Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Niedzborzu


sliderSzkoła Podstawowa w Niedzborzu (gm. Strzegowo) liczy sobie już 60 lat.  Ten wyjątkowo chlubny jubileusz szkoła uczciła w sposób szczególny. Była msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Niedzborzu odprawiona przez J.E biskupa Romana Marcinkowskiego, odsłonięta została tablica upamiętniająca to wydarzenie, był program artystyczny, przypomnienie historii szkoły i jej patrona, tort jubileuszowy, a wreszcie piknik na szkolnym boisku.  


Przybyłych z okazji jubileuszu gości witała dyrektor Joanna Katarzyna Zalewska. Wśród nich byli obecni:  J.E biskup Roman Marcinkowski, poseł na Sejm RP Anna Cicholska, wójt gminy Strzegowo Wiesław Zalewski, Zdzisław Szymański zastępca wójta, przewodniczący rady gminy Wojciech Rejner, radni gminy, ks. Stanisław Gajewski proboszcz parafii w Niedzborzu, ks. Józef Błaszczak proboszcz parafii Strzegowo,  ks. Jacek Gołebiowski proboszcz parafii Dąbrowa, komendant posterunku policji Mariusz Bańczyk, Wiesław Popek dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Strzegowie wraz z zastępcą Tadeuszem Karpińskim, Małgorzata Zalewska dyrektor Gminnego Przedszkola w Strzegowie, Barbara Potrzuska kierownik GOPS w Strzegowie, Iwona Szóstek kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, Sławomir Kubiński dyrektor Szkół Technicznych w Ciechanowie, Halina Stasiak dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzegowie, Ewa Maławska dyrektor GOK w Strzegowie, Grzegorz Gralewicz i  Roman Wojciechowski z OSP, koła gospodyń wiejskich,sołtysi, rodzice i absolwenci, jak również lokalni przedsiębiorcy. W sposób szczególny przywitani zostali: najstarszy żyjący absolwent szkoły Henryk Antczak z synem Zygmuntem i  byli dyrektorzy szkoły Piotr Szczepkowski, Krystyna Witkowska  Ryszard Pauba i  Wanda Czapska.

Program słowno muzyczny „ Na tradycjach przeszłości budujemy przyszłość” poprowadzili uczniowie gimnazjum, absolwenci szkoły podstawowej – Julia Jabłońska i Maciek Wróbel.

Młodzież ciekawie opowiedziała o historii szkoły, jej patronie i ludziach z nią związanych. Wspomagała się przy tym coverami znanych piosenek, do których powstały specjalnie na okoliczność jubileuszu napisane nowe teksty. Minutą ciszy uczczono tych, którzy ze szkołą byli związani a już nie żyją.

Historia szkoły sięga roku 1820, kiedy to powstaje w Niedzborzu pierwsza szkoła parafialna. Przez całe stulecie funkcjonuje  w tej formie z  niewielkimi przerwami. Po odzyskaniu niepodległości nauczanie szkolne odbywa się w domach prywatnych, a w 1932 roku ks. Henryk Lipka buduje szkołę przyparafialną. W okresie okupacji trwa tajne nauczanie. Nowy budynek szkoły powstaje w roku 1954 i zostaje oddany do użytku w roku 1955/1956. W roku 1962, na wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej oraz mieszkańców Niedzborza do kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego wpływa wniosek o nadanie szkole imienia prof. Władysława Smoleńskiego, wybitnego historyka, wychowawcy młodzieży, urodzonego w niedalekich Grabienicach Małych. W roku 1999 powstaje Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 2 w Niedzborzu. W 2003 roku gimnazjum otrzymuje imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a w 2005 r. z okazji 500 – lecia nadania praw miejskich miejscowości Niedzbórz szkoła otwiera Salę Tradycji.

Na początku uroczystości biskup Roman Marcinkowski poświęcił i wraz z panią poseł Anną Cicholską odsłonił tablicę pamiątkową na szkolnym korytarzu. Wspólnie z wójtem Wiesławem Zalewskim otworzono nową salkę zajęć specjalistycznych.

Nie zabrakło z tej okazji podziękowań ze strony szkoły i uczniów dla wójta, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Kwiaty i podziękowania otrzymali również poprzedni dyrektorzy tej placówki obecni na uroczystości.

Poseł Anna Cicholska składając gratulacje z okazji tak podniosłego jubileuszu zaprosiła uczniów do wizyty w Sejmie RP.

Wójt Wiesław Zalewski składając wyrazu szacunku, uznania i podziękowania, przypomniał słowa Czesława Miłosza  „Bo rzeka kształt zmienia od tego, po jakich toczy się kamieniach”.

Na zakończenie uroczystości oficjalnych pojawił się ogromny, jubileuszowy tort. Potem na szkolnym boisku rozpoczął się piknik z wieloma atrakcjami.

JK

« 1 z 6 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x