Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dzierzgowo. Dodatek mieszkaniowy dla nauczycieli w dół, opłata za odpady w górę


Zmniejszenie o 50% wysokości dodatku mieszkaniowego przysługującego nauczycielom oraz podniesienie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami o 2 zł od osoby, między innymi takie decyzje podjęli radni na ostatniej sesji rady gminy w dniu 31 marca.  


Jednym z pierwszych punktów obrad sesji, było podjęcie uchwały w sprawie sprawie określenia wysokości dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad jego przyznawania i wypłacania. Na podstawie przepisów Karty Nauczyciela, dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim posiadającemu odpowiednie kwalifikacje, a jego wysokość uzależniona jest od stanu rodzinnego nauczyciela. Rada gminy jest zobowiązana określić wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania. Dodatek ten jest obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia za pracę nauczyciela i organ prowadzący szkołę nie może uzależnić jego przyznania od posiadania odpowiednich środków pieniężnych.

W celu ustalenia wysokości stawek dodatku mieszkaniowego rada gminy powiązała procentowo jego wysokość z wysokością najniższego wynagrodzenia ustalanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Drugim elementem, od którego uzależniona jest wysokość dodatku wypłacanego nauczycielowi jest liczba członków rodziny. Nowe stawki dodatku mieszkaniowego wyniosą:

– dla 1 osoby – 3% najniższego wynagrodzenia

– dla 2 osób – 4% najniższego wynagrodzenia

– dla 3 osób – 5% najniższego wynagrodzenia

– dla 4 i więcej osób – 6% najniższego wynagrodzenia

Według nowych ustaleń, procentowe stawki dodatku maleją o połowę w stosunku do tych dotychczas obowiązujących. Należy jednak przy tym pamiętać, że najniższe wynagrodzenie od kilku lat powoli, ale wzrasta, a w ostatnim roku wzrosło o 1,5 %. Relatywnie jednak nauczycielom dodatek ten został obniżony.

Kolejną decyzją rady, tym razem dotyczącą wszystkich mieszkańców było ustalenie nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W tym przypadku radni również jednogłośnie i praktycznie bez dyskusji przyjęli zaproponowany przez wójta projekt uchwały. Nie zmieniły się zasady zasady naliczania opłat, nadal obowiązywać będzie opłata naliczana w zależności od ilości osób przebywających we wspólnym gospodarstwie domowym oraz sposobu segregowania odpadów. Wzrosła jednak stawka zarówno w przypadku odpadów zbieranych selektywnie (segregowanych) jak też i odpadów zmieszanych. W przypadku odpadów segregowanych opłata z dotychczasowych 6 zł od osoby wzrasta do 8 zł, a więc o 33%. W przypadku odpadów zmieszanych wzrasta z 8 zł na 10, a więc o 25 %. Wzrost opłaty za odbiór odpadów ma związek przede wszystkim z nowymi, wyższymi cenami zadeklarowanymi przez odbierającą odpady firmę Novago w postępowaniu przetargowym.

– System musi się bilansować, na co pozwolą nowe ustalone przez radę gminy stawki. Musimy pamiętać, że wielu mieszkańców nie uiszcza należności, pomimo, że prowadzimy egzekucję należności. W przypadku jednak świadczeń 500 + i zasiłków są one chronione przed egzekucją. U nas ta stawka za odbiór odpadów od początku była zaniżona – mówił przedstawiając projekt uchwały radnym sekretarz gminy Zdzisław Morawski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Milo
Milo
4 lata temu

No i co nowy włodarz nowe podwyżki.

sowa
sowa
4 lata temu

NO TAK .czyli ci co płacą będą musieli płacić za tych co nie płacą!..??? no bardzo mądre wyjście!..Gmina chyba słabo prowadzi tą egzekucję,skoro nie ma ściągalności długów!!..ja chyba też przestanę płacić!…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x