Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Na pielgrzymów ŚDM czekają również atrakcje turystyczne


promo_2Na tych, którzy zdecydują się przyjechać na Mazowsze, czekają liczne atrakcje. W ich lokalizowaniu niewątpliwie pomoże przygotowana specjalnie na ŚDM – aplikacja mobilna.


Na przyjęcie pielgrzymów szykuje się nie tylko kolej, ale całe Mazowsze. Z myślą o pielgrzymach biorących udział w Światowych Dniach Młodzieży, którzy przyjadą na Mazowsze, została stworzona aplikacja mobilna. Można ją pobrać bezpłatnie przy pomocy kodu QR z bidonu oraz przewodników, które otrzymają zarejestrowani uczestnicy Dni w Diecezjach, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store oraz http://cms.playmazovia.mazovia.pl/GetApp.

Aplikacja mobilna „ŚDM Mazowsze” pozwoli pielgrzymom zaplanować zarówno zwiedzanie Mazowsza, jak i zaplanować aktywny wypoczynek. Aplikacja to nie tylko lista najciekawszych atrakcji turystycznych Mazowsza (z dokładnym opisem i lokalizacją na mapie), ale też wykaz wydarzeń, które odbywają się w tym czasie w naszym regionie czy szereg praktycznych informacji dotyczących np. możliwości bezpłatnego podróżowania na terenie województwa. Świetną pamiątką dla pielgrzymów będzie również tzw. fotopamiątka. Korzystając z aplikacji, można zrobić zdjęcie z tematyczną grafiką w tle i np. udostępnić ją znajomym za pomocą mediów społecznościowych.

Dzięki aplikacji pielgrzymi będą też mogli poznać i skorzystać z oferty instytucji kultury, podległych samorządowi województwa mazowieckiego. Wiele z nich oferuje coś więcej niż tylko darmowe zwiedzanie. Goszczący na Mazowszu uczestnicy ŚDM będą mogli dzięki odpowiednim identyfikatorom bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe we wszystkich instytucjach kultury podległych samorządowi województwa, a także brać udział w wydarzeniach i spotkaniach zorganizowanych z myślą o nich. Poniżej kilka propozycji z regionu.

21 lipca, w godzinach 10.00-19.00 Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na Dzień Kultury Ludowej Regionu. W 10 chałupach chłopskich z końca XIX i początku XX w. prezentowana będzie wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Podczas zwiedzania w wybranych zagrodach wiejskich będzie można zobaczyć pokazy wiejskich zajęć gospodarskich oraz ludowego rzemiosła i rękodzieła – m.in. tkactwa, plecionkarstwa, kowalstwa, kręcenia powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego czy papieroplastyki obrzędowej. Spróbują także świeżo odwirowanego miodu z wiejskim chlebem i masłem ubitym w kierzance. Na polanie przy ognisku zaplanowano koncerty zespołów folklorystycznych, wspólną naukę tańców i przyśpiewek oraz regionalne konkursy i zabawy. Wystąpią Zespół Pieśni i Tańca POLSKI ŁAN, Zespół Tańca Ludowego Politechniki Warszawskiej MASOVIA oraz Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA Sierpc.

W niedzielę 24 lipca w Wykrocie koło Myszyńca odbędzie się m.in. Światowy Zlot Młodzieży Kurpiowskiej (współorganizatorami są Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie). Spotka się tam ok. 1 tys. młodych ludzi m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Meksyku, Włoch i innych krajów oraz ludność Kurpiowszczyzny i Mazowsza. Mottem spotkania jest przesłanie „Rodzina – fundamentem Kościoła i narodu”. Wizualnym przekazem tej idei ma być uczestnictwo młodzieży i wielopokoleniowych rodzin w strojach kurpiowskich biorących udział w procesji, liturgii i oprawie artystycznej uroczystości. Patronat nad spotkaniem objął kardynał Gerhard Muller z Watykanu. Na pielgrzymów będą czekać warsztaty wykonywania wycinanek z udziałem twórców ludowych, koncerty pieśni kurpiowskich, a także wystawa „Kurpie Poland”.

