Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Przewodnik subiektywny” po powiecie mławskim


przewodnikW ramach serii, które dokumentują  tradycje historyczno – kulturowe powiatów regionu, Mazowiecki Instytut Kultury wydał  książkę „Tradycja Mazowsza. Powiat mławski. Przewodnik subiektywny” – autorstwa Leszka Zygnera.

W książce znalazł się rys historyczny, informacje etnograficzne, opisy wybranych miejscowości, wiadomości o twórcach ludowych i obyczajach.  Przeczytamy m.in. o kurhanach w Dzierzgówku, cmentarzach św. Wawrzyńca i żydowskich w Mławie. Czytając książkę poznamy historię Mławskiej Kolei Dojazdowej. Publikacja zawiera informacje o Mauzoleum Września w Uniszkach Zawadzkich i niemieckim poligonie wojskowym w Nosarzewie Borowym, fortyfikacjach obronnych z września 1939 r.  Autor podjął zagadnienie związane z nazewnictwem i pochodzeniem nazwy Mława i rzeki Mławka. W przewodniku zamieszczonych zostało 21 minibiografii ludzi urodzonych i związanych z Zawkrzem.

Publikacja przedstawia krótkie opisy 26 miejscowości (w tym Mławy i miejscowości gminnych). Jak na poradnik przystało, czytelnicy  znajdą   praktyczne informacje takie jak baza noclegowa, stałe imprezy, propozycje wędrówek pieszych czy rowerowych a nawet przepisy kulinarne. Całość ubarwiają liczne ilustracje i bardzo dobre fotografie autorstwa Grzegorza Żaka.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

4
KOMENTARZE

avatar
1500
Krzysztof Bruździak
Gość
Krzysztof Bruździak

Odpowiadając na pytanie – u mnie Pani Aleksandro i to bez zdobywania. Pozostaje tylko kwestia kontaktu,może przez fejsa?

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Gdzie można zdobyć taki przewodnik???

kot
Gość
kot

Powiat mławski nie posiada jakiejś strasznej ilości zabytków, ale to co jest także może być dosyć ciekawe, tylko należałoby to oznaczyć , opracować. Na pewno takie przewodnik pomoże, mam nadzieję, że znajdę go w księgarni. Na pewno linia obrony jest atrakcją, ruiny w Krzywonosi. Przewodnik , patrząc na Autora, na pewno będzie ciekawy i konkretny. Brawa dla Pana Zygnera.

nostradamo
Gość
nostradamo

Szkoda tylko, że część dróżek betonowych i innych pozostałości z II wojny światowej w Krzywonosi zarosła chaszczami.