Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Tomasz Gralewicz Jerzy Rakowski kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
Grażyna Zakrzewska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Spotkanie autorskie prof. Ryszarda Juszkiewicza


juszkiewiczSpotkanie promocyjne drugiego wydania książki „Walka Niezłomnych – Wyklętych na Ziemi Mławskiej w latach 1945-1953″ było ostatnią częścią uroczystości związanych z odsłonięciem pomnika Żołnierzy Wyklętych.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Gości zebranych z tej okazji 27 września w Sali Papieskiej przywitał Leszek Arent, dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Sylwetkę, dokonania i dotychczasowe publikacje prof.Juszkiewicza przedstawił doc. dr Leszek Zygner. Przypomniał o tym, że Ryszard Juszkiewicz to autor ponad 30 książek i 600 artykułów. Okres powstania styczniowego, II wojny światowej, września 1939 r. i historia roku 1920, tak można podzielić tematykę poruszaną w wydawanych przez profesora książkach.

– Ryszard Juszkiewicz to także i historyk i świadek. Nie można oceniać warsztatu historyka, który jest również świadkiem tylko przez pryzmat reguł historycznych. Pisanie o XX wieku ma to do siebie, że jest się równocześnie i badaczem i świadkiem. Z wielką pokorą widzę w Ryszardzie Juszkiewiczu takiego świadka, który nawet w trudnych czasach nie bał się nie tylko pisać ale i składać świadectwo – mówił Zygner.

Ryszard Juszkiewicz mówiąc o swojej książce przywoływał udokumentowany relacjami zebranymi od uczestników i świadków krajobraz czasów okupacji niemieckiej, a potem sowieckiej. Stanowczo dementował propagandę, że walkę z sowietami rozpoczynali żołnierze podziemia. Mówił o metodach rozpracowywania i aresztowaniach żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych. Przypominał miejsca, gdzie w Mławie stacjonowali Rosjanie. W obecnie wydanej książce autor umieścił liczne aneksy, między innymi zawierające listy nazwisk Żołnierzy Wyklętych oraz funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa. Na koniec spotkania przy takiej okazji nie mogło zabraknąć dyskusji i pytań do prof. Ryszarda Juszkiewicza.

JK

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500