Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Decyzje o zawieszeniu Haliny Pszczółkowskiej uchylone. Może wracać do szkoły


Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Mazowieckim uchyliła obydwie decyzje o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela – Haliny Pszczółkowskiej – katechetki w Szkole Podstawowej nr 4 (i dodatkowo radnej miejskiej). Teoretycznie, katechetka mogłaby do pracy w szkole wrócić już dziś.

W kwietniu tego roku, Halina Pszczółkowska dwukrotnie (sic!) została zawieszona w pełnieniu obowiązków nauczyciela przez dyrektor Joannę Wyszkowską z powodu podejrzeń o poniżanie i szarpanie uczniów. Od tych decyzji Halina Pszczółkowska odwołała się w maju za pośrednictwem dyrekcji szkoły do komisji dyscyplinarnej. Dyrekcja złożone odwołania przesłała do komisji, ale nie załączyła swoich decyzji o zawieszeniu, ani innych dokumentów pozwalających merytorycznie rozpatrzeć odwołanie. O tę dokumentację komisja dyscyplinarna musiała się upomnieć. Ostatecznie,  2 czerwca wydała postanowienie ADM.5843.16.2017 LW uchylające obydwie decyzje dyrektor Wyszkowskiej. W uzasadnieniu komisji dyscyplinarnej czytamy:

Komisja dyscyplinarna zauważa, że w obrocie prawnym znajdują się dwie wzajemnie niespójne decyzje wydane przez dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie, dotyczące zawieszenia pani Haliny Pszczółkowskiej w pełnieniu obowiązków nauczyciela. Ponadto dyrektor powołuje się w nich na prowadzone wobec nauczyciela postępowanie wyjaśniające i dyscyplinarne. Przy czym tak określane postępowania dyrektor prowadził we własnym zakresie, co jak słusznie podnosi skarżąca, było niezgodne z obowiązującymi przepisami w przedmiotowej sprawie.

I dalej:

W dniu wydania decyzji  o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków nauczyciela pani Haliny Pszczółkowskiej, tj. 19 i 24 kwietnia 2017 r, przeciwko skarżącej nie było prowadzone postępowanie karne, jak i nie było prowadzone postępowanie dyscyplinarne. Obie decyzje zostały wydane niezgodnie z art. 85t ustawy z dn. 26 stycznia 1982 r, Karta Nauczyciela.

Wobec Haliny Pszczółkowskiej dopiero od 15 maja ( na wniosek Dyrekcji ZPO nr 2) toczy się postępowanie wyjaśniające, prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego. Od jego ustaleń zależy, czy wszczęte będzie  postępowanie dyscyplinarne. Dyrekcja ZPO nr 2 również dopiero  po wydaniu tych decyzji, 27 kwietnia  zgłosiła sprawę prokuraturze i policji, która 15 maja wszczęła postępowanie.  Postępowanie toczy się w sprawie zgłoszonych podejrzeń, co również nie jest równoznaczne z postępowaniem przeciwko Halinie Pszczółkowskiej.

Reasumując, według komisji dyscyplinarnej dyrektor Wyszkowska naruszyła prawo, wydając zarówno pierwszą jak i drugą decyzję o zawieszeniu Haliny Pszczółkowskiej, chociaż –  przypomnijmy – według rzecznika prasowego urzędu miasta zwracała się ona o pomoc prawną do ratusza.

Na razie w starciu z Haliną Pszczółkowską ratusz przegrywa 2:0. Pierwszy „gol” to unieważnienie przez Wojewodę Mazowieckiego uchwały rady miasta uznającej skargę Haliny Pszczółkowskiej na burmistrza za bezzasadną. Pisaliśmy o tym tutaj. Drugi  to wydanie decyzji o zawieszeniu niezgodnej z prawem, pomimo pomocy prawnej udzielanej przez prawników burmistrza Kowalewskiego.

Teoretycznie Halina Pszczółkowska mogłaby wrócić do pracy choćby dziś. Co prawda od postanowienia komisji dyscyplinarnej służy odwołanie, to jednak wobec przytoczonego uzasadnienia, wydaje się, że dyrekcja w tej sprawie nie ma szans. To, że katechetka nie wróci w najbliższym czasie do pracy, wynika wyłącznie z faktu, że obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim.

