Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Czy twoje dane osobowe są bezpieczne?


wyciek peselW końcu sierpnia ogólnopolskie media obiegła wiadomość że pobrane zostały ogromne, sięgające 1,4 mln ilości danych osobowych Polaków przez pięć kancelarii komorniczych w kraju. Urzędnicy Ministerstwa Cyfryzacji wykryli, że choć dane pobierane były przez uprawnione do tego kancelarie, ich ilość była niepokojąco duża, a dane wysyłane były w nocy. Dotychczas prokuratura nie wyjaśniła, czy wszystko odbywało się zgodnie z procedurą i co stało się z już pobranymi danymi.

KSP Mława nabór

Jakie skutki niesie przekazanie danych osobowych w nieuprawnione ręce przekonali się wielokrotnie ci, którzy ze zdumieniem dowiedzieli się, że zaciągnęli kredyt, lub nie spłacają rat za „zakupiony” sprzęt czy inne dobra.

Co się właściwie stało?

Anomalie wykryto w związku z pobieraniem danych z bazy PESEL przez uprawnione do tego kancelarie komornicze. Podejrzenia specjalistów wzbudziła nie tylko znaczna liczba tych zapytań, ale również fakt, że były one wysyłane w nocy.

Po analizie aktywności kancelarii okazało się, że pięć z nich pobiera znaczne liczby danych. Mowa jest o danych ok. 1,4 mln obywateli.

O sprawie zostały poinformowane organy ścigania. Na tej podstawie prokuratura wspólnie z ABW podjęła czynności w kilku kancelariach komorniczych. Chodzi o to, by wyjaśnić, co było powodem tak dużej liczby zapytań.

– Nie należy mówić o „wycieku” danych. Na tym etapie śledztwa prokuratura nie stwierdziła wycieku danych do osób nieuprawnionych.
Nie mamy też do czynienia z tzw. włamaniem hakerskim, czyli z pokonaniem mechanizmów bezpieczeństwa. System jest monitorowany na bieżąco. Ministerstwo Cyfryzacji i podległy mu Centralny Ośrodek Informatyki robią to w ramach normalnych procedur.
Wiadomo dokładnie skąd pochodziły zapytania i kogo konkretnie dotyczyły – uspokaja ministerstwo.

Każdy obywatel może bezpłatnie sprawdzić jakie dane na jego temat znajdują się w bazie PESEL oraz czy zwracały się o nie konkretne instytucje.

Taką informację możesz uzyskać zwracając się do Ministerstwa Cyfryzacji:

– Złożyć elektronicznie wypełniony i podpisany Profilem Zaufanym wniosek.

– Przesłać wypełniony i podpisany wniosek na adres: Ministerstwo Cyfryzacji, Departament Ewidencji Państwowych, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa, z dopiskiem SRP

Jeśli informacje uzyskane z bazy PESEL potwierdzą, że o Twoje dane wnioskował komornik, który nie prowadził wobec Ciebie żadnego postępowania, wówczas możesz zgłosić ten fakt do prokuratury, z prośbą o nadanie statusu pokrzywdzonego w toczącym się śledztwie.

Ministerstwo uruchomiło czynny w godzinach  8-16. specjalny telefon 22 245 59 05, pod którym można uzyskać bliższe informacje.

 

oprac. JK

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz