Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Strzały pod siedzibą PUB na ulicy Reymonta


Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej przygotowały niezwykłą inscenizację. Na kilkadziesiąt minut przeniosła nas ona do Mławy z 1945 roku pod siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. I za chwilę byliśmy świadkami brawurowej akcji partyzantów, którzy wdarli się do jaskini lwa, by uwolnić więzionych tam żołnierzy wyklętych.

Mijają właśnie 72 lata od wydarzenia, które zapisało się na trwale w historii walk o Polskę Niepodległą na naszym terenie. W nocy z 2 na 3 czerwca 1945 roku,  grupa partyzantów pod dowództwem Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps.„Jeż” uwolniła więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Mławie. Tak o tamtych wydarzeniach mówi zapis w Kronice MO i SB w Mławie.

 „W nocy 2/3 czerwca. 1945 roku banda BOW pod dowództwem „Jeża” w sile około 15 ludzi, uzbrojona w broń ręczną i maszynową, podszywając się pod funkcjonariuszy MO, z rzekomo aresztowanymi, wtargnęła do budynku UBP w Mławie. Po wejściu do budynku rozpoczęli strzelaninę z zaskoczenia i likwidację wartowników. W czasie służby zostali zamordowani funkcjonariusze Oraczewski Stanisław, Eugeniusz Lemański, Zbrzyzny Henryk oraz ciężko raniono Stanisława Chylińskiego. Do wtargnięcia bandy i przygotowania im danych o możliwości obrony Urzędu dopomógł magazynier – zbrojmistrz PUBP Nowakowski, a to w ten sposób, że w tym czasie zarządził czyszczenie broni, sam opuszczając przed tym Urząd. Banda zdołała opanować parter budynku i areszty znajdujące się w piwnicach, z których zostało wypuszczonych około 20 zatrzymanych. Wśród oficerów znajdowało się 3-ch oficerów bandy NSZ „Burzy”, między nimi dowódca oddziału Stanisław Waśniewski, ps. „Orka”, były obszarnik, a w czasie okupacji rządca majątku w Uniszkach Zawadzkich i Gumowskich. Głównym celem operacji bandy było wypuszczenie na wolność aresztowanych, ich przywódców i innych członków bandy przebywających w aresztach.
Wycofując się banda ostrzeliwała budynek Urzędu i obrzuciła granatami, udając się w kierunku ulicy Olsztyńskiej do lasu mławskiego. W akcji pościgowej wzięli udział funkcjonariusze MO i UB oraz żołnierze Armii Czerwonej, w wyniku której został zabity członek bandy Jerzy Mandycz, zam. w Mławie. Po stronie ścigających został ciężko ranny żołnierz Armii Czerwonej, który zmarł w szpitalu w Warszawie”.

Rekonstruktorom świetnie udało się odtworzyć dramatyzm scen, nawiązujących do będącego jednym z głównych powodów akcji w Mławie uwięzienia członków podziemia niepodległościowego i pomagającej im ludności cywilnej, a widzowie oglądający tę inscenizację byli tylko o krok od toczącej się na ulicy strzelaniny.

Inscenizację zakończyło złożenie kwiatów pod budynkiem dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa na ulicy Reymonta w Mławie. Wśród zaproszonych gości obecnych podczas widowiska znaleźli się m.in. posłowie Anna Cicholska i Robert Kołakowski oraz ppłk Krzysztof Futyma i mjr Piotr Staniszewski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie.

JK

« 1 z 5 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BobasPUXx
BobasPUXx
4 lata temu

Jak zwykle w Mławie sami oficjale i żadnego z weteranów oddziału Nowowiejskiego, jakby ich dużo jeszcze zostało.

M.
M.
4 lata temu

Codzienniczek jak zawsze stanął na wysokości zadania 😉

max
max
4 lata temu

Super akcja, fajne foto. Brawo dla Rekonstruktorów!

Radny
Radny
4 lata temu
Reply to  max

Na ćwiczeniach do wojny pod mławą;)

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Radny

A konkretnie to szanownemu o co sie rozchodzi

Aleksander
Aleksander
4 lata temu

A gdzie był w tym czasie Pan Burmistrz?

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Aleksander

Szanowna Redakcjo był również Starosta mławski reprezentowany co prawda ale nie zapomniał jak wspominał prowadzacy wczesniej usprawiedliwil swoja nieobecnosc

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Aleksander

He he

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Aleksander

Burmistrowi też się coś od życia należy 😀 przecież do wyborów jeszcze… rok, w następnym roku zaangażuję się we wszystko co możliwe – prawda Panie burmistrzu?

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x