Miłośników muzyki poważnej zaprasza Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Pielgrzymi będą mogli wziąć udział m.in. w koncercie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki”, wysłuchać recitalu „Beatboxowy Chopin”, a także sprawdzić się na warsztatach muzycznych „Chopin, beatbox i interakcje muzyczne”. Wszystko to w piątek – 22 lipca. Natomiast w niedzielę (24 lipca) w Sannikach wystąpią gwiazdy warszawskich teatrów muzycznych z koncertem „Z Chopinem w musicalowych rytmach”.

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza pielgrzymów hasłem „Posmakuj Polski”. Już w najbliższą sobotę (23 lipca) goście będą mogli spróbować potraw kuchni polskiej przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z subregionu radomskiego. Oberka nauczą tańczyć Zespoły Pieśni i Tańca Guzowianki oraz Wolanianki. Akompaniować będą lokalne kapele. Na terenie muzeum w tym dniu zorganizowane będą cztery sceny, na których zaprezentują się zespoły folklorystyczne oraz zespoły pieśni i tańca w strojach ludowych. Ponadto pielgrzymi otrzymają mapki w języku angielskim i foldery w pięciu wersjach językowych. Według szacunków organizatorów w wydarzeniu weźmie udział ok. 10 tysięcy osób.

Warszawa – miejska strefa kultury

Od 20 do 24 lipca na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury. Spotkania z ciekawymi gośćmi, kino plenerowe, animacje i strefa rekreacji w tych dniach będą czekać nie tylko na uczestników Światowych Dni Młodzieży, ale też mieszkańców Warszawy i Mazowsza oraz turystów.

Podczas tego wydarzenia swoją prezentację będzie mieć również samorząd Mazowsza. Na stoisku nie zabraknie przewodnika stworzonego specjalnie z okazji Światowych Dni Młodzieży: „Mazowsze. Przeżyj i poczuj. Szlak papieski i Drogi Jakubowe na Mazowszu” i to w ośmiu wersjach językowych. Na stoisku będzie można znaleźć także inne turystyczne publikacje o regionie w kilku językach oraz gadżety, a wśród nich bidon turystyczny.

Codziennie w dwóch 2-godzinnych blokach (13-15 i 16-18, w niedzielę 12-14) w strefie Mazowsza zaplanowane są specjalne atrakcje – będzie można spotkać np. rycerzy z zamku w Liwie (20.07). Na odwiedzających stoisko będą czekać również artyści ze szkoły cyrkowej w Julinku (23-24.07). Dla miłośników malowania – warsztaty malowania toreb. Każdy, kto weźmie w nich udział, będzie mógł taką własnoręcznie ozdobioną torbę zabrać ze sobą na pamiątkę (zajęcia odbędą się 21-22.07).

Organizatorem Miejskiej Strefy Kultury jest Centrum Myśli Jana Pawła II

źródło: „Koleje Mazowieckie – KM” /Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
8 lata temu

Pozostaje zadać podstawowe otwarte pytanie:dlaczego aplikacja mobilna Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej nie zawiera informacji o imprezach z naszego terenu takich jak np. Summer City Festival czy planowana w 77 rocznicę w dniach 26-27 sierpnia br. IX rekonstrukcja Bitwy pod Mławą i obchody Święta Wojsk Lądowych? Nawet promocja innych wydarzeń takich jak Taneczne Smaki Mazowsza wymaga chyba szerszej reklamy na zewnątrz niż tylko portalowe i prasowe lokalne anonse skierowane do naszych mieszkańców,którzy i tak wiedzą co w trawie piszczy.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
8 lata temu