JK

Po pierwszej publikacji artykułu o tej sprawie, do redakcji spłynęło wiele informacji i opinii, wskazujących na zbieżność w czasie skargi na burmistrza złożonej do wojewody przez Halinę Pszczółkowską, przesłanej potem do rozpatrzenia radzie miasta (luty/marzec br.) i skarg na katechetkę Halinę Pszczółkowską (marzec/kwiecień br.).  Czy rzeczywiście jest to konflikt pomiędzy burmistrzem Kowalewskim a radną Pszczółkowską trudno w tej chwili osądzić. Okaże się to pewnie już niedługo, podczas układania list wyborczych w zbliżających się wyborach samorządowych. Tu bowiem należy przypomnieć, że Halina Pszczółkowska została radną startując z list wyborczych komitetu Sławomira Kowalewskiego. Na pewno jednak sprawa i sposób jej wyjaśniania bardzo szkodzi wizerunkowi szkoły i dzieli zarówno opinię społeczną, jak i samo środowisko szkolne na Wólce.

Zobacz także:

Sprawa katechetki z Wólki. Prokurator i dwukrotne zawieszenie

Halina Pszczółkowska. Jestem niewinna

Jedna z katechetek SP nr 4 zawieszona w czynnościach nauczyciela

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
29 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
zainteresowany
zainteresowany
3 lata temu

REDAKCJO! Może jakaś aktualizacja w temacie? Jakieś newsy?

obywatel
obywatel
4 lata temu

Dawno powini ją wywalić

rodzic
rodzic
4 lata temu

najlepiej wypisać dziecko z religii i niech się uczy ETYKI

Ostry
Ostry
4 lata temu

Wart pałac paca jak pac pałaca 🙂 Burmistrz, posłuszna dyrektorka i katechetka są siebie warci nawzajem. Jedno bufoniaste, drugie polityczny turysta a trzecie nieuk na stanowisku, który zrobi co mukażą

OLO
OLO
4 lata temu
Reply to  Ostry

Co chwila jakiś pacan zabłyśnie komentarzem, wszystkim nawrzuca ideał …

observer
observer
4 lata temu

hehe, zagrywka polityczna nie do końca się udała…

nieLubięPisU
nieLubięPisU
4 lata temu

Ktoś mądry kiedyś powiedział: „prawda leży, tam gdzie leży”.

TNT
TNT
4 lata temu
Reply to  nieLubięPisU

A JA TYCH PISOWSKICH INTELIGENTÓW WPROST NIE NAWIDZĘ, bo to co wyprawia NACZELNIK z ŻOLIBORZA WRAZ Z ANTONIM I TYMI DWOMA NARKOMANAMI wola o pomstę do nieba!!! do tego mlawianie głosowali na Senatora Marie Jackowskiego, który ma 5 córek, a 3 z nich zatrudnia u siebie w biurze poselskim, a całą prawdę o nich oddaje kabaret Górskiego „UCHO PREZESA’ POLECAM

Sroczka
Sroczka
4 lata temu

[wymoderowano] i do tego kłamczucha. Czemu codziennik uparł się bronić tego osobnika ?

normal2
normal2
4 lata temu
Reply to  Sroczka

Bo co kto nie znamy to trzeba opluć i zgnoić ? Nagonka nie wypaliła to widzę nie podoba się. bardzo dobrze, że gazeta broni prawdy i pokazuje obłudę i fałsz

Obserwator
Obserwator
4 lata temu
Reply to  normal2

Urzad zle obliczyl swoje mozliwosci. Z arytmetyki wynika ze Pszczolkowska vs UM = 3:0

Bolo
Bolo
4 lata temu

Pomimo wszystko jakoś mnie ta Pani do siebie nie przekonuje.

Asia
Asia
4 lata temu
Reply to  Bolo

Powyższy komentarz doskonale obrazuję całą sytuacje. Nagonka polityczna została przeprowadzona, sztuczne i podłe oskarżenia są kierowane. A prawda nikogo nie interesuje, ważne że trzeba tą osobę zniszczyć.

normal
normal
4 lata temu

Ja tej Pani nie znam ale z oczu nie najlepiej jej patrzy. Jakoś jej nie zaufałem. Jest jeszcze jedna w ”czwórce” tego typu nauczycielka. Uczy teraz dzieciaki w ”zerówce” – straszna baba, powinna już iść na emeryturę. Do dzieci mówi na apelach ”baczność !”, dzieciaki się stresują, niektóre płaczą. One mają dopiero 6 lat. Nie ma pojęcia o nauczaniu tych dzieci.

normal2
normal2
4 lata temu
Reply to  normal

ja Ciebie też nie znam, ale po Tym co piszesz, jakoś Ci nie zaufałem. Nie masz pojęcia o pisaniu prawdy.

