Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jak wygląda zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego?


slider-ogrodowczykPrzywrócenie zaniedbanemu parkowi przy dawnej komorze celnej jego dawnej funkcji rekreacyjnej,  do tego  kino plenerowe, estrada, siłownia i plac zabaw – taki projekt uzyskał najwięcej głosów  spośród siedmiu, a właściwie sześciu – gdyż jeden został wycofany – projektów złożonych do Budżetu Obywatelskiego. Można nawet powiedzieć, że był to jedyny projekt, którego pomysłodawcą był „zwykły”, nie pełniący żadnej funkcji mieszkaniec naszego miasta. Nie radny, urzędnik czy dyrektor miejskiej placówki, ani nawet przewodniczący zarządu osiedla.


Pomysłodawcą i autorem projektu jest Marcin Ogrodowczyk, absolwent Technikum Architektury Krajobrazu, obecnie student Architektury Krajobrazu i mieszkaniec Wólki. Projekt ten mocno wsparły Zarządy Osiedla nr 8 i 9 na Wólce, wycofując nawet złożony przez przewodniczącego Zarządu Osiedla nr 9 inny projekt dotyczący Wólki.

Istotą projektu jest uporządkowanie istniejącego zaniedbanego i zdewastowanego fragmentu tereny należącego do miasta, który dawniej był atrakcyjnie urządzony i zagospodarowany. Oczywiście park będzie wyposażony we współczesne elementy rekreacyjne, takie jak wspomniane wyżej: plac zabaw, siłownię czy estradę z funkcją kina plenerowego. Ten projekt świetnie wpisywałby się w program rewitalizacji, ale przypomnijmy „Zatorze” nie zostało włączone do tzw. obszarów zdegradowanych.

Wizja rewitalizacji skweru parkowego przy ulicy Dworcowej – „Komora”.

komora-3

Skwer znajduje się tuż obok niższej z kamienic dawnej Komory Celnej na działce o powierzchni ok. 3300 m2.

Teren jest silnie zdegradowany, przez dziesięciolecia nie prowadzono tu żadnych prac, które umożliwiłyby korzystanie przez okolicznych mieszkańców czy podróżnych kolei z tego wartościowego niegdyś fragmentu mławskiej zieleni,  teren w początkowym okresie należał do otoczenia budynków Komory Celnej. Był pierwotnie bardzo atrakcyjnie urządzony, oprócz drzew i krzewów były tu alejki spacerowe i ławki. Działało też tutaj pierwsze w Mławie kino. Część starszych mieszkańców pamięta jeszcze zabawy taneczne organizowane w tym miejscu na specjalnie przygotowanej estradzie. Tyle zostało w pamięci Wólczan.

Obecnie teren porośnięty jest samosiewami i odrostami drzew i krzewów z pierwotnych nasadzeń, jest zachwaszczony, zaśmiecony i zapomniany. Może być jednak znów ładnym i atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mławian i gości.

Proponowane zagospodarowanie tej części dawnego założenia o charakterze parkowym ma na celu przywrócenie atrakcyjności tego miejsca dla mieszkańców Mławy.

Można to osiągnąć poprzez:

– gruntowne uporządkowanie terenu ze zbędnej roślinności i śmieci

– wprowadzenie wokół skweru nowych alejek gruntowych podobnych jak w Parku Miejskim

– w otwartych i nasłonecznionych przestrzeniach byłyby trawniki, a pod koronami drzew odpowiednie krzewy i byliny zadarniające, które wymagałyby minimum pielęgnacji

– przy alejkach proste ławki na betonowych podstawach i niewysokie lampy parkowe w technologii LED

– między alejkami bliżej wejścia od ulicy Dworcowej zestaw urządzeń siłowni plenerowej dla dorosłych

– w głębi terenu w części bardziej nasłonecznionej duży plac  zabaw dla młodszych dzieci  i urządzenia sprawnościowe w formie mini parku linowego dla nieco starszych pociech

– w części południowej byłaby półkolista scena czy też estrada. Można ją wykonać na poziomie gruntu w formie placu z kostki brukowej lub wylewki z gładkiego betonu, albo jako nieco podniesioną estradę wykonaną z betonu lub desek kompozytowych.

– scenę czy estradę można dodatkowo uzupełnić o funkcję kina plenerowego. Wystarczy na rogach sceny zamontować dwa maszty lub latarnie z mocowaniem do płóciennego ekranu

– wokół sceny proponuję ustawienie stałych ławek takich jak przy alejkach, ale w formie półkola

Pomysłodawca zadeklarował nawet, że mieszkańcy gotowi są część prac wykonać w czynie społecznym. Czy na realizację wszystkich zaplanowanych zadań wystarczy kwota 300 tys. ? To okaże się już w przyszłym roku.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Joasia z Mławy
Joasia z Mławy
5 lata temu

Zaplecze MDK powinni uporządkować pracownicy tej placówki w ramach prac społecznch. A środki pieniężne mogą uzyskać ze zbiórki butelek po alkoholu.

xyz
xyz
5 lata temu

Podziękowania należą się wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w głosowaniu nad projektami w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zaangażowanie mieszkańców pokazało, że taka metoda współodpowiedzialności za miasto, to sposób na wypracowanie takiej strategii, w którą mieszkańcy będą wierzyć i z którą będą się utożsamiać. Podzielenie się swoimi pomysłami na miasto i wypowiedzenie się tak dużej ilości mieszkańców w głosowaniu pozwala przypuszczać, że władza dopasuje przyszłe inwestycje do potrzeb mieszkańców. PS. Jeżeli włodarz był za tym projektem to niech zadecyduje, aby plany rozwoju, projekty uchwał dotyczące inwestycji powstawały oddolnie. Wtedy uwierzę.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Brawo Ty, brawo ja, brawo Wólka, brawo wszyscy, którzy głosowali na ten projekt.
W jedności siła.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x