Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Spotkanie promocyjne drugiego wydania książki „Walka Niezłomnych – Wyklętych na Ziemi Mławskiej w latach 1945-1953″ było ostatnią częścią uroczystości związanych z odsłonięciem pomnika Żołnierzy Wyklętych.
Gości zebranych z tej okazji 27 września w Sali Papieskiej przywitał Leszek Arent, dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Sylwetkę, dokonania i dotychczasowe publikacje prof.Juszkiewicza przedstawił doc. dr Leszek Zygner. Przypomniał o tym, że Ryszard Juszkiewicz to autor ponad 30 książek i 600 artykułów. Okres powstania styczniowego, II wojny światowej, września 1939 r. i historia roku 1920, tak można podzielić tematykę poruszaną w wydawanych przez profesora książkach.
– Ryszard Juszkiewicz to także i historyk i świadek. Nie można oceniać warsztatu historyka, który jest również świadkiem tylko przez pryzmat reguł historycznych. Pisanie o XX wieku ma to do siebie, że jest się równocześnie i badaczem i świadkiem. Z wielką pokorą widzę w Ryszardzie Juszkiewiczu takiego świadka, który nawet w trudnych czasach nie bał się nie tylko pisać ale i składać świadectwo – mówił Zygner.
Ryszard Juszkiewicz mówiąc o swojej książce przywoływał udokumentowany relacjami zebranymi od uczestników i świadków krajobraz czasów okupacji niemieckiej, a potem sowieckiej. Stanowczo dementował propagandę, że walkę z sowietami rozpoczynali żołnierze podziemia. Mówił o metodach rozpracowywania i aresztowaniach żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych. Przypominał miejsca, gdzie w Mławie stacjonowali Rosjanie. W obecnie wydanej książce autor umieścił liczne aneksy, między innymi zawierające listy nazwisk Żołnierzy Wyklętych oraz funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa. Na koniec spotkania przy takiej okazji nie mogło zabraknąć dyskusji i pytań do prof. Ryszarda Juszkiewicza.
JK