o szerokości mniejszej niż wymagana (3,6 metra). Nie do rozwiązania jest to przy drogach z miejscami parkingowymi wzdłuż osi jezdni ( np. Żwirki, Padlewskiego).

– Niewłaściwe szerokość miejsc parkingowych występują przy wielu ulicach. Np. w samym Starym Rynku przy skrzyżowaniu z ulicą Płocką, na ulicy Grzebskiego. Na niektórych parkingach, w ogóle nie ma nawet białych linii wydzielających. Są też takie gdzie ich umiejscowienie i oznakowanie jest wzorowe. Mam porównanie z innymi miastami, ogólnie na tym tle Mława nie wypada aż tak źle. Nadal jednak do rzadkości nie należy sytuacja, że na wydzielonym dla niepełnosprawnych miejscu parkuje pojazd nieuprawniony. Zwykle „tylko na chwilę” – mówi Karol Safaryn, członek Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, sam poruszający się na wózku.

O tym jak trudno poradzić sobie osobie niepełnosprawnej w sytuacji, gdy miejsce parkingowe jest zajęte, czy zbyt wąskie aby swobodnie wysiąść i przesiąść się na wózek, wiedzą ci, którzy tego doświadczają, ich opiekunowie i bliscy. Warto więc zwrócić uwagę i władzom i innym kierowcom, by raczej ułatwiać im życie, niż utrudniać. Jeżeli nie z zasady przestrzegania przepisów prawa, to choćby dlatego, że nigdy nie wiadomo, czy i my nie znajdziemy się w ich sytuacji.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
5 lata temu

Moim zdaniem dotychczasowe oznakowanie było wystarczające – większa szerokość stanowiska, zamiast 2,30 m aż 3,60 m już była znakiem dla kierowcy a dodatkowo jest przecież oznakowanie poziome w postaci symbolu osoby na wózku i oznakowanie pionowe w postaci tabliczki na słupku. Te niebieskie prostokąty zakłócą ład architektoniczny miast. Wyobraźmy je sobie na starych rynkach miast z pięknymi zabytkami i kamienną nawierzchnia. Czy ktoś badał wcześniej problem ?. Czy osoby niepełnosprawne miały jakieś kłopoty ze znalezieniem tego szczególnego miejsca parkingowego ?. Czy inni kierowcy nie rozpoznawali tych miejsc ? Z moich obserwacji wynika że najczęściej te miejsca są puste i jest ich zbyt wiele.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  Stefan

Lepiej jak jest tych miejsc za dużo niż miałoby być za mało,
Ze swoich obserwacji muszę zauważyć, że bardzo dobra jest zmiana koloru miejsca do parkowania na ten niebieski rzucający się z daleka i mocno bijący po oczach. Mam nadzieję, że kierowców także będzie mocno bił ten kolor po oczach i całkowicie zaniechają wszelkich postojów (nawet na chwilę) na miejscu dla niepełnosprawnych, bo do tej pory jednak zdarzało się im bezprawnie zajmować te miejsca. Oznakowanie poziome często było ledwie widoczne, bo brudne lub od lat nie odświeżane, kolor niebieski tak szybko nie ulegnie zatarciu., a niepełnosprawnych, niestety jest coraz więcej, coraz więcej wypadków bo coraz więcej samochodów.

PRdsON
PRdsON
5 lata temu
Reply to  Stefan

Stefanie. Chętnie mogę Cię zaprosić na przejażdżkę ze mną i wózkiem. Zobaczymy czy sobie poradzisz 🙂 czy tak łatwo znajdziesz miejsce dla niepełnosprawnych 🙂
Jestem niepełnosprawny, jestem uczestnikiem ruchu i poruszam się na wózku i uwierz że ciężko znaleźć dobre miejsce by wystawić wózek

Faki
Faki
5 lata temu

śmieszna ustawa i te malowanie durne, haaa

PRdsON
PRdsON
5 lata temu
Reply to  Faki

Durne? Czemu?
To czemu nauczona/y jesteś ze podwójna ciągła coś oznacza? Czemu jeździsz prawa strona? Czemu na czerwonym stoisz A zielonym jedziesz?
Niebieski kolor jest karty parkingowej, więc i koperty będą niebieskie

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

2 lata na zakup niebieskiej farby to chyba dość długi okres czasu i można było ją kupić w tym okresie bez problemów – głupie, dziecinne tłumaczenie, że ciężko jest zdobyć niebieską farbę.
Takich liudzi powinno się zwalniać ze stołków jak brak im szarych komórek.

dada
dada
5 lata temu

czemu trzyma się w mławskich spółkach takich „prezesów

Janek
Janek
5 lata temu
Reply to  dada

Bo siedzą w spółkach po znajomości albo po rodzinie i nie są do ruszenia oraz robią co chcą!

Smakowita chwila
Smakowita chwila
5 lata temu

Dobrze panie Wysocki, ze na rynku zielonej jest pod dostatkiem.
Czy sam pan wierzy w to co mowi?
To ze trudno o niebieska farbe, swiadczy o tym ze o zaopatrzeniu sie w materialy mysli sie wczesniej.
Ale w miejskich spolkach mysli sie na odwrot.

Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu

nie myśli się wcale raczej – przecież w miejskich spółkach na stołkach siedzą krewni i znajomi królika

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x