Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Konrad Wojnarowski kandydat do sejmiku PSL Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
Cezary Kądrzycki kandydat do Rady Miasta Mława
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

W urzędzie pracy pieniądze czekają na pracodawców. Złóż wniosek


Krajowy Fundusz Szkoleniowy to istniejąca od 2015 r. forma wsparcia pracodawców, polegająca na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Cieszy  się ona corocznie bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku maksymalna kwota dofinansowania kształcenia jednej osoby to prawie 12,8 tys. zł. Obecnie urząd pracy ma do rozdysponowania 450 tys. zł. Już rozpoczął się nabór wniosków i trwać będzie do 17 marca.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

– O środki mogą ubiegać się wyłącznie pracodawcy zgodnie z  priorytetami wydatkowania środków KFS na 2017 r. W tym roku na razie dysponujemy kwotą 450 tys. zł. Dopiero w przypadku jej rozdysponowania możemy ubiegać się o dodatkowe środki z rezerwy – mówi Witold Żerański dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie.

Jednak nie wszyscy pracodawcy będą mogli się o takie dofinansowanie ubiegać. W tym roku przeznaczone ono jest na wsparcie kształcenia w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej, opiece zdrowotnej i społecznej. Oznacza to, że pracodawca prowadzić musi działalność właśnie w tych obszarach – decyduje tu oznaczenie przeważającego rodzaju działalności według PKD.

Drugim obszarem jest wsparcie kształcenia w zidentyfikowanych w powiecie zawodach deficytowych. Pełną listę zawodów deficytowych określonych dla powiatu mławskiego znaleźć można w Barometrze zawodów 2017, lub uzyskać w urzędzie pracy.  Kilka przykładowych to: operatorzy maszyn i urządzeń do produkcji i przetwórstwa metali, programiści aplikacji, lektorzy języków obcych, operatorzy aparatury medycznej , kierowcy operatorzy wózków jezdniowych, kierownicy ds. strategii i planowania.

Ostatni obszar to finansowanie szkoleń dla osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Mikropracodawca (zatrudniający do 10 osób) może liczyć na sfinansowanie w pełni kosztów kształcenia swoich lub pracownika. Dla takiego pracodawcy kwota w tym roku nie może przekroczyć  12 789 zł na osobę. Pozostali pracodawcy maksymalnie mogą otrzymać 80 % powyższej kwoty, pozostałe 20% muszą wnieść sami.

Przy rozpatrywaniu wniosków Powiatowy Urząd Pracy w Mławie będzie preferować wnioski od wnioskodawców, którzy po raz pierwszy ubiegają się o przyznanie środków, wnioski pracodawców, z którymi dotychczasowa współpraca nie budzi zastrzeżeń, wnioski na kwalifikacyjne kursy zawodowe, studia podyplomowe, szkolenia związane z wykonywanym zawodem i zajmowanym stanowiskiem.
Pierwszeństwo przyznawana środków mają też pracodawcy wnioskujący o szkolenia zawodowe lub uprawnienia w danym zawodzie.

Co ważne, wnioski można składać wyłącznie na działania, które się jeszcze nie rozpoczęły.

Formularze wniosków dostępne są w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej:
http://mlawa.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-pracownikow-i-kandydatow-do-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy

Regulamin w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego dostępny jest na stronie internetowej PUP w Mławie pod adresem:
http://mlawa.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-pracownikow-i-kandydatow-do-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy

JK

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500