Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ludzie latają na Księżyc a w Mławie nie ma łaźni


Grupa Zalewski Patrol w niecodzienny sposób ponownie chciała zwrócić uwagę na brak łaźni dla osób bezdomnych w Mławie. 9 grudnia zaprosiła na konferencję władze miasta, radnych, dyrektor Sanepid i dziennikarzy do starego pomieszczenia magazynowego na ulicy Dzierzgowskiej.


Chodziło o to, aby o problemach bezdomnych porozmawiać w warunkach zbliżonych do tych, w jakich ci ludzie przebywają na co dzień. Z zaproszonych gości pojawili się dziennikarze i tylko jeden radny – Henryk Kacprzak.

O problemach osób bezdomnych, specyfice ich życia na ulicy oraz ich potrzebach opowiadał Mariusz Zalewski. Według danych Grupy Zalewski Patrol, dziś w Mławie żyje na ulicy 9 osób bezdomnych, które nie chcą jechać do ośrodka. Odniósł się też do wypowiedzi dyrektor MOPS w Mławie, która na sesji rady miasta zajęła stanowisko, że łaźnia w Mławie jest niepotrzebna.

– Trzy miesiące temu radni mogli wysłuchać wypowiedzi, że uruchomienie łaźni jest stwarzaniem warunków do tego, że przybędą kolejne osoby bezdomne na ulicy. A przecież to forma pomocy ludziom bezdomnym. Zapobiegamy różnym chorobom. Pamiętajmy, że ci ludzie chodzą do marketów, korzystają z miejskiej komunikacji. Co będzie gdy nie będą dbali o higienę choćby częściowo, a to obowiązek i pomoc dla nich. Pod apelem o przywrócenie łaźni podpisało się 490 mieszkańców Mławy, to ich apel i głos osób bezdomnych nie został uwzględniony. Są ludzie, którzy postanowili żyć na ulicy,  żyją na ulicy i muszą przetrwać – mówił Mariusz Zalewski.

Grupa Zalewski Patrol już wystąpiła w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Apelować również będzie do Biskupa Płockiego. Z apelem o przywrócenie łaźni w Mławie zwraca się również ponownie do władz miasta.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Obywatel
Obywatel
4 lata temu

Bardzo dobry pomysł z listem do biskupa. Zobaczymy jak organizacje charytatywne kościoła potrafią pomóc, mają pieniądze i sporo wolnych pomieszczeń. No chyba, że umieją tylko pomagać za państwowe i samorządowe dotacje.

dark
dark
4 lata temu

jedno jest pewne burmistrz musi odejść nie interesują go sprawy zwykłych ludzi

Marian
Marian
4 lata temu

Każda z tych 9 osób bezdomnych może znaleźć schronienie w „Markocie”, ale to ich nie interesuje. Warunkiem przyjęcia i pobytu w ośrodku jest zrezygnowanie ze spożywania alkoholu. I to jest podstawowa przyczyna bezdomności tych osób. Nie potrafią przestać pić.

oSa
oSa
4 lata temu
Reply to  Marian

Pewnie masz rację, ale czy to że piją to mamy się na nich wypiąć? Wielu pije tyle co oni a nawet więcej i to są na stanowiskach że ho ho! Na tych jednak się nie wybrzydzamy bo mają władzę i kasę i jeszcze nie wylądowali na ulicy? A byłeś może kiedyś w Markocie? Zresztą, to żeby się umyli to jest w naszym interesie – czytaj tych, którzy umyć się mają gdzie

Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu
Reply to  Marian

Przecież alkoholizm to choroba, czyż nie?
Choroby trzeba leczyć, a chorym pomagać!!!

mrumru
mrumru
4 lata temu

Jeszcze jeden „dobry” argument w sprawie, który kiedyś na padł… (nagranie z sesji na jednym z naszych lokalnych portali) Mianowicie, trzeba pamiętać, że realizowane są zadania z zakresu ustawy 500+ 😉 I nie chodzi o miejsce dla pracowników, no ale gdzieś trzeba trzymać dokumenty…

Frot
Frot
4 lata temu

Po co zajmować się bezdomnymi? Jest ich kilkunastu, nie ma z nich pożytku przy wyborach, bo przecież nie pójdą głosować. Taka łaźnia dla pracowników opieki to kłopot, bo trzeba się nimi zająć. Słowem same problemy a korzyści żadnej. Tyle tylko że to też ludzie nad którymi trzeba się dobrze napracować żeby im pomóc. szkoda że nie chcą chodzić do ratusza i zaczekać w sekretariacie na rozmowe z burmistrzem

Obserwator
Obserwator
4 lata temu

Kacprzak, szacunek za Twoja obecnosc. Teraz ja sie pytam, gdzie podziala sie reszta radnych ? Moze nie przyszli do pomieszczenia magazynowego, bo nie bylo diety w wysokosci 2 tysiecy za posiedzenie.
Moze wladze nie raczyly sie wstawic, bo oni tylko pracuja w godzinach otwarcia UM.
Moze burmistrz przybyc nie mogl, bo byl zajety formula PPP ?

Z daleka
Z daleka
4 lata temu

Przeciez burmistrz wsluchuje sie w glosy mieszkancow.
? Nie, on wsluchuje sie w glosy swoich biznesmenow-protektorow i najwazniejszy glos Imperatora z Gory Smieci nieoppdal Mlawy.

Meitor
Meitor
4 lata temu

Burmistrz jest tylko jeden. Cierpliwosc mieszkancow powoli sie wyczerpuje.
Niech sie Pan Kowalewski obudzi zanim bedzie za pozno.

Magnus
Magnus
4 lata temu

Ten artykul zatytulowalbym tak: Burmistrz lata do Chin, a w Mlawie nie ma nic za darmo.
Za malo bylo jupiterow by zacny burmistrz mogl w tym chlodzie ogrzac sie od nich.
Coz burmistrz lubi jakies tam gale.

Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu

Trudne i brudne problemy to dla osób charytatywnie działających, dla ludzi o wielkim sercu.
Dla burmistrza to tylko sprawy, które można załatwiać w białych rękawiczkach nie brudząc ich jak wszelkiego rodzaju PPP, gale z biznesmenami, imprezy rozrywkowe itp. oraz rozdawanie ukłonów i całowanie w mankiet staruszek

Radny Bezradny
Radny Bezradny
4 lata temu

Panie Burmistrzu była szansa na jedno zdjęcie!!! Teraz ma je Pan Radny Kasprzak. Pewnie pojawienie się na takim spotkaniu wpłynęło by na Pana wizerunek? Nie wysłał Pan nawet jednego przedstawiciela UM? Ale do Kościoła Pan chodzi? Szacunek dla Pana Radnego. Pozostałym Radnym i Władzom Mlawy życzę pogodnych Świąt:)

biegly
biegly
4 lata temu

Ważniejsza bombka i mikołaj, czasem jakaś gala dla podbudowania ego i pozbycia się kompleksów

Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu
Reply to  biegly

Narcyz nie ma kompleksów, chyba że… kompleks wyższości

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x