Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Budżet obywatelski, ale o co chodzi?


budzet_obywatelskiOd ubiegłego roku w Mławie samorząd wprowadził instytucję tzw. „Budżetu Obywatelskiego”. W tym roku po raz drugi mieszkańcy Mławy mają możliwość zrealizowania wybranej przez siebie inwestycji w ramach tego właśnie narzędzia.


Budżety obywatelskie, nazywane również partycypacyjnymi na świecie mają już dość długą historię. Po raz pierwszy taki właśnie sposób wpływu na wydatkowanie środków wspólnych przyjęto w brazylijskim mieście Porto Alegre w 1989 r.

W Polsce budżet obywatelski po raz pierwszy wprowadzono w 2011 w Sopocie. W kolejnych latach takie rozwiązania przyjęły następne duże miasta, dziś jest to rozwiązanie bardzo powszechne, stosują je również małe gminy. Zauważmy jednak, że samorządy nie są zobligowane żadnym przepisem do stosowania takiej metody, a co za tym idzie, każdy samorząd realizuje ideę budżetu obywatelskiego po swojemu, sam ustala reguły na jakich mieszkańcy mogą uczestniczyć w podejmowaniu takich decyzji.

W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Mławie zwyciężył projekt budowy placu zabaw na terenie MOSiR. Projekt został wybrany w drodze głosowania, uzyskał 407 głosów na ogólną liczbę 1281 głosów ważnych ( w ogólnej liczbie za nieważne uznano 150 głosów).  Udział w głosowaniu wzięło więc niecałe 6% osób(licząc tu również  głosy nieważne), które miały przyznane prawo do głosowania. Zwycięski projekt uzyskał 1,7 % głosów.

W tym roku miasto zmodyfikowało nieco zasady. Najistotniejszą zmianą jest dopuszczenie do udziału w składaniu projektów oraz głosowaniu młodzież od lat 16. Nie zmieniona jednak zostaje kwota, przeznaczona na inwestycję. Czy zmiany zaskutkują większym zainteresowaniem tą formą wydatkowania publicznych pieniędzy? Okaże się już w październiku.

W tym miejscu warto spojrzeć jakie warunki i zasady stosują sąsiedzi wprowadzając budżet obywatelski.Warto tu spojrzeć na przykład Ciechanowa. Tam samorząd zastosował ciekawe rozwiązanie, mające zachęcać do angażowania większej liczby mieszkańców w projekty partycypacyjne. Mianowicie powiązał wysokość środków przeznaczonych na projekt z frekwencją w głosowaniu nad projektami ( w Mławie jest to nadal kwota „sztywna” i wynosi 300 tys. zł). I tak np.

 W przypadku frekwencji do 10% przeznacza  0,5% wykonanych dochodów z poprzedniego roku budżetowego, powyżej 40% ogólnej frekwencji – 3% wykonanych dochodów z poprzedniego roku budżetowego. W 2016 Ciechanów przeznaczył kwotę 1,6 mln zł, co stanowiło 1% wykonanych dochodów z roku 2015. Projekty podzielone są na ogólnomiejskie i osiedlowo, a w tym roku wyłączone są pomysły związane z budową nowych placów zabaw i siłowni zewnętrznych. Czy te rozwiązania zachęcą tamtejszych mieszkańców do większej aktywności, również czas pokaże.

Przypomnijmy na koniec raz jeszcze terminy obowiązujące w mławskiej procedurze.

–  5 września – ostateczny termin składania wniosków

– 23 września na stronie www.mlawa.pl zostanie ogłoszona ostateczna lista propozycji projektów zakwalifikowanych do Mławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017.

– 26 września – otwarte spotkanie z wnioskodawcami i przedstawienie projektów

– 26 września- 7 października głosowanie!.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x