TNT
TNT
4 lata temu
Reply to  normal2

ZA TO TY JEGOMOŚCIU MASZ POJECIE O PISANIU PRAWDY POD SIEBIE, z takim burakiem jeszcze na tym portalu się nie spotkałem, zastanawiam sie czy ty gościu w ogóle wiesz co to jest PRAWDA

ciekawski
ciekawski
4 lata temu
Reply to  TNT

z bilska czy to Ty? 😉 tamten nick fajniejszy

TNT
TNT
4 lata temu
Reply to  ciekawski

Trafiłeś kulą w płot, przestań mi wybierać nick, sam potrawie znaleść odpowiedni dla siebie, i pamiętaj że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, a tam z pewnością nie chciał byś się znaleść? myślę że niedługo i z bliska się odezwie, i zacznie komentować posty ciekawskich.

OLO
OLO
4 lata temu
Reply to  TNT

Po komentarzach widać komu słoma z butów wyłazi, patologia jak się odezwie, od razu widać !

TNT
TNT
4 lata temu
Reply to  OLO

OLO—nareszcie odezwał się człowiek który po przybyciu z pobliskiej gminy nagle stał się mieszczuchem pełną gębą i zaczyna używać miejskiego świata z jednym wyjątkiem zapomniałeś o jednym że ” cham ze wsi wyjdzie ale wieś z chama nigdy ” !!!!! weś to pod uwagę i nie oceniaj innych według siebie.

OLO
OLO
4 lata temu
Reply to  TNT

TNT – Jak chcesz komuś zwracać uwagę to przynajmniej coś sobą prezentuj, a nie pisz jak wieśniak. Piszę się weź, nie we., Sam sobie strzelasz w stopę kolego i tylko potwierdziłeś mój powyższy komentarz. Własne kompleksy najlepiej komuś wyrzucić.

normal
normal
4 lata temu
Reply to  normal2

Nie musisz mi ufać. Każdy ma prawo do własnej opinii. Ty TNT też nie musisz.. Po prostu jej nie ufam i tyle. Po co te głupie komentarze o prawdzie, itd……Co was zdenerwowało? A może jesteście właśnie tą Panią? 🙂

OLO
OLO
4 lata temu
Reply to  normal

To właśnie, że nie znasz osoby a oceniasz, typowy oszołom, wszystkich oczerni nie mając bladego pojęcia o sprawie, „zle jej z oczu patrzy” bardzo merytoryczny argument. Skąd się biorą takie oszołomy jak Ty?

normal
normal
4 lata temu
Reply to  OLO

OLO, że tak cię nazwę. W którym miejscu tą Panią oceniłem? Napisałem, że jej nie ufam. Moje opinie i Twoje nie musza być zbieżne. Oceń siebie, bo widzę, że masz z tym problem.
Pytanie mam do Ciebie człowieczku mały: Ufasz ministrowi Błaszczakowi? Nie trzeba kogoś znać by móc powiedzieć, ufam lub nie. Nie spotkało Cię to nigdy, że pomyślałeś o kimś, że mu nie ufasz, mimo, że tak naprawdę go nie poznałeś? I nie pisz do mnie oszołom człowieczku nic nie znaczący bo zaczynam podejrzewać, że Ty i pozostali krytykanci mojego poprzedniego postu to rodzina tej Pani, która klika dodatkowo minusy przy komentarzu :). Nie ośmieszajcie się, bo przez takie zachowanie można tą Panią naprawdę znienawidzić, choć się jej nie zna ……Bije z was takie zacięcie, którego nienawidzę

OLO
OLO
4 lata temu
Reply to  normal

Zakompleksiony jesteś, takie wielki człowieczek jesteś, jak anonimowo w internecie wszystkim ubliżasz ? Skąd możesz wiedzieć, że sie nie zna na nauczaniu jak nawet jej nie znasz?

TNT
TNT
4 lata temu
Reply to  normal

normal,— to nie jest ważne, czy dobrze tej Pani z oczu patrzy, ważne jest to że swymi działaniami wspiera „DOBRO ZMIANĘ ” i nie jest ważne w dzisiejszych czasach czy ma pojęcie czy nie, ważne, że swym działanie wspiera DOBRO ZMIANĘ a namiestnik PISu przy Wojewodzie, najlepiej wie co jest ważne a co nie!!!! A żale i pretensje, możemy wnosić do tego co nad nami.

Ciekawski
Ciekawski
4 lata temu

Buhahaha ale sepukku popełniła Pani Dyrektor…

Mieszkanka
Mieszkanka
4 lata temu

To w koncu ile jest osob zamieszanych w ta sprawe i kto z kim jest skonfliktowany, to znaczy z burmistrzem

Po Pani stronie
Po Pani stronie
4 lata temu

Ta sama kancelaria prawna. Blędy w sztuce prawniczej- dziwne, nieprawdaż?
Konflikt na linii Katechetka- Burmistrz, mozliwy ?

29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x