Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Boże Narodzenie. Szopki w mławskich kościołach


Wszyscy od najmniejszych poczynając a kończąc na tych już wiekowych, odkąd sięgamy pamięcią to zawsze Świętom Bożego Narodzenia towarzyszyła ubierana w każdym kościele szopka. Tradycja ich budowania ma swój początek w betlejemskim żłóbku, miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Prekursorem ożywienia szopki był św. Franciszek z Asyżu, który to w 1223 roku, po raz pierwszy w historii Kościoła zainscenizował ją wraz z braćmi mniejszymi podczas nocnego nabożeństwa. Wraz z franciszkanami zwyczaj budowania szopek szybko upowszechnił się w całej Europie.


Również w mławskich kościołach w tym roku taka tradycja jest pielęgnowana. Szopki w parafii św. Stanisława BM i parafii św. Rodziny nawiązują konstrukcją do często występującej w polskiej tradycji drewnianej stajenki, w parafii MB. Królowej Polski szopka jest skalną grotą a w parafii św. Jana Kantego motywem przewodnim jest Gwiazda Betlejemska.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Parafianka
Parafianka
4 lata temu

Gdyby to był konkurs to parafia Matki Bożej wygrywa – piękna dekoracja ołtarza, pomysłowa szopka. Gratulacje dla duszpasterzy z tej parafii.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x