Żołnierze Wyklęci. Dopiero teraz odzyskują sławę i nazwiska
— 02/03/2017
Po raz siódmy oficjalnie możemy świętować ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Mławie uroczystości składały się z konferencji popularno – naukowej w PWSZ oraz mszy św. w kościele w parafii Świętej Rodziny i oddania hołdu pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.
W programie konferencji w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej znalazły się wystąpienia trzech prelegentów: dr Waldemara Brendy, Naczelnika Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Olgi Grabowskiej, Prezesa Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego i Teresy Marchwickiej – Grabowskiej, Wiceprezes Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego.
Dr Waldemar Brenda w referacie „Podziemie niepodległościowe w Powiecie Mławskim w latach 1945 – 1956) omówił sytuację i organizację Armii Krajowej w okresie końca wojny i w latach powojennych. Olga Grabowska przypominając postać por. Wacława Grabowskiego „Puszczyka” przeplotła swoje wystąpienie – adresowane przede wszystkim do obecnej na konferencji młodzieży szkolnej i akademickiej – konkursami, w których za dobre odpowiedzi ich uczestnicy otrzymali nagrody. Z kolei Teresa Marchwicka – Grabowska przypomniała najbardziej znane postacie kobiet w ruchu oporu. Padły tu nazwiska sanitariuszek: legendarnej już Danuty Siedzikówny ps. „Inka” i Janiny Wasiłojć ps. „Jachna”. Przypomniana została tez postać kurierki KG AK, cichociemnej Elżbiety Zawadzkiej ps. „Zo”, drugiej Polki w historii Wojska Polskiego awansowanej na stopień generała brygady. Tę część wspomnień o Żołnierzach Wykletych zakończył film dokumentalny o oddziale Zacheusza Nowowiejskiego „Jeża”.
Zamknięciem uroczystości była koncelebrowana msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” odprawiona w kościele parafii Św. Rodziny, złożenie kwiatów pod pomnikiem i salwa honorowa dla Żołnierzy Wyklętych.
W uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści: poseł Anna Cicholska i senator Jan Maria Jackowski, władze samorządowe miasta i powiatu, stowarzyszenia kombatanckie, przedstawiciele organizacji społecznych oraz poczty sztandarowe.
JK
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Wstyd mi za hipokryzję i obłude
Od 7 lat w tym miescie upamietniani sa żołnierze niezłomni w Niedzialkach przez młodych mlawian jeszcze dłużej
Porownajcie stare zdjecia kto sie obudził w tym roku i wyciagnijcie wnioski ile znaczy dla wielu pamięć o tych ludziach.
Albo raczej jak niewiele