Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie wychodzę na dwór dopóki temperatura nie będzie wyższa niż mój wiek


Sobota 7 stycznia rano. Na dworze rześkie dwadzieścia stopni na minusie. Diesle garażowane pod chmurką z trudnością odpalają, a kto nie musi, nie wytyka nosa na dwór. Marzeniem osób, które z różnych powodów muszą pobyć choćby godzinkę na dworze jest przynajmniej gorąca herbata i miejscówka przy domowym grzejniku.  

W tym samym czasie kilku śmiałków wycina i wykuwa w grubej na ponad dziesięć centymetrów pokrywie lodowej jeziorka na Krajewie prostokątny przerębel.  Nad odkrytą powierzchnią wody, w której pływają jeszcze lodowe bryłki unosi się delikatna mgiełka – to woda jest znacznie cieplejsza niż mroźne powietrze.  Za chwilę zanurzy się w niej grupa morsów, którymi opiekuje się Piotr Olszewski. Wśród śmiałków jest też jedna dziewczyna.

Zanim jednak wejdą do lodowatej wody trzeba rozgrzać ciało kilkoma prostymi ćwiczeniami, rozgrzewka nie może być męcząca, ale jest konieczna. Potem Piotr przypomina elementarz morsowania.

A dalej już same przyjemne rzeczy. Trzeba rozebrać się do kąpielówek, kto chce zachowuje czapkę lub rękawiczki. Boso, po lodzie, kolejno wchodzą do sięgającej do pasa wody. Stają obok siebie – morsowanie zawsze najbezpieczniej odbywać w grupie. Kiedy ciało oswoi się z wodą, która w porównaniu z powietrzem wydaje się być ciepła, odliczają kolejno : dziesięć, dziewięć, … pięć …trzy, dwa, jeden i … zanurzają się po szyję. Oczywiście ci, którzy chcą się zanurzyć.

W wodzie dobrze pobyć nie dłużej 3-4 minuty, tak aby organizm zbytnio nie zdążył się wychłodzić.  Po wyjściu koniecznie trzeba się wysuszyć. Może do tego służyć ręcznik – lub jeśli ktoś woli wytarzanie się w śniegu, który zbierze z nas kropelki wody.  Gdy czujemy taką potrzebę, po ubraniu się  można znów wykonać kilka ćwiczeń dla rozgrzewki lub napić się gorącej herbaty.

Morsy zapraszają nad jeziorko Krajewo w każdą sobotę o godzinie 9-tej. Ci doświadczeni mówią, że im większa różnica temperatur powietrza i wody, tym przyjemniejsza kąpiel. I co wy na to? Są chętni?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

11
KOMENTARZE

avatar
1500
Mława123
Gość
Mława123

Brawo Opoka! Pelen podziw i szacun w Wasza strone! Wiecej dziewczyn 😉

Paweł G.
Gość
Paweł G.

Ja również składam najserdeczniejsze gratulacje dla Pana Piotra Olszewskiego mojego nauczyciela i trenera i również całej grupy Opoka za determinację, wspaniały przykład i niepowtarzalny charakter prowadzonych zajeć

Danuta
Gość
Danuta

Sporo ironi na Ich temat krążyło, dziś obserwując dziłalność grupy opoka i ich determinację jestem pełna podziwu, że istnieją ludzie, którzy będąc morsami potrafią innych zapalać swoją pasją, brawo panie Piotrze, brawo cała grupa Opoka

mieszkanka
Gość
mieszkanka

Tyle lat morsowania i jeszcze im się nie znudziło, gratulacje

dziadek mróz
Gość
dziadek mróz

niech moc będzie z wami! gratulacje!

Magnus
Gość
Magnus

Doskonale te kapiele dzialaja na uklad odpornosciowy.
Mialem przyjemnosc w ubieglym roku brac udzial w Morsowaniu. Swietna atmosfera, profesjonalne wskazowki ze strony Pana Piotra, co do kapieli. Do tego mnostwo zadowolonych ludzi. Bardzo fajnie, ze Pan Piotr organizuje takie spotkania, ktore dostarczaja potezna dawke energii i zdrowia.

chauchau
Gość
chauchau

Zazdroszczę determinacji 🙂 Sama leżę z grypą w łóżku 🙁

aldi
Gość
aldi

BRAWO MORSY!!! 😀

Jarząbek
Gość
Jarząbek

a foczce nie bijesz brawa? – seksizm? 😀

aldi
Gość
aldi

A gdzie tam seksizm 😉 dla mnie MORS to MORS bez względu na płeć, więc BRAWO zarówno dla PANI MORS i PANÓW MORSÓW 🙂 Szacun!

Piotr Olszewski
Gość
Piotr Olszewski

Dziękuję Szanownej Redakcji Codziennikmlawski za artkuł i fotorelację zawsze profesjonalną. Serdecznie pozdrawiam w imieniu własnym i uczestników morsowania