Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Boże Narodzenie. Szopki w mławskich kościołach


Wszyscy od najmniejszych poczynając a kończąc na tych już wiekowych, odkąd sięgamy pamięcią to zawsze Świętom Bożego Narodzenia towarzyszyła ubierana w każdym kościele szopka. Tradycja ich budowania ma swój początek w betlejemskim żłóbku, miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Prekursorem ożywienia szopki był św. Franciszek z Asyżu, który to w 1223 roku, po raz pierwszy w historii Kościoła zainscenizował ją wraz z braćmi mniejszymi podczas nocnego nabożeństwa. Wraz z franciszkanami zwyczaj budowania szopek szybko upowszechnił się w całej Europie.

KSP Mława nabór

Również w mławskich kościołach w tym roku taka tradycja jest pielęgnowana. Szopki w parafii św. Stanisława BM i parafii św. Rodziny nawiązują konstrukcją do często występującej w polskiej tradycji drewnianej stajenki, w parafii MB. Królowej Polski szopka jest skalną grotą a w parafii św. Jana Kantego motywem przewodnim jest Gwiazda Betlejemska.

red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Boże Narodzenie. Szopki w mławskich kościołach"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Parafianka
Gość

Gdyby to był konkurs to parafia Matki Bożej wygrywa – piękna dekoracja ołtarza, pomysłowa szopka. Gratulacje dla duszpasterzy z tej parafii.

wpDiscuz