Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W urzędzie pracy pieniądze czekają na pracodawców. Złóż wniosek


Krajowy Fundusz Szkoleniowy to istniejąca od 2015 r. forma wsparcia pracodawców, polegająca na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Cieszy  się ona corocznie bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku maksymalna kwota dofinansowania kształcenia jednej osoby to prawie 12,8 tys. zł. Obecnie urząd pracy ma do rozdysponowania 450 tys. zł. Już rozpoczął się nabór wniosków i trwać będzie do 17 marca.


– O środki mogą ubiegać się wyłącznie pracodawcy zgodnie z  priorytetami wydatkowania środków KFS na 2017 r. W tym roku na razie dysponujemy kwotą 450 tys. zł. Dopiero w przypadku jej rozdysponowania możemy ubiegać się o dodatkowe środki z rezerwy – mówi Witold Żerański dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie.

Jednak nie wszyscy pracodawcy będą mogli się o takie dofinansowanie ubiegać. W tym roku przeznaczone ono jest na wsparcie kształcenia w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej, opiece zdrowotnej i społecznej. Oznacza to, że pracodawca prowadzić musi działalność właśnie w tych obszarach – decyduje tu oznaczenie przeważającego rodzaju działalności według PKD.

Drugim obszarem jest wsparcie kształcenia w zidentyfikowanych w powiecie zawodach deficytowych. Pełną listę zawodów deficytowych określonych dla powiatu mławskiego znaleźć można w Barometrze zawodów 2017, lub uzyskać w urzędzie pracy.  Kilka przykładowych to: operatorzy maszyn i urządzeń do produkcji i przetwórstwa metali, programiści aplikacji, lektorzy języków obcych, operatorzy aparatury medycznej , kierowcy operatorzy wózków jezdniowych, kierownicy ds. strategii i planowania.

Ostatni obszar to finansowanie szkoleń dla osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Mikropracodawca (zatrudniający do 10 osób) może liczyć na sfinansowanie w pełni kosztów kształcenia swoich lub pracownika. Dla takiego pracodawcy kwota w tym roku nie może przekroczyć  12 789 zł na osobę. Pozostali pracodawcy maksymalnie mogą otrzymać 80 % powyższej kwoty, pozostałe 20% muszą wnieść sami.

Przy rozpatrywaniu wniosków Powiatowy Urząd Pracy w Mławie będzie preferować wnioski od wnioskodawców, którzy po raz pierwszy ubiegają się o przyznanie środków, wnioski pracodawców, z którymi dotychczasowa współpraca nie budzi zastrzeżeń, wnioski na kwalifikacyjne kursy zawodowe, studia podyplomowe, szkolenia związane z wykonywanym zawodem i zajmowanym stanowiskiem.
Pierwszeństwo przyznawana środków mają też pracodawcy wnioskujący o szkolenia zawodowe lub uprawnienia w danym zawodzie.

Co ważne, wnioski można składać wyłącznie na działania, które się jeszcze nie rozpoczęły.

Formularze wniosków dostępne są w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej:
http://mlawa.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-pracownikow-i-kandydatow-do-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy

Regulamin w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego dostępny jest na stronie internetowej PUP w Mławie pod adresem:
http://mlawa.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-pracownikow-i-kandydatow-do-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x