Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery Mława
Logo
meblolux

Felieton z tęsknoty za ciepełkiem


Wygląda na to, że zimna Zośka i jej trzej kumple nie będą dla nas tacy straszni jak drzewiej bywali. To pewnie szczęście dla tych co lubią ciepełko, bo patroni wielu dni przed przysłowiową zimną Zośką otworzyli w niebie już chyba wszystkie lodówki.W ten weekend, któremu patronują Pankracy, Serwacy, Bonifacy – czyli „zimni ogrodnicy” w Mławie ma być nawet około 20 st. Na plusie i za dnia rzecz jasna.To, że na plusie koniecznie należy tej wiosny do cyferek dodawać, żeby nieporozumień nie było. Choć w Mławie i tak nie było strasznie jak nad morzem, gdzie 10 maja był śnieg po kostki, co widać na tytułowej fotografii.

No słuchajcie, normalnie wiosna to nas nie rozpieszcza. Połowa maja, a tu zimno tak, że dziewczyny po dwie pary stringów zakładać muszą. Po raz pierwszy od niepamiętnych (dla mnie) czasów, kwitnące kasztany nie powitały tegorocznych maturzystów. Oby to nie była jakiś zły znak, jak wiosenne wróżby w „Panu Tadeuszu”.

Nie dość, że jest zimno, to i mokro. Jeszcze jeden taki rok, a na polach sadzić będą ryż zamiast ziemniaków. I przyjdzie nam jak nic polubić sake w miejsce naszej czystej księżycowej. Jakoś tak to wiosenne ciepełko, nie może sobie zagrzać miejsca na trochę dłużej. Jak ciepły weekend, to w tygodniu 10 – 15 stopni (na plusie!).

Po smutnej i szarej jesieni, długiej, ponurej zimie wszyscy spragnieni jesteśmy ciepełka. Nie wszyscy? No dobra, to prawie wszyscy. Większość. A w demokracji, którą w końcu mamy, to właśnie wola większości jest słuszna. Ale, niektórzy mówią, że demokracji nie mamy, a przynajmniej jest ona ciężko zagrożona i trzeba jej bronić, a nawet przywrócić, choćby niedemokratycznie. Jednak, przynajmniej w tym felietonie nie dam się wciągnąć w politykę. Zakładam, że w sprawie wiosny i pór roku, aż takich kontrowersji być nie powinno. Zima jest po to, żeby było zimno, wiosna, żeby ciepło i wilgotno, a latem gorąco. Celowo pomijam szaro – burą jesień. Gdy jest szara i dżdżysta, nie lubię jej i już!. No ale, sorry, taki mamy klimat.

Naprawdę lubię to nasze polskie wiosenne ciepełko. Wiosenny wiatr myszkujący po zielonych łąkach żółtych od mleczu i polach rzepaku. Kwitnące biało i różowo wiśniowe sady. Lasy, w których ścielą się dywany zawilców, przylaszczek a potem konwalii. Lubię popatrzeć na psy i koty leniwie wyciągnięte na nagrzanych słońcem tarasach, murkach i parapetach. Normalnie ciepłolubni!  Przynajmniej wiem, że w tych upodobaniach nie jestem osamotniony. Nie darmo zimą dodawaliśmy sobie otuchy powiedzeniem, „aby do wiosny!”. I czego doczekaliśmy?

Rozumiem jednak wyjątki. Rzeczywiście, nie każdy lubi ciepłą wódkę i spocone dziewczyny. Ciepła wiosna to też okres udręki dla dzieci. „Może wreszcie wstaniesz z wyrka, oderwiesz się w końcu od tego komputera i pójdziesz się pobawić na podwórku? Szkoda takiej pięknej pogody!. Ojej, naprawdę muszę? No zaraz …”. Takie dialogi pomiędzy rodzicami i dziećmi nie należą wcale do rzadkości. I jak tu potem dzieci mają czekać na wiosenne ciepło z utęsknieniem? Choć z drugiej strony nikt wtedy nie zmusza do zakładania czapki, rękawiczek i szalika. Ciepła wiosna to również czas tzw. „brania się za siebie”. Zaczynamy wtedy czuć taką czasem niewerbalną presję społeczną, wyrażaną wymownymi spojrzeniami na nasze fałdki i okrągłości. Pozimowe rzecz jasna.  Z drugiej strony, to jednak nielogiczne. Bo rozbudowany „mięsień piwny” oraz pozostałe krągłości i fałdki nikogo nie rażą na basenie jesienią i zimą. Przeciwnie, napotykają akceptację i zrozumienie.

Argumentów ”przeciw” można by jeszcze namnożyć, ale i tak nie będzie ich tyle co za ciepełkiem. Wiadomo wszystko ma swoje plusy dodatnie a nawet i ujemne.  Zaapeluję wszakże na koniec. Mimo wszystko, bądźmy razem. Za wiosną i ciepełkiem!

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500