Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Przewodnik subiektywny” po powiecie mławskim


przewodnikW ramach serii, które dokumentują  tradycje historyczno – kulturowe powiatów regionu, Mazowiecki Instytut Kultury wydał  książkę „Tradycja Mazowsza. Powiat mławski. Przewodnik subiektywny” – autorstwa Leszka Zygnera.


W książce znalazł się rys historyczny, informacje etnograficzne, opisy wybranych miejscowości, wiadomości o twórcach ludowych i obyczajach.  Przeczytamy m.in. o kurhanach w Dzierzgówku, cmentarzach św. Wawrzyńca i żydowskich w Mławie. Czytając książkę poznamy historię Mławskiej Kolei Dojazdowej. Publikacja zawiera informacje o Mauzoleum Września w Uniszkach Zawadzkich i niemieckim poligonie wojskowym w Nosarzewie Borowym, fortyfikacjach obronnych z września 1939 r.  Autor podjął zagadnienie związane z nazewnictwem i pochodzeniem nazwy Mława i rzeki Mławka. W przewodniku zamieszczonych zostało 21 minibiografii ludzi urodzonych i związanych z Zawkrzem.

Publikacja przedstawia krótkie opisy 26 miejscowości (w tym Mławy i miejscowości gminnych). Jak na poradnik przystało, czytelnicy  znajdą   praktyczne informacje takie jak baza noclegowa, stałe imprezy, propozycje wędrówek pieszych czy rowerowych a nawet przepisy kulinarne. Całość ubarwiają liczne ilustracje i bardzo dobre fotografie autorstwa Grzegorza Żaka.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Odpowiadając na pytanie – u mnie Pani Aleksandro i to bez zdobywania. Pozostaje tylko kwestia kontaktu,może przez fejsa?

Aleksandra
Aleksandra
4 lata temu

Gdzie można zdobyć taki przewodnik???

kot
kot
4 lata temu

Powiat mławski nie posiada jakiejś strasznej ilości zabytków, ale to co jest także może być dosyć ciekawe, tylko należałoby to oznaczyć , opracować. Na pewno takie przewodnik pomoże, mam nadzieję, że znajdę go w księgarni. Na pewno linia obrony jest atrakcją, ruiny w Krzywonosi. Przewodnik , patrząc na Autora, na pewno będzie ciekawy i konkretny. Brawa dla Pana Zygnera.

nostradamo
nostradamo
4 lata temu
Reply to  kot

Szkoda tylko, że część dróżek betonowych i innych pozostałości z II wojny światowej w Krzywonosi zarosła chaszczami.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x