A dla tych co lubią spokój,ciszę i obcowanie z naturą polecam dodatkowe wyjazdy w to urokliwe miejsce na kontemplacyjne lub rodzinne spacery po 5 hektarowym parku otaczającym zabytkowy kościół.Naprawdę warto odwiedzając przy okazji położone w promieniu 5 km. inne zabytkowe i ciekawe obiekty/nie tylko sakralne/ w Czarnocinie, Dąbrowie,Niedzborzu,Żurominku,Dalni,Ignacewie, czy nawet aż w Strzegowie.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
8 lata temu

A może kultywując stare tradycje należałoby pozostawić samochody w domu i udać się na odpust tak jad dawniej zaprzęgami konnymi,na koniach lub pielgrzymką pieszą,rowerową?
Następny tradycyjny coroczny odpust odbędzie się już 14 września w święto Podwyższenia Krzyża.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
8 lata temu

Jako turyści lub pątnicy będziemy mieli okazję udać się do sanktuarium w Drogiszce już w dniu 6 sierpnia na odpust w Święto Przemienienia Pańskiego by „zrzucić ciężar grzechów, oczyścić i przejrzeć na oczy” po ich przemyciu wodą z cudownego źródełka, nie zapominając go przedtem trzykrotnie okrążyć co z pewnością w obecnych czasach niektórym osobom może się bardzo przydać.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
8 lata temu

Ciekawą historię posiada także sama Drogiszka z niewiadomych powodów złupiona i ograbiona z nieznanych przyczyn ok.1413r. przez mieszczan z Niborka. O majętności i zamożności właściciela Drogiszki Stanisława może świadczyć pożyczanie sum pieniężnych rycerzom i stawanie przed sądem biskupim w 1482r. z oskarżenia poślubienia matki chrzestnej co uznano za naruszenie obowiązującego wówczas prawa.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
8 lata temu

W związku z licznymi pielgrzymkami kasztelan sierpski Mikołaj Narzymski pobudował około roku 1635,1644 lub 1688 drewniany kościół,który po przebudowach i remontach przetrwał do naszych czasów kryty gontem z dużym podcieniem.Wśród zabytków należy wymienić obraz Przemienienie Pańskie z XVIIw.,będący kopią obrazu Rafaela,tabernakulum i krzyż z 1889r. w pobliżu kościoła wraz z Drogą Krzyżową poświęconą w latach trzydziestych przez bł. abp. A.Juliana Nowowiejskiego zamęczonego w obozie koncentracyjnym Soldau i spoczywającego prawdopodobnie w lesie białuckim.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
8 lata temu

Pierwsza pozycja na liście atrakcji turystycznych w smartfonie to kościół z ok.1644r. pod wezwaniem Świętego Krzyża w Drogiszce a właściwie usytuowany w odległości ok.2km za nią w otoczeniu starodrzewia dębów,sosen i lip na średniowiecznym szlaku drogowym łączącym dawną stolicę ziemi zawkrzeńskiej Szreńsk z Ciechanowem.W myśl przekazań to w tym miejscu już w 1598r. w dębowym lesie koło źródełka został postawiony krzyż na pamiątkę ukazania się św.Franciszka z Asyżu przechodzącemu młynarzowi.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
8 lata temu

Chyba zbyt mało zdajemy sobie sprawę z tego,że te atrakcje mamy tak blisko na naszym terenie,wprost na wyciągnięcie ręki i chyba powinniśmy sami zacząć je stopniowo odkrywać w myśl hasła MROT-u: Zaplanuj niezapomnianą podroż po …. powiecie mławskim,czyli…….. ziemi zawkrzeńskiej poruszając się wzdłuż osi wyznaczonej DK Nr.7 i zataczając pętle wokół tej trasy wyznaczonymi zjazdami i wjazdami zgodnie z sugestią smartfona.Wystarczy w Dalni skręcić na Drogiszkę,by znaleźć się na szlaku drewnianej architektury sakralnej tzw. pętli ciechanowskiej